Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Sam Bankman-Fried ponownie trafił do więzienia

Opublikowano:
Sam Bankman-Fried ponownie trafił do więzienia
Zdj.: flickr.com

Sentyment wokół kryptowalut zmienia się niczym w kalejdoskopie. Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy upadki banków regionalnych w USA nie odbiją się negatywnie na notowaniach Bitcoina i innych kryptowalut. Następnie, ramię w ramię z dynamicznie rosnącym indeksem NASDAQ, kryptowaluty sporo odzyskały. Aby nie było jednak zbyt kolorowo, niepewność dotycząca utworzenia spotowego ETF-a na Bitcoin oraz dalsze zakusy regulacyjne wywierają presję cenową na BTC i alty. W tle tych zjawisk makro, nadal toczy się sprawa karna związana z działalnością giełdy FTX, w wyniku której twórca tego przedsięwzięcia, Sam Bankman-Fried, trafił właśnie za kratki.

Notatka

Sam Bankman-Fried był przedsiębiorcą i inwestorem w dziedzinie kryptowalut i rynków finansowych. Urodził się w 1992 roku. Jest znany głównie jako założyciel i CEO firmy FTX, która była jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie, konkurującą chociażby z Binance czy Coinbase. FTX oferowała zaawansowane narzędzia do handlu kryptowalutami, w tym instrumenty pochodne i opcje związane z różnymi aktywami cyfrowymi

Na łamach Finlio opisywaliśmy hen w listopadzie zeszłego roku, że bankructwo FTX stanowi cenną lekcję dla wszystkich inwestorów na rynku krypto. Bez wątpienia jednak malwersacje finansowe związane z działalnością giełdy FTX poskutkują bolesną nauczką po stronie jej głównego założyciela. Okazuje się bowiem, że Sam Bankman-Fried, syn szanowanej pary profesorów prawa, musi zamienić dotychczasowy, relatywnie wygodny areszt domowy na pełnoprawny areszt więzienny. Nie wyprzedzając toku sprawy sądowej, można zaś z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że po wysłuchaniu wyroku, Bankman-Fried będzie musiał we więzieniu pozostać.

Presja regulacyjna pozwoli uniknąć “nowego FTX-a”

Zdj.: en.wikipedia.org
Sam Bankman-Fried
Prezes upadłej giełdy FTX ma problemy

Aby prawidłowo uzmysłowić sobie porażającą skalę szkód, jaki w portfelach inwestorów kryptowalutowych wyrządziła firma FTX, warto przedstawić, iż niespłacone wierzytelności liczone są w miliardach dolarów. Tylko 50 największych wierzycieli legitymuje się uprawnieniem do odzyskania ponad 3,1 mld USD!

Poszkodowanych liczyć należy zaś w setkach tysięcy. Kiedy 11 listopada 2022 roku, FTX składało wniosek o upadłość, z pewnością wielu nie wierzyło, że sprawy potoczą się tak negatywnie. Kursy kryptowalut, zwłaszcza altcoinów, szybko zaczęły spadać, a na jaw wychodzić kolejne problemy, które byłyby do uniknięcia, gdyby rynek krypto był lepiej uregulowany prawnie.

I chociaż wiele giełd kryptowalut zmaga się obecnie z niedźwiedzim sentymentem, a co za tym idzie, niewielkimi wolumenami transakcji i ograniczoną marżowością, zmiany są potrzebne. Otoczenie prawno-regulacyjne powinno działać jak dobry kompas. Handlujący na giełdach kryptowalut nie powinni tymczasem oczekiwać z wytęsknieniem na kolejne, pojedyncze orzeczenia sądowe, jak chociażby niedawny wyrok w sprawie statusu prawnego XRP. Jeżeli nie doczekamy się rozsądnych, wyważonych regulacji, to bessa kryptowalutowa może przeciągać się znacznie dłużej niż ta, jaką notowaliśmy do niedawna chociażby na wykresie indeksu S&P 500.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Na łamach Finlio kilkukrotnie opisywaliśmy już różne podejścia regulacyjne do kryptowalut. Uwadze Czytelników polecamy przede wszystkim nasz artykuł o rozporządzeniu unijnym MiCa, a także tekst opisujący postawę SEC wobec giełd kryptowalut.

USA mocno karzą za przestępstwa finansowe!

Media obiegła szokująca niektórych informacja, jakoby byłemu prezesowi giełdy FTX grozi nawet 100 – 115 lat więzienia! Nie ma w tym krztyny przesady. Nieszczęściem Bankmana-Frieda jest z pewnością fakt, iż przestępstw dopuścił się na terenie USA. W Stanach Zjednoczonych bowiem przewidziane są wyjątkowo surowe kary pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe i gospodarcze. Ma to zresztą swoje odpowiednie uzasadnienie. Przestępstwa finansowe i gospodarcze mogą prowadzić do ogromnych strat ekonomicznych po stronie osób prywatnych, funduszy inwestycyjnych, a nawet całych społeczności. W przypadku oszustw, nadużyć czy malwersacji, wielokrotnie mówimy o milionach lub miliardach dolarów strat. Surowe kary mają działać jako czynnik odstraszający.

Stabilność systemu finansowego i gospodarczego jest kluczowa dla funkcjonowania społeczeństwa. Przestępstwa finansowe mogą tymczasem naruszać zaufanie do instytucji i rynków. Surowe kary mają pokazywać, że oszustwa i nadużycia nie będą tolerowane. W Polsce zajmuje się tym prokuratura oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

Przestępstwa finansowe i gospodarcze często wymagają zaawansowanych dochodzeń, analizy dokumentów, śladów finansowych i kosztownych ekspertyz speców od akcji i obligacji. To zaś kosztuje czas, zasoby i pieniądze, co sprawia, że wymiar sprawiedliwości jest bardziej zdecydowany w dążeniu do surowego ukarania sprawców. Nie można nie wspomnieć także o tym, że surowe kary mają służyć temu, by wszyscy, niezależnie od pozycji społecznej czy ekonomicznej, byli traktowani równo przez wymiar sprawiedliwości. Bogaci lub wpływowi oszuści nie powinni uniknąć odpowiedzialności. Sam Bankman-Fried przekonuje się o tym na własnej skórze! Pomimo pierwotnego poręczenia majątkowego w rekordowej wysokości 250 milionów dolarów (gdzie realna wartość wpłaty często oscyluje wokół 10%), Bankman-Fried dołączył do grona osadzonych w zakładzie karnym.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.