Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Kryptowaluty » Sam Bankman-Fried ponownie trafił do więzienia

Sam Bankman-Fried ponownie trafił do więzienia

Sam Bankman-Fried ponownie trafił do więzienia
Źródło: flickr.com

Sentyment wokół kryptowalut zmienia się niczym w kalejdoskopie. Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy upadki banków regionalnych w USA nie odbiją się negatywnie na notowaniach Bitcoina i innych kryptowalut. Następnie, ramię w ramię z dynamicznie rosnącym indeksem NASDAQ, kryptowaluty sporo odzyskały. Aby nie było jednak zbyt kolorowo, niepewność dotycząca utworzenia spotowego ETF-a na Bitcoin oraz dalsze zakusy regulacyjne wywierają presję cenową na BTC i alty. W tle tych zjawisk makro, nadal toczy się sprawa karna związana z działalnością giełdy FTX, w wyniku której twórca tego przedsięwzięcia, Sam Bankman-Fried, trafił właśnie za kratki.

Na łamach Finlio opisywaliśmy hen w listopadzie zeszłego roku, że bankructwo FTX stanowi cenną lekcję dla wszystkich inwestorów na rynku krypto. Bez wątpienia jednak malwersacje finansowe związane z działalnością giełdy FTX poskutkują bolesną nauczką po stronie jej głównego założyciela. Okazuje się bowiem, że Sam Bankman-Fried, syn szanowanej pary profesorów prawa, musi zamienić dotychczasowy, relatywnie wygodny areszt domowy na pełnoprawny areszt więzienny. Nie wyprzedzając toku sprawy sądowej, można zaś z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że po wysłuchaniu wyroku, Bankman-Fried będzie musiał we więzieniu pozostać.

Presja regulacyjna pozwoli uniknąć "nowego FTX-a”

Sam Bankman-Fried
Prezes upadłej giełdy FTX ma problemy
Źródło: en.wikipedia.org

Aby prawidłowo uzmysłowić sobie porażającą skalę szkód, jaki w portfelach inwestorów kryptowalutowych wyrządziła firma FTX, warto przedstawić, iż niespłacone wierzytelności liczone są w miliardach dolarów. Tylko 50 największych wierzycieli legitymuje się uprawnieniem do odzyskania ponad 3,1 mld USD!

Poszkodowanych liczyć należy zaś w setkach tysięcy. Kiedy 11 listopada 2022 roku, FTX składało wniosek o upadłość, z pewnością wielu nie wierzyło, że sprawy potoczą się tak negatywnie. Kursy kryptowalut, zwłaszcza altcoinów, szybko zaczęły spadać, a na jaw wychodzić kolejne problemy, które byłyby do uniknięcia, gdyby rynek krypto był lepiej uregulowany prawnie.

I chociaż wiele giełd kryptowalut zmaga się obecnie z niedźwiedzim sentymentem, a co za tym idzie, niewielkimi wolumenami transakcji i ograniczoną marżowością, zmiany są potrzebne. Otoczenie prawno-regulacyjne powinno działać jak dobry kompas. Handlujący na giełdach kryptowalut nie powinni tymczasem oczekiwać z wytęsknieniem na kolejne, pojedyncze orzeczenia sądowe, jak chociażby niedawny wyrok w sprawie statusu prawnego XRP. Jeżeli nie doczekamy się rozsądnych, wyważonych regulacji, to bessa kryptowalutowa może przeciągać się znacznie dłużej niż ta, jaką notowaliśmy do niedawna chociażby na wykresie indeksu S&P 500.

USA mocno karzą za przestępstwa finansowe!

Media obiegła szokująca niektórych informacja, jakoby byłemu prezesowi giełdy FTX grozi nawet 100 – 115 lat więzienia! Nie ma w tym krztyny przesady. Nieszczęściem Bankmana-Frieda jest z pewnością fakt, iż przestępstw dopuścił się na terenie USA. W Stanach Zjednoczonych bowiem przewidziane są wyjątkowo surowe kary pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe i gospodarcze. Ma to zresztą swoje odpowiednie uzasadnienie. Przestępstwa finansowe i gospodarcze mogą prowadzić do ogromnych strat ekonomicznych po stronie osób prywatnych, funduszy inwestycyjnych, a nawet całych społeczności. W przypadku oszustw, nadużyć czy malwersacji, wielokrotnie mówimy o milionach lub miliardach dolarów strat. Surowe kary mają działać jako czynnik odstraszający.

Stabilność systemu finansowego i gospodarczego jest kluczowa dla funkcjonowania społeczeństwa. Przestępstwa finansowe mogą tymczasem naruszać zaufanie do instytucji i rynków. Surowe kary mają pokazywać, że oszustwa i nadużycia nie będą tolerowane. W Polsce zajmuje się tym prokuratura oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

Przestępstwa finansowe i gospodarcze często wymagają zaawansowanych dochodzeń, analizy dokumentów, śladów finansowych i kosztownych ekspertyz speców od akcji i obligacji. To zaś kosztuje czas, zasoby i pieniądze, co sprawia, że wymiar sprawiedliwości jest bardziej zdecydowany w dążeniu do surowego ukarania sprawców. Nie można nie wspomnieć także o tym, że surowe kary mają służyć temu, by wszyscy, niezależnie od pozycji społecznej czy ekonomicznej, byli traktowani równo przez wymiar sprawiedliwości. Bogaci lub wpływowi oszuści nie powinni uniknąć odpowiedzialności. Sam Bankman-Fried przekonuje się o tym na własnej skórze! Pomimo pierwotnego poręczenia majątkowego w rekordowej wysokości 250 milionów dolarów (gdzie realna wartość wpłaty często oscyluje wokół 10%), Bankman-Fried dołączył do grona osadzonych w zakładzie karnym.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo