Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Obserwujemy ciekawe trendy inwestycyjne wśród młodych ludzi

Opublikowano:
Obserwujemy ciekawe trendy inwestycyjne wśród młodych ludzi
Zdj.: Depositphotos.com

Obecnie na rynkach kapitałowych można zaobserwować wzrost zainteresowania szeroko pojętym inwestowaniem ze strony młodych inwestorów, którzy wnoszą nowe, interesujące spojrzenie i pewne ciekawe, powtarzalne tendencje. Młodzi inwestorzy różnią się od swoich starszych odpowiedników zarówno podejściem do inwestowania (samą metodologią), stosowanymi na co dzień narzędziami, jak i preferencjami inwestycyjnymi. Ich zaangażowanie w inwestowanie oraz poszukiwanie nowych możliwości na generowanie pozytywnych wyników przynoszą ze sobą, jak to często bywa, zarówno korzyści, jak i oczywiście pewne nowe wyzwania. Same akcje czy obligacje to często za mało dla nowoczesnych inwestorów.

Każde pokolenie inwestorów ma swoje własne, specyficzne typy inwestycyjne. Generalnie, wśród starszych osób dominuje przekonanie, że prawdziwą wartość ma przede wszystkim złoto. Z kolei młodzi często wybierają nowinki, takie jak altcoiny czy tokeny NFT.

Mając na względzie powyższe, nowe uwarunkowania przygotowaliśmy niniejszy artykuł, którego celem jest możliwie precyzyjnie przedstawić specyfikę angażowania się kapitałowo przez młode pokolenie inwestorów. Tak to już jest, że w ramach swoistej “sztafety pokoleń”, młodzi często odrzucają doświadczenia i przekonania swoich rodziców i dziadków, wybierając nowe ścieżki. Przyjrzyjmy się zatem, jak, w dużym uproszczeniu, handlują na giełdzie dwudziestolatkowie i ich starsi o, przyjmijmy, dekadę koledzy!

Młodzi sięgają po nowoczesne platformy

To, co już na pierwszy rzut oka zdaje się jednoznacznie wyróżniać nowoczesny styl inwestowania charakterystyczny dla młodych ludzi to wykorzystanie nowinek technologicznych i nieznanych dotychczas platform. Starsi inwestorzy giełdowi mają z pewnością wspomnienia stania w kolejce do banku celem założenia konta maklerskiego umożliwiającego im chociażby partycypację w słynnym już IPO doskonale rozpoznawalnego głównie na południu Polski Banku Śląskiego. Te, słusznie minione czasy, odeszły już jednak do lamusa i obecnie konta brokerskie zakłada się kilkoma ruchami palca po ekranie smartfona albo niewielką liczbą kliknięć myszy na ekranie.

Notatka

Wielu młodych rezygnuje z prowadzenia prostego konta maklerskiego jako dodatkowej funkcji swojego codziennego banku i decyduje się na założenie konta u brokera. Stąd też rosnące znaczenie platform takich jak XTB, czy Degiro.

Oczywiście, nowe osiągnięcia technologiczne po stronie brokerów giełdowych i platform kryptowalutowych (wśród których możemy wyróżnić zarówno giełdy kryptowalutowe, jak i kantory kryptowalut) wymuszają też mnożenie się nowych, często rygorystycznych przepisów. Tytułem zilustrowania można przedstawić, że przecież inwestorzy starszego pokolenia mogli nie słyszeć nigdy o wymogach RODO jeszcze mniej przejrzystych dla przeciętnego użytkownika procedurach typu “KYC – Poznaj Swojego Klienta”. Trudno jednak zaprzeczyć, że nowe pokolenie inwestorów uwielbia grać na giełdach za pośrednictwem urządzeń mobilnych, wykorzystując powszechny dostęp chociażby do internetu LTE. Popularność aplikacji takich jak Binance, eToro, czy Zondacrypto nie wzięła się bez przyczyny!

Inwestowanie w kryptowaluty – dla wielu młodych to “must have”!

Młodzi inwestorzy często poszukują nowych możliwości inwestycyjnych, które mogą przynieść znaczne zyski we w miarę krótkim czasie. W ostatnich latach rynek kryptowalut doświadczył dynamicznego wzrostu, co przyciągało uwagę młodych inwestorów poszukujących wspomnianych, szybkich zysków. Inwestowanie w kryptowaluty jest zresztą dla wielu młodych ludzi sposobem na poznanie fascynującego świata nowinek technologicznych, na czele z blockchainem. Rynek kryptowalut jest zresztą dosyć gościnnym miejscem dla rozmaitych projektów i start-upów, które rozwijają i wdrażają nowe rozwiązania technologiczne. Dla młodych pasjonatów technologii inwestowanie w kryptowaluty i kopanie krypto może być zatem szansą na uczestnictwo w rozwoju przyszłościowych technologii, takich jak na przykład rozwiązania proponowane przez zdecentralizowane finanse.

Notatka

Młodzi inwestorzy kryptowalutowi są coraz bardziej świadomi. Ciągle jednak w naszym społeczeństwie pokutują określone, błędne przekonania. Treściwie je podsumowaliśmy w artykule pod wszystko mówiącym tytułem: “Bitcoinowe mity, w które nadal wierzą Polacy”. Warto przeczytać, aby pozbyć się nieprawdziwych, głęboko zakorzenionych przekonań!

Młodzi ludzie, zwłaszcza ci z pokolenia cyfrowego, często są także zainteresowani technologią i decentralizacją. Wolność, łatwość podróżowania i swoboda przepływu kapitału to nierzadko główne hasła, jakie postuluje nowe pokolenie. Tymczasem kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są oparte na technologii blockchain, która umożliwia przesyłanie wartości bezpośrednio pomiędzy stronami, bez pośrednictwa instytucji finansowych. To daje poczucie kontroli nad własnymi finansami i uniezależnienia od tradycyjnych systemów finansowych, kojarzących się z wyścigiem szczurów i przesadną korportyzacją życia. Co więcej, w niektórych miejscach na świecie, tak zwana wielka finansjera jest uznawana za moralnie skompromitowaną, czego miał dowieść wielki kryzys finansowy 2007-2009 i głośny upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Kryptowaluty stają się zatem coraz częściej swojego rodzaju, atrakcyjną inwestycyjnie przeciwwagą!

Mała wiara w ZUS potęguje angażowanie się między innymi w IKE i IKZE

Mówiąc o tendencjach inwestycyjnych młodszej części inwestorów, trzeba poruszyć jeszcze kwestię budowania kapitału pod kątem jesieni życia. Otóż, wiele krajów, w tym także Polska, zmaga się z wyzwaniami związanymi z finansowaniem systemu emerytalnego. Wiedza o wyzwaniach stojących przed Funduszem Ubezpieczeń Społecznych robi się z roku na rok coraz bardziej powszechna. Młodzi ludzie mogą obawiać się, że system emerytalny nie zapewni im odpowiednich środków na emeryturę ze względu na niekorzystne zmiany demograficzne. Do tych niepokojących zmian w strukturze demograficznej zaliczamy chociażby starzenie się społeczeństwa i spadek liczby pracujących osób w stosunku do emerytów. Skoro zatem młodzi nie mogą liczyć na godziwą emeryturę z ZUS, korzystają z możliwości jakie dają PPK i PPE, a także IKE oraz IKZE.

Notatka

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kompletne poradniki na temat Indywidualnego Konta Emerytalnego oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Znajdziecie w nich wszystkie wymagane informacje o tych formach oszczędzania na emeryturę, a także wyważone przemyślenia o inwestowaniu długoterminowym

Zdj.: Mojeppk.pl
wykres-mlodzi
Inwestycja w ramach PPK najzwyczajniej się opłaca. Dopłaty są istotną częścią portfela.

Warto także zauważyć, że współczesny, post-pandemiczny rynek pracy jest dynamiczny i niepewny, z większą liczbą pracowników na umowach o pracę tymczasową, samozatrudnionych lub pracujących na elastycznych warunkach. Młodzi ludzie często mają doświadczenie niestabilności zatrudnienia i niepewności co do przyszłości zawodowej. W takiej sytuacji mogą odczuwać brak pewności co do płynności i stabilności systemu emerytalnego i wątpić w sens oszczędzania. Od rynków finansowych oczekują zatem generowania dochodu, który przeznaczą na emeryturę. Nie każdy jednak działa z perspektywą długoterminową. Młodzi ludzie często koncentrują się bowiem także na krótkoterminowych celach finansowych, takich jak gromadzenie wkładu własnego pod kątem kredytu hipotecznego, spłata zaciągniętych pożyczek, czy budowanie kariery zawodowej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.