Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Inflacja w Polsce spada! Oszczędzający osiągają niespotykane zyski – zobacz jak.

Rewolucja na rynku oszczędności! Szybki spadek inflacji w Polsce doprowadził do tego, że oprocentowanie lokat przewyższa obecnie inflację CPI. Poznaj, skąd wziął się taki fenomen.

Inflacja w Polsce spada! Oszczędzający osiągają niespotykane zyski – zobacz jak.
Zdj.: depositphotos.com

Polscy oszczędzający doświadczyli ostatnio pozytywnych zmian w swoich depozytach bankowych. W styczniu 2024 r. stopa inflacji spadła do 3,9%, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z 18,4% odnotowanymi w lutym 2023 roku.

LOKATY W KOŃCU DAJĄ REALNY ZYSK

Spadek inflacji zaowocował realnymi zyskami z depozytów bankowych, w tym odsetkami, pozwalającymi na zakup rzeczywiście większej ilości towarów i usług niż początkowo zdeponowana kwota.

Narodowy Bank Polski podał, że średnie oprocentowanie nowo założonych lokat w styczniu 2023 r. wyniosło 6,04%, co daje realne oprocentowanie na poziomie 0,96% po uwzględnieniu podatków. Oznacza to odejście od poprzedniego okresu, w którym lokaty terminowe zakończyły się znacznymi stratami w ujęciu realnym.

Eksperci ostrzegają jednak, że ta korzystna sytuacja dla oszczędzających może być krótkotrwała, ponieważ prognozy sugerują, że inflacja może wzrosnąć do ponad 7% do końca roku. Czy inflacja pokona zatem ponownie zyski z lokat? Przyszłość pokaże!

Lokaty w końcu dają zrobić ponad inflację

Zdj.: freepik.com
Oszczędzanie w skarbonce
Lokata jest pewniejsza, niż trzymanie pieniędzy w śwince skarbonce

W wyniku potencjalnego wzrostu inflacji popularność lokat terminowych wśród Polaków utrzymuje się na poziomie około 30%. Oznacza to, że prawie co trzeci Polak korzysta z lokat.

Część oszczędzających zwróciła się ku bardziej ryzykownym inwestycjom – 10% inwestuje w akcje i obligacje, 9% w waluty, a 7% w złoto. Ponadto znaczna część populacji nie angażuje się w powiększanie swoich oszczędności, często z powodu braku dochodu do dyspozycji.

Biorąc pod uwagę prognozy inflacyjne wskazujące na potencjalny wzrost, oszczędzający stoją przed wyzwaniem znalezienia opcji inwestycyjnych, które mogą zachować wartość ich oszczędności.

Podczas gdy niektórzy mogą rozważyć bardziej ryzykowne inwestycje jak kryptowaluty, inni mogą postrzegać omówione dzisiaj lokaty jako sposób na potencjalne złagodzenie wpływu inflacji na ich oszczędności.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.