Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Przecenione spółki, czyli odrobina ryzyka z polskiego podwórka

Opublikowano:
Przecenione spółki, czyli odrobina ryzyka z polskiego podwórka
Zdj.: Depositphotos.com

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że potencjalnie największą stopę zwrotu zapewniają walory inwestycyjne, które zaliczyły w ostatnim czasie sowite korekty. Zniesienie poprzednich, wysokich wycen akcji umożliwia bowiem nierzadko naprawdę spektakularne, dynamiczne odbicia, wiążące się nawet z kilkudziesięcioprocentowymi wzrostami. Tego rodzaju, krótkoterminowe stopy zwrotu są z reguły niemożliwe do uzyskania chociażby na rynku obligacji czy też poprzez bezpieczne inwestowanie w ETF-y. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów lubi spekulacyjnie rozgrywać spółki po sporych przecenach, jakkolwiek taka praktyka wiąże się jednak nieodłącznie z ponadstandardową dozą ryzyka.

Patrząc na polski rynek inwestycyjny, bez trudu możemy odnaleźć przykłady konkretnych spółek akcyjnych, które obecnie wyceniane są przez rynek dużo niżej, niż jeszcze chociażby przed rokiem, a które to firmy równocześnie nadal zachowują spory potencjał na poprawę swojej bieżącej sytuacji i kondycji. To właśnie połączenie radykalnej zniżki notowań i migoczących na horyzoncie, nowych szans biznesowych jest tak pociągające dla graczy giełdowych. Nie traktując tego artykułu jako porady inwestycyjnej w rozumieniu prawa, warto zatem zapoznać się z przykładami konkretnych, pochodzących wprost z naszego czołowego indeksu WIG 20, istotnie przecenionych przedsiębiorstw!

Drastycznie przecenione spółki z widokami na polepszenie ich sytuacji fundamentalnej to zazwyczaj podmioty, które mogą dać zarobić. Tego rodzaju przykłady możemy wskazać również na naszej lokalnej, polskiej giełdzie.

CCC – polski obuwniczy gigant z poważnym długiem 

Jeżeli myślimy o promocyjnie wycenionych akcjach, to z wszystkich polskich indeksów giełdowych na pierwszy rzut oka od razu powinniśmy skojarzyć oczywiście CCC! To właśnie słaba kondycja tej obuwniczej firmy skupiała na sobie uwagę analityków rynkowych na przestrzeni całego minionego, 2022 roku. Zresztą, jak inaczej nazwać dramatyczną sytuację, w której akcje rozpoczynają rok kalendarzowy powyżej 100 złotych za sztukę, a kończą po około 40 zł. Co jednak ciekawe, CCC pokazywało już w przeszłości, że potrafi poradzić sobie z wyzwaniami, a walory tej firmy zaliczały już uprzednio naprawdę godne pochwały powroty.

Problemy CCC związane są z bardzo wysokim kosztem pozyskania kapitału. Na spółce ciąży bowiem poważne zadłużenie, znacząco przekraczające średnią długu jakim charakteryzują się inne topowe, polskie walory. Ze względu na wysokie stopy procentowe, spółka zobligowana była do refinansowania i dodatkowego zabezpieczenia zadłużenia, jakie posiada u rozmaitych wierzycieli instytucjonalnych. Co więcej, musiało odbyć się nawet specjalne Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na którym podjęto “ratunkową” uchwałę o nowej emisji akcji w ramach subskrypcji prywatnej. Wszystko po to, aby wspomóc kulejące finanse tego znanego sklepu z obuwiem!

Jeżeli spółka CCC pomyślnie przejdzie trudny dla niej czas i udźwignie rosnący koszt obsługi długu, akcjonariuszy powinna czekać aprecjacja kursu papierów tego obuwniczego giganta.

Allegro – król rodzimego e-commerce w dobie globalnej konkurencji

Kolejną spółką, która oferuje zwiększone ryzyko przy równocześnie podwyższonych szansach na wysoki zwrot z inwestycji jest znane wszystkim Allegro. Spółka zaliczyła rekordowo wysokie jak na polskie warunki IPO (kapitalizacja przy debiucie: 44 miliardy złotych!), lecz w niedługim czasie jej udziałowcy musieli liczyć się z notowaniem potężnych strat.

Podobnie jak CCC, również Allegro niespecjalnie radzi sobie w otoczeniu wysokich stóp procentowych, czując równocześnie mocny oddech licznej konkurencji rynkowej, na czele z coraz śmielej poczynającym sobie Amazonem.

Allegro zmaga się z potężną konkurencją, przede wszystkim ze strony wszędobylskiego Amazona, jednak nadal pozostaje graczem numer jeden na polskim rynku e-handlu.

Zakładając jednak, że ani Amazon, ani eBay, ani AliExpress, ani w końcu mniejsze, rodzime, wyspecjalizowane sklepy internetowe nie sięgną po kawałek rynku e-commerce zagospodarowany obecnie przez Allegro, to spółka ta zdecydowanie ma szansę na spore odbicie. Oczywiście, będzie im dużo łatwiej, kiedy w końcu uporamy się z inflacją. Wówczas konsumentów nie będą już aż tak bolały relatywnie wysokie opłaty, dyktowane obecnie przez tę czołową polską platformę handlową. Spółka jak ognia musi unikać również prowokowania organów regulacyjnych, na czele z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż ten na koniec 2022 roku wymierzył Allegro olbrzymią karę, wynoszącą ponad 210 milionów złotych!

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.