Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie – co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej w Polsce utrzymuje jastrzębie stanowisko, utrzymując referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,75%. Rodzi się jednak pytanie - co dalej?

RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie – co dalej?
Zdj.: depositphotos.com

Podczas gdy RPP jest obecnie niezdecydowana co do obniżek stóp procentowych, istnieje możliwość obniżki do końca 2024 r., a niektórzy członkowie sugerują wczesny termin 2025 r.

RPP BOI SIĘ INFLACJI

Takie podejście odzwierciedla czujność RPP wobec potencjalnej presji inflacyjnej, która może pojawić się w drugiej połowie roku. Inflacja, która nieoczekiwanie spadła poniżej prognoz w marcu, nie powinna spaść poniżej 1,9% w tym roku, według członka RPP Ludwika Koteckiego.

RPP podkreślił, że ostatni spadek inflacji jest tymczasowy i przewiduje odbicie w drugiej połowie roku, pod wpływem takich czynników jak zniesienie środków antyinflacyjnych i szybki wzrost płac wraz z ożywieniem gospodarczym.

Ostrożne podejście wynika przede wszystkim z niepewności związanej z cenami energii, ponieważ zamrożenie cen energii, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych ma wygasnąć pod koniec czerwca, co może doprowadzić do krótkoterminowego wzrostu inflacji.

Konsekwentne stanowisko Rady Polityki Pieniężnej

Zdj.: depositphotos.com
człowiek z kalkulatorem
Wysokie stopy biją w klasę średnią.

Polityka RPP polegająca na utrzymywaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest konsekwentna, a większość członków sygnalizuje kontynuację tego stanowiska. Niektórzy ekonomiści wciąż mają nadzieję na obniżkę stóp.

Po nieoczekiwanych cięciach we wrześniu 2023 r. (o 0,75 punktu procentowego) i skromniejszej korekcie w październiku 2023 r. (o 0,25 punktu procentowego), RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian po wyborach w październiku 2023 r., wbrew oczekiwaniom na obniżkę.

W maj inflacja osiągnęła cel NBP na poziomie 2,5%, wbrew prognozom ekonomistów, którzy przewidywali aż 2,8%.

Oczekuje się przy tym, że nadchodzące podwyżki taryf energetycznych i przywrócenie 5% stawki VAT na artykuły spożywcze spowodują wzrost inflacji o co najmniej jeden punkt procentowy w lipcu.

Zachowanie polskich konsumentów będzie kluczowe dla określenia kierunku inflacji. Przy znacznym wzroście płac nominalnych i świadczeń socjalnych, wydatki konsumpcyjne mają potencjał do napędzania zarówno wzrostu PKB, jak i inflacji.

Ponieważ RPP zachęca do oszczędzania, a nie do wydatków inflacyjnych, rynek obserwuje wszelkie zmiany w zachowaniu konsumentów, które mogłyby uzasadniać złagodzenie polityki pieniężnej.

Na razie RPP pozostaje nieugięty w swoim antyinflacyjnym stanowisku, a wszelkie dyskusje na temat obniżek stóp procentowych raczej nie zyskają na popularności, dopóki nie pojawi się wyraźny trend w kierunku odbudowy oszczędności i umiarkowanych wydatków konsumenckich.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.