Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jakie firmy skorzystają na programie Bezpieczny Kredyt?

Opublikowano:
Jakie firmy skorzystają na programie Bezpieczny Kredyt?
Zdj.: pexels.com

Po tym, jak hossa giełdowa lat 2020 – 2021 odeszła w niepamięć, a rynkowy sentyment pogrążył się w wojennej oraz inflacyjnej depresji, potrzeba było mocnego impulsu, żeby inwestorzy mogli znów spojrzeć na giełdę nieco przychylniejszym okiem. Po efektywnym odbiciu się wyceny polskiego złotego i niezwykle mocnych danych z naszego lokalnego rynku pracy (historycznie najniższe bezrobocie!), dodatkowym “paliwem do wzrostów” mogą być rządowe programy stymulacyjne. Jednym z najgłośniejszych tego typu programów jest zaś bezspornie Bezpieczny Kredyt 2% wdrażany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Mówi się, że może on ożywić polską budowlankę i segment HVAC.

Notatka

Bezpieczny Kredyt 2% to główny element szerszego programu “Pierwsze Mieszkanie”. W ramach tego rozwiązania, Polacy będą mogli w przystępniejszy sposób pozyskać między innymi kredyt hipoteczny na podstawowe cele mieszkalne. Ponadto, rząd udostępnił także opcję “Konto mieszkaniowe”, czyli specjalne konto oszczędnościowe w banku komercyjnym z celem finansowania przyszłego zakupu swojego lokum.

Program Bezpieczny Kredyt 2% jest skierowany do osób, które chcą kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny. W ramach programu kredytobiorcy mogą liczyć na konkretną publiczną dopłatę do spłacanych rat. Wnioski o kredyt można składać w rozmaitych bankach, między innymi w Banku PKO BP, Banku Pekao, Alior Banku, Santander Banku i wielu innych placówkach bankowych. Z czasem program może się zresztą jeszcze bardziej upowszechnić. Jak informuje bowiem rząd, wysokość dopłaty przy kredycie rzędu 550 tys. złotych może realnie obniżyć comiesięczną ratę kredytu niemalże o połowę!

Zdj.: gov.pl
Program BK
Wedle zapowiedzi, program Bezpieczny Kredyt 2% stanie się istotnym wsparciem dla młodych rodzin.

Kilka dodatkowych słów na temat programu BK 2%

Aby lepiej orientować się jednak w meandrach rządowego wsparcia mieszkaniowego, warto poznać dodatkowe szczegóły i warunki, w jakie został “wyposażony” program BK 2%. Przede wszystkim, tego rodzaju kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Wsparcie ma zatem trafić do faktycznie potrzebujących.

Wiele osób godzi się z faktem, że coraz trudniejsze staje się oszczędzanie na zakup wymarzonego domu. Kredyt hipoteczny, w czasach wysokiej inflacji, bywa zaś drogim rozwiązaniem. Stąd rządowy, dogodniejszy program BK 2% może cieszyć się naprawdę dużą popularnością!

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. Małżeństwa lub rodzice z dzieckiem mogą cieszyć się podwyższonym do 600 tys. zł limitem. Nie jest ważne, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego – obie formy zakupu są tak samo dopuszczalne. Nie musimy się też przejmować ewentualnym limitem cenowym za metr kwadratowy. Istotne jest bowiem jedynie zmieszczenie się w górnej kwocie kredytu. Dopłata rządowa wymierzona jest obecnie na czas 10 lat. Kredyt, po negatywnych doświadczeniach z kredytami frankowymi, będzie udzielany oczywiście w złotówkach.

Spojrzenie okiem inwestora, czyli które spółki akcyjne zyskają na programie rządowym?

Jako jednak, że odbiorcami naszego portalu są głównie osoby handlujące na giełdzie i interesujące się zarabianiem on-line u brokera giełdowego, warto poddać analizie, które spółki giełdowe z polskiego podwórka mogą realnie zyskać na wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%? Siłą rzeczy skupić powinniśmy się głównie na indeksie sektorowym WIG-Nieruchomości, jako że nowa akcja kredytowa powinna wykreować znaczący popyt na mieszkania, zwłaszcza te przeznaczone dla młodych rodzin.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Pod koniec 2022 roku zastanawialiśmy się analogicznie, jak na wyniki poszczególnych polskich spółek może wpłynąć zatwierdzenie przelewu środków z tytułu KPO. Opisaliśmy wówczas ten wpływ w artykule pod tytułem: “Krajowy Plan Odbudowy, a sytuacja na polskiej giełdzie”, do którego zapraszamy. Wówczas jednak większy nacisk kładliśmy na pokrewny sub-indeks WIG-Budownictwo.

Korelacja pomiędzy udzielaniem kredytów, a działalnością deweloperów jest względnie prosta. Wyniki firm budowlanych są uzależnione od udzielania przez banki kredytów, ponieważ kredyty hipoteczne stanowią główne źródło finansowania dla osób kupujących domy lub mieszkania. Jeśli banki zaostrzą wymogi udzielania kredytów, mniej osób będzie w stanie uzyskać kredyt na zakup nieruchomości, co może wpłynąć na spadek popytu na rynku nieruchomości i w konsekwencji na spadek wyników firm budowlanych. Odpowiadając zaś na pytanie, na kurs akcji których spółek giełdowych warto zwrócić uwagę w związku z wejściem w życie i stopniowym upowszechnianiem się programu BK 2%, wydaje się, że do takich należą przede wszystkim: Develia, Dom Development, Echo Investment oraz Atal.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.