Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Inflacja w Polsce spadła do najniższego poziomu od dwóch lat

Opublikowano:
Inflacja w Polsce spadła do najniższego poziomu od dwóch lat
Zdj.: depositphotos.com

Polska doświadczyła znacznego spadku inflacji wraz z początkiem nowego roku, osiągając najniższy poziom od trzeciego kwartału 2021 roku. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (tak zwane “CPI“), który mierzy średnią zmianę cen płaconych przez konsumentów za koszyk towarów i usług, przekroczył prognozy analityków, odnotowując znaczny spadek. W grudniu wskaźnik CPI był o 6,1% wyższy w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, jak podano we wstępnym szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ: Spadek inflacji trafnie prognozowaliśmy już blisko rok temu w artykule: “Po czym poznać, że szczyt inflacji jest już za nami” – jak się okazało, nasze założenia były całkowicie słuszne.

Średnia stopa inflacji za cały rok 2023 wyniosła 11,6%, w porównaniu z 14,3% w 2022 roku. Ekonomiści przewidują przy tym dalszy spadek inflacji w 2024 r., ze średnią prognozą na poziomie 5,3%, niższą niż w grudniu.

Średnia stopa inflacji za 2023 rok

Zdj.: wikipedia.org
Adam Glapiński
Z inflacją walczy szef RPP

Na spadek inflacji wpłynął spadek cen paliw o 6% oraz skromny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych o 0,2%, podczas gdy ceny energii pozostały bez zmian. W grudniu najwolniejszy wzrost cen zaobserwowano w kategorii żywności i napojów bezalkoholowych, rosnąc o 5,9% rok do roku.

Z kolei segment nośników energii odnotował najbardziej znaczący wzrost na poziomie 9,8% rok do roku, chociaż ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,3% miesiąc do miesiąca w porównaniu z listopadem 2023 r.

Najnowsza kwartalna prognoza Narodowego Banku Polskiego przewiduje, że średnioroczna inflacja CPI w 2024 r. wyniesie od 4,4% do 6,5%, a w 2025 r. od 3,2% do 5,8%.

Jednak niektórzy ekonomiści, tacy jak ci z ING, są bardziej optymistyczni, przewidując spadek inflacji poniżej 4% do końca pierwszego kwartału 2024 r., chociaż ponowny wzrost cen może nastąpić w drugiej połowie roku.

Podwyższona inflacja utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas!

Pomimo spadku ogólnej inflacji, szacuje się, że inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności, paliw i energii, spowolniła w grudniu do 6,8-7% rok do roku. Marta Petka-Zagajewska, dyrektor biura analiz makroekonomicznych w PKO BP, przewiduje, że inflacja osiągnie dołek w okolicach 3% na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, w ramach szeroko rozumianego celu inflacyjnego. Przewiduje ona jednak odbicie inflacji w dalszej części roku, kończąc między 4 a 5% do końca 2024 roku.

Podsumowując, podczas gdy inflacja CPI w Polsce spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, ekonomiści przewidują potencjalną ścieżkę inflacji w kształcie litery U w 2024 r., ze spadkiem na początku roku, a następnie możliwym wzrostem w późniejszym okresie. Kontynuacja niektórych polityk fiskalnych, takich jak zerowa stawka podatku VAT na żywność, odegra kluczową rolę w kształtowaniu trajektorii inflacji w pozostałej części roku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.