Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polski rząd zaskakuje! Zobacz, ile więcej możesz oszczędzać na emeryturę!

Opublikowano:
Polski rząd zaskakuje! Zobacz, ile więcej możesz oszczędzać na emeryturę!
Zdj.: depositphotos.com

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło zwiększenie limitów składek na emerytalne konta oszczędnościowe w 2024 roku. Posunięcie to jest zgodne ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, ustalonego na poziomie 7 824 zł na 2024 r., co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z 6 935 zł przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Nowe limity dla Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) zostały wyliczone w oparciu o wielokrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.

Limity wpłat na IKE, IKZE i PPE w 2024 roku

W przypadku IKE limit wpłat wzrośnie z 20.805 zł w 2023 roku do 23.472 zł w 2024 roku. Korekta ta jest zgodna z przepisami, które stanowią, że wpłaty nie mogą przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego.

Tymczasem limit wpłat na IKZE wzrósł do 9.388,80 zł dla pracowników i 14.083,20 zł dla osób samozatrudnionych, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z limitem z poprzedniego roku wynoszącym 8.322 zł dla pracowników i 12.483 zł dla osób samozatrudnionych.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Skokowy wzrost limitów wpłat na IKE i IKZE prognozowaliśmy już dobre kilka miesięcy temu. Zainteresowanych odsyłamy do artykułu “Limity IKE i IKZE rosną – przyszły rok zapowiada się rekordowo!

Ponadto pracownicy wpłacający składki na PPE mogą teraz dokonywać dodatkowych wpłat w wysokości do 35.208 zł w 2024 r., w porównaniu z limitem 31.207,50 zł w 2023 r.

Pamiętajmy o zachętach podatkowych

Konta emerytalne oferują korzyści podatkoweposiadacze IKE nie są opodatkowani podatkiem od zysków kapitałowych ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy wypłacie zgromadzonych środków.

Argumentem przemawiającym za oszczędzaniem na emeryturę z IKE i IKZE są korzyści podatkowe.

Z kolei posiadacze kont IKZE mogą odliczyć wpłaty od dochodu podlegającego opodatkowaniu i podlegają zryczałtowanemu 10% podatkowi dochodowemu od wypłacanej kwoty.

Nie czekaj na ostatni moment!

Oszczędzający powinni pamiętać, że termin dokonywania wpłat za bieżący rok upływa 31 grudnia. Jednak ze względu na czas przetwarzania, który może potrwać do trzech dni roboczych, szczególnie w przypadku kont IKE i IKZE opartych na funduszach, zaleca się dokonywanie wpłat z dużym wyprzedzeniem, jeśli chcą wykorzystać limit na bieżący rok i ubiegać się o odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok.

Warto zadbać o długoterminowe oszczędzanie

Osoby, które rozpoczną oszczędzanie na kontach IKE lub IKZE, mogą cieszyć się maksymalnymi korzyściami, kontynuując oszczędzanie do osiągnięcia 60. roku życia w przypadku IKE i do 65. roku życia w przypadku IKZE. W przypadku obu kont dostępne są opcje wcześniejszej wypłaty, ale wiążą się one z różnymi konsekwencjami podatkowymi.

Notatka

Co więcej, w przypadku śmierci posiadacza konta, oszczędności mogą zostać odziedziczone z korzyściami podatkowymi dla beneficjentów.

Stały wzrost limitów składek na przestrzeni lat odzwierciedla zaangażowanie rządu w zachęcanie obywateli do oszczędzania na emeryturę. Wraz z nowymi limitami ustalonymi na 2024 r., polscy obywatele mają jeszcze większą motywację do inwestowania w swój przyszły dobrobyt finansowy poprzez akcje i obligacje, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa finansowego w późniejszych latach życia.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.