Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak ograniczyć ryzyko, inwestując w altcoiny?

Opublikowano:
Jak ograniczyć ryzyko, inwestując w altcoiny?
Zdj.: Depositphotos.com

Inwestowanie w alt-coiny, czyli alternatywne kryptowaluty poza Bitcoinem (oraz, wedle niektórych: również poza Ethereum), może być interesującą opcją dla inwestorów, którzy poszukują większej dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Niska cena, potencjał do wzrostu wartości i możliwość szybkiego rozwoju technologicznego projektu stojącego za danym altcoinem – te argumenty wymieniane są często jako kluczowe pod kątem zaangażowania kapitałowego w alternatywne kryptowaluty. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej inwestorów skłania się do zakupu portfela kryptowalutowego i rozpoczęcia przygody z altcoinami.

Notatka

O wybranych ciekawych, perspektywicznych altcoinach mieliśmy już zresztą przyjemność pisać w artykule zatytułowanym: “Przegląd mniejszych, ambitnych projektów krypto – gdzie czai się nowy lider?”. Trzeba przyznać, że zwłaszcza omówiony wówczas Casper Network radzi sobie znakomicie!

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w alt-coiny jest zawsze związane ze sporym ryzykiem, a rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny i trudny do przewidzenia. W Polsce już od dawna publikowane są zresztą oficjalne ostrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego, mające na celu uświadamiać, jak dużo można stracić, nierozważnie inwestując w tego typu projektu. Zmienność cechująca Bitcoina to praktycznie nic w porównaniu z wahaniami wycen, na jakie narażone są inne projekty krypto! Aby zatem nie martwić się o swoje oszczędności, warto kierować się poniższymi, zdroworozsądkowymi zasadami inwestowania w altcoiny!

Własny research to absolutna podstawa!

Giełdy kryptowalutowe są wprost wypełnione rozmaitymi, ciekawymi alternatywnymi kryptowalutami. Nie każdy projekt odniesie jednak finalny, oczekiwany sukces. W zasadzie to “zwycięzców” na miarę Solany, Cardano, Dogecoina, czy Ripple będzie tylko niewielka garstka. Dlatego, zanim zainwestujesz w jakikolwiek altcoin, upewnij się, że przeprowadziłeś własne badania i zrozumiałeś, jak działa ta kryptowaluta. Przeczytaj białą księgę projektu (tak zwany “white paper”), zbadaj zespół deweloperski i sprawdź, czy przypadkiem nie występują jakieś problemy związane z jej bezpieczeństwem lub skalowaniem. Upewnij się także, czy rozumiesz, na jakich zasadach jest oparta tokenomika (system dystrybucji, w tym podaży) wybranego alta.

Notatka

WARTO WIEDZIEĆ! Rozmaite szacunki wskazują, że obecnie w obiegu funkcjonuje ponad dwadzieścia tysięcy przeróżnego rodzaju alt-coinów. Ich łączna kapitalizacja wyrażana jest w setkach miliardów dolarów. Przy tak znacznej liczbie altów i łatwości ich tworzenia, można niestety natrafić również i na fałszywy projekt!

Inwestuj tylko tyle, ile realnie możesz stracić!

Kryptowaluty są wysoce ryzykownymi inwestycjami, dlatego niezmiernie doniosłą zasadą jest, aby nie inwestować więcej, niż jest się gotowym stracić. Wiele altcoinów ma relatywnie niewielką wagę rynkową, przez co może doświadczyć gwałtownych wahań cen. To z kolei prowadzić może do generowania znacznych strat po stronie inwestora. Unikajmy zatem gorączkowych zachęt do przesadnego angażowania się finansowego w alt-coiny, budowanego na zasadzie efektu FOMO! Giełdy, takie jak Zonda, czy Binance oferują niezmiernie szeroką ofertę alt-coinów, jednak kluczem do sukcesu jest przyjęcie odpowiedniego systemu zarządzania ryzykiem inwestycyjnym.

Giełdy i kantory kryptowalut pękają w szwach od rozmaitych alternatywnych kryptowalut. Sam research jednak nie wystarczy, jeżeli będziemy grać środkami potrzebnymi na nasze bieżące utrzymanie. Nigdy nie inwestujmy środków, których możemy potrzebować w krótkim horyzoncie czasowym!

Mądra dywersyfikacja jest kluczem do sukcesu

Alt-coiny nie powinny stanowić jedynego waloru inwestycyjnego, w który się angażujemy. Dobrze skonstruowany portfel inwestycyjny powinien posiadać także akcje, obligacje, waluty, czy też surowce. Nie inwestuj zatem wszystkich swoich środków w jedną kryptowalutę. Zamiast tego, rozważ zdywersyfikowanie swojego portfela poprzez inwestowanie, obok innych walorów, w co najmniej kilka różnych altcoinów. To pomoże zmniejszyć ryzyko i zminimalizować skutki ewentualnych strat. Zdywersyfikować można także źródło pozyskiwania alt-coinów – część z nich można kupować u na giełdzie lub u brokera, a część pozyskiwać na skutek kopania kryptowalut.

Na szczególnie istotną rolę dywersyfikacji w prowadzonych inwestycjach zwracaliśmy uwagę między innymi w artykule: “Dywersyfikacja to podstawa w trakcie inwestowania w 2023 roku”. Jeżeli chcecie sprawdzić, jakie wyróżniamy kluczowe rodzaje dywersyfikacji, zapraszamy do lektury tego tekstu!

Pamiętaj o możliwości wykorzystania zleceń typu stop-loss

Niezależnie od tego, czy inwestujemy bezpośrednio w wybrane altcoiny, czy za pośrednictwem kontraktów CFD, możemy wykorzystać stop lossy. Zlecenia stop-loss pozwalają zminimalizować straty, ponieważ działają na zasadzie automatycznej sprzedaży aktywów, gdy ich cena spada poniżej określonego poziomu. Jest to szczególnie ważne dla altcoinów, które mogą doświadczyć dużej zmienności cenowej w krótkim czasie. Stop-lossy są także potrzebne wtedy, gdy gramy z użyciem dźwigni finansowej. Warto zweryfikować jeszcze przed rozpoczęciem handlu zatem, jak działa zlecenie stop-loss i jak go ustawić na wybranej, wykorzystywanej platformie, takiej jak XTB, Degiro, eToro czy Trading212.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.