Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Kryptowaluty » Bitcoinowe mity, w które nadal wierzą Polacy

Bitcoinowe mity, w które nadal wierzą Polacy

Bitcoinowe mity, w które nadal wierzą Polacy
Źródło: Depositphotos.com

Coraz więcej Polek i Polaków przejawia zainteresowanie walutami wirtualnymi. Świadomość odnośnie tego, czym są kryptowaluty oraz na czym polega kopanie kryptowalut powoli, ale systematycznie rośnie. Duża w tym zasługa mediów i kanałów internetowych, które popularyzują zagadnienia związane ze światem krypto. Do niedawna bowiem pojęcia takie, jak tokeny NFT czy zdecentralizowane finanse DeFi pozostawały całkowicie anonimowe dla szerokiego grona odbiorców. Okazuje się jednak, że pomimo rosnącej wiedzy, wielu z nas nadal powtarza rozmaite mity na temat kryptowalut, głoszone zaś w szczególności pod adresem największej z nich, czyli w kierunku Bitcoina.

Następujące po sobie okresowo hossy kryptowalutowe oraz rozwój technologiczny sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna orientować się w temacie kryptowalut. Pomimo propagowania wiedzy o kryptowalutach, w przestrzeni medialnej ciągle funkcjonuje całkiem sporo fałszywych informacji, które warto wyjaśnić!

W ramach niniejszego artykułu podejmujemy zatem wzmożoną walkę z najczęściej pojawiającymi się, nieprawdziwymi informacjami związanymi z kopaniem, trzymaniem i handlowaniem BTC. Jak się bowiem okazuje, pokładanie zaufania w niesprawdzonych danych może w najgorszym razie doprowadzić nawet do znacznego uszczuplenia naszych oszczędności! Przy okazji lektury przedmiotowego tekstu, zachęcamy również do zastanowienia się, w jakie mity lub nieścisłości związane z bitcoinem sami wierzyliśmy!

Mit pierwszy: Bitcoin trzymany na giełdzie jest bezpieczny

Trzymanie Bitcoina na giełdzie kryptowalut bywa uznawane za wygodne. Zdecydowanie nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa. Giełdy oraz kantory kryptowalut są często podatne na ataki hakerskie i inne zagrożenia, a deponowanie Bitcoina na giełdzie oznacza uzależnienie od bezpieczeństwa danej instytucji. Tymczasem, doskonale wiadomo, że wiele tego rodzaju giełd i platform miewa problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa na poziomie choćby zbliżonym do pewności oferowanej przez dobre banki.

W przypadku włamania do giełdy lub innych problemów odnośnie zabezpieczeń, Twoje Bitcoiny mogą zostać skradzione lub utracone. Z tego powodu zaleca się przechowywanie Bitcoina na portfelu kryptowalutowym, który jest pod kontrolą użytkownika. Portfele kryptowalutowe umożliwiają użytkownikom pełną kontrolę nad swoimi środkami, w tym przechowują prywatne klucze potrzebne do wydawania Bitcoina. Do tego rodzaju portfeli należy chociażby popularny Trezor.

Mit drugi: Bitcoin jest tak samo pewny, jak każda inna kryptowaluta

Bitcoin jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych kryptowalut, a to ze względu na swoją historię, popularność i stabilność. Bitcoin jest najstarszą i największą kryptowalutą na świecie, co oznacza, że ​​ma największe wsparcie społeczności, infrastrukturę i ekosystem. Pomimo zawirowań kursowych, które możemy zaobserwować chociażby na podstawie danych przedstawianych przez giełdę Binance, Bitcoin jest również stosunkowo stabilny w porównaniu z innymi kryptowalutami.

Mit trzeci: Bitcoin jest anonimowy

Rzekoma anonimowość bitcoina to jest jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących tej kryptowaluty. Owszem, adresy Bitcoin są generowane automatycznie i są ciągami losowych liczb i liter. Nie jest konieczne ujawnianie swojej tożsamości, aby utworzyć adres Bitcoin lub dokonać transakcji. To powoduje, że można używać wielu adresów Bitcoin, aby zwiększyć swoją prywatność. W rzeczywistości Bitcoin jest pseudonimowy, co oznacza, że ​​adresy portfela Bitcoin są publiczne, a każda transakcja jest rejestrowana w blockchainie, co pozwala na śledzenie przepływu środków.

Bitcoin jest oparty na technologii blockchain, która jest zdecentralizowaną i rozproszoną siecią. Oznacza to, że żadna pojedyncza instytucja lub osoba nie kontroluje całej sieci, lecz każdy użytkownik ma pełną kopię wszystkich transakcji dokonanych w sieci.

Mit czwarty: Bitcoin jest często używany do nielegalnych działań

Pomimo złej prasy, w rzeczywistości większość transakcji z użyciem BTC to legalne zakupy i sprzedaż rozmaitych towarów oraz usług. Oczywiście, z racji na wyżej opisaną pseudoanonimowość Bitcoina, może być on wykorzystywany przez osoby chcące ukryć swoją działalność. Jednak gdyby Bitcoin miał być istotną pomocą w świecie przestępczym, to już dawno kurs tej kryptowaluty by to należycie, negatywnie zdyskontował.

Paradoksalnie, do ewentualnych nielegalnych działań znacznie częściej wykorzystywana jest popularna gotówka. W końcu każdy ruch w sieci blockchain zostaje zapisany, podczas gdy ruch gotówki nie jest w żaden sposób ewidencjonowany. Bitcoin jest zaś coraz częściej używany jako środek płatności, w tym do przechowywania wartości przez firmy i osoby prywatne na całym świecie. Jest on także wyraźnie odporny na shakowanie!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo