Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Decyzja RPP o stopach procentowych NBP – co musisz wiedzieć?

Połowa Polski z uwagą śledzi doniesienia na temat stóp procentowych! Co postanowiła RPP i jaki będzie to miało wpływ na wysokość raty hipotecznej? Zapraszamy do lektury!

Opublikowano:
Decyzja RPP o stopach procentowych NBP – co musisz wiedzieć?
Zdj.: flickr.com

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Główna stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa na poziomie 6,25 proc, stopa depozytowa na poziomie 5,25 proc, stopa redyskonta weksli na poziomie 5,80 proc, a stopa dyskontowa weksli na poziomie 5,85 proc.

Aktualne stanowisko jest pokłosiem serii nieoczekiwanych decyzji dotyczących stóp procentowych w drugiej połowie ubiegłego roku.

Łączna obniżka stopy referencyjnej NBP wyniosła 100 punktów bazowych, w tym 75 punktów bazowych we wrześniu i 25 punktów bazowych w październiku.

Stanowisko RPP sugeruje ostrożność w obliczu niepewności co do przyszłej ścieżki inflacji CPI. Ostatnie dane wskazują na potencjalny znaczący spadek rocznej dynamiki CPI w nadchodzących miesiącach, aczkolwiek przy wolniejszym spadku inflacji bazowej. Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), roczna stopa inflacji CPI w grudniu 2023 r. spadła do 6,1% z 6,6% w listopadzie 2023 roku. Spadek ten wynikał ze spadku rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz inflacji bazowej, skompensowanej wzrostem cen energii.

Co oznacza decyzja o utrzymaniu stóp bez zmian?

Zdj.: pixabay.com
banknoty polskie
Działania RPP wpływają na siłę złotówki

Decyzja RPP odzwierciedla obserwację, że pomimo oznak ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostaje niska.

W połączeniu z osłabieniem koniunktury za granicą ma to przyczynić się do opisywanego przez nas niedawno, stopniowego spadku krajowej inflacji.

Rada zwróciła również uwagę na rolę umacniającego się złotego w procesie dezinflacji, co jest zgodne z fundamentami polskiej gospodarki.

Notatka

Ostatnie dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były niższe niż w poprzednim roku, podczas gdy produkcja budowlana nadal rosła. Pomimo stłumionej aktywności gospodarczej, rynek pracy pozostaje solidny z niskim bezrobociem, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. było niższe niż na początku poprzedniego roku.

RPP powtórzył, że NBP jest gotów podjąć wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, przede wszystkim dążąc do powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie, który wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym wahaniem plus minus 1 pkt proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i konsensusem rynkowym i oznacza kontynuację okresu hibernacji monetarnej, który ma potrwać co najmniej do marcowego posiedzenia Rady. Rada zapozna się wówczas z wiosenną projekcją inflacji przygotowaną przez analityków NBP.

Kiedy kolejne posiedzenie RPP?

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 6-7 lutego i nie oczekuje się na nim zmian stóp procentowych. RPP będzie nadal monitorować wpływ polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe i tempo ożywienia gospodarczego w Polsce.

Dodatkowo, NBP może uciekać się do interwencji na rynku walutowym w ramach narzędzi służących utrzymaniu stabilności gospodarczej.

RPP podkreśliła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Przyszłe decyzje Rady będą uzależnione od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Ostatnie decyzje RPP oraz bieżące wskaźniki ekonomiczne zostały szerzej omówione przez prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas środowej konferencji prasowej o godzinie 15:00. Podejście RPP wskazuje na uważną obserwację horyzontu ekonomicznego, a także oczywiście na gotowość do dostosowania polityki pieniężnej w odpowiedzi na zmieniające się warunki gospodarcze.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.