Start typing and search results will appear here...

PLN

RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie – co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej w Polsce utrzymuje jastrzębie stanowisko, utrzymując referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,75%. Rodzi się jednak pytanie - co dalej?

RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie – co dalej?
Photo: depositphotos.com

Podczas gdy RPP jest obecnie niezdecydowana co do obniżek stóp procentowych, istnieje możliwość obniżki do końca 2024 r., a niektórzy członkowie sugerują wczesny termin 2025 r.

RPP BOI SIĘ INFLACJI

Takie podejście odzwierciedla czujność RPP wobec potencjalnej presji inflacyjnej, która może pojawić się w drugiej połowie roku. Inflacja, która nieoczekiwanie spadła poniżej prognoz w marcu, nie powinna spaść poniżej 1,9% w tym roku, według członka RPP Ludwika Koteckiego.

RPP podkreślił, że ostatni spadek inflacji jest tymczasowy i przewiduje odbicie w drugiej połowie roku, pod wpływem takich czynników jak zniesienie środków antyinflacyjnych i szybki wzrost płac wraz z ożywieniem gospodarczym.

Ostrożne podejście wynika przede wszystkim z niepewności związanej z cenami energii, ponieważ zamrożenie cen energii, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych ma wygasnąć pod koniec czerwca, co może doprowadzić do krótkoterminowego wzrostu inflacji.

Konsekwentne stanowisko Rady Polityki Pieniężnej

Photo: depositphotos.com
człowiek z kalkulatorem
Wysokie stopy biją w klasę średnią.

Polityka RPP polegająca na utrzymywaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest konsekwentna, a większość członków sygnalizuje kontynuację tego stanowiska. Niektórzy ekonomiści wciąż mają nadzieję na obniżkę stóp.

Po nieoczekiwanych cięciach we wrześniu 2023 r. (o 0,75 punktu procentowego) i skromniejszej korekcie w październiku 2023 r. (o 0,25 punktu procentowego), RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian po wyborach w październiku 2023 r., wbrew oczekiwaniom na obniżkę.

W maj inflacja osiągnęła cel NBP na poziomie 2,5%, wbrew prognozom ekonomistów, którzy przewidywali aż 2,8%.

Oczekuje się przy tym, że nadchodzące podwyżki taryf energetycznych i przywrócenie 5% stawki VAT na artykuły spożywcze spowodują wzrost inflacji o co najmniej jeden punkt procentowy w lipcu.

Zachowanie polskich konsumentów będzie kluczowe dla określenia kierunku inflacji. Przy znacznym wzroście płac nominalnych i świadczeń socjalnych, wydatki konsumpcyjne mają potencjał do napędzania zarówno wzrostu PKB, jak i inflacji.

Ponieważ RPP zachęca do oszczędzania, a nie do wydatków inflacyjnych, rynek obserwuje wszelkie zmiany w zachowaniu konsumentów, które mogłyby uzasadniać złagodzenie polityki pieniężnej.

Na razie RPP pozostaje nieugięty w swoim antyinflacyjnym stanowisku, a wszelkie dyskusje na temat obniżek stóp procentowych raczej nie zyskają na popularności, dopóki nie pojawi się wyraźny trend w kierunku odbudowy oszczędności i umiarkowanych wydatków konsumenckich.

How did you like this article?
0
0

Author

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Read more

Share this article

You might be interested in

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.