Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Rebalansing giełdy NASDAQ może uderzyć w big techy

Rebalansing giełdy NASDAQ może uderzyć w big techy

Rebalansing giełdy NASDAQ może uderzyć w big techy
Źródło: pixabay.com

Do niedawna wydawało się, że nic nie może zaszkodzić kondycji gospodarczej, a tym samym i wycenom giełdowym spółek z segmentu "big tech”, czyli największym amerykańskim korporacjom, takim jak chociażby Apple, Microsoft, Amazon, czy Meta. Potężne zaplecze kapitałowe, najlepiej wykształcona kadra pracownicza i menedżerska, rosnące obroty na dużych marżach i perspektywiczna, często wręcz pionierska branża IT – czego chcieć więcej? Wiele firm zazdrościło spółkom "big tech”, a całe zaplecze analityków wskazywało, że trudno znaleźć jeden wyraźny powód, dla którego ta czołówka amerykańskich indeksów giełdowych miałaby być w przyszłości zdetronizowana.

Lipiec 2023 roku może przynieść jednak pewnego rodzaju zagrożenie dla najwyżej skapitalizowanych amerykańskich spółek. Chodzi o tak zwany nadzwyczajny rebalansing (wyważenie) indeksu NASDAQ-100. Istotną rebalansingu jest ograniczenie nadmiernej koncentracji określonych walorów inwestycyjnych w ramach danego parkietu giełdowego. Tymczasem, jak powszechnie wiadomo, spółki z rodziny FAANG odpowiadają z rok na rok za coraz większy procent wartości indeksu NASDAQ. Rebalasing NASDAQ-a może zatem doprowadzić do okresowej wyprzedaży tych walorów. Dotychczas tego rodzaju proces był organizowany zaledwie dwukrotnie: w grudniu 1998 roku oraz w maju 2011 roku.

Porównanie wyników spółek big tech i indeksu
Spółki typu "big tech” radzą sobie w tym roku wyraźnie lepiej od szerokiego rynku.
Źródło: fsinvestments.com

Fundusze muszą podążać za zmieniającą się konstrukcją indeksu

Informacja o zmianie struktury indeksu NASDAQ jest oficjalna i pochodzi wprost z komunikatu publicznego tej giełdy. Skutki podjętej przez władze giełdy mogą być zaś zauważalne. Jak bowiem powszechnie wiadomo, najwięcej do powiedzenia na giełdzie mają fundusze inwestycyjne, których siła nabywcza i jednocześnie zdolność do generowania masowej podaży akcji jest nieporównywalnie większa niż ma to miejsce w przypadku inwestorów prywatnych. Jeżeli zaś polityka określonego funduszu zakłada naśladowanie struktury wybranego indeksu, to zmiana składu indeksu wpłynie na decyzje o zakupie i sprzedaży odpowiednich walorów.

O ruchach cenowych poszczególnych walorów decydują często zachowania bogatych funduszy inwestycyjnych. Skoro część z nich musi odzwierciedlać wybrany indeks, to zmiana jego struktury wymusi podaż akcji, które do tej pory dominowały na parkiecie.

Przy okazji planowanych zmian należy sobie także postawić pytanie, czy część klientów funduszy typu ETF, nastawionych na ekspozycję na giełdę NASDAQ, nie zrezygnuje z partycypowania w tych funduszach, kiedy ograniczą one swoje pozycje w spółkach big tech? Być może bowiem to właśnie przeważnie portfela funduszy pokroju Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS w kierunku firm takich jak Tesla lub Nvidia stanowiło magnes na nowych inwestorów? Innymi słowy, czy handlujący na giełdzie za pośrednictwem ETF-ów nadal będą tak chętnie stosować te narzędzia w sytuacji, gdy mieliby się pożegnać z częścią ekspozycji na, jak się wydaje, najmocniejsze amerykańskie firmy? Jedno jest pewne, decyzja zapadnie już lada moment, a my będziemy się temu procesowi bacznie przyglądać!

Wykres indeksu NASDAQ-100
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Big tech, jak zawsze, poradzi sobie i z tym wyzwaniem

Aby nie popadać jednak w przesadny pesymizm, warto przypomnieć, że jedną z cech najbardziej wyróżniających spółki FAANG od całej rynkowe reszty jest ich niezrównana odporność. Tak, jak chociażby Alphabet czy Netflix od lat radzą sobie z konkurencją i rozmaitymi regulacjami, tak dobrze zapewne będą sobie radziły nadal. Nie przeszkodzi w tym nawet odbywająca się raz na dobrze ponad dekadę rewizja indeksu giełdowego, do którego te firmy należą. Przedsiębiorstwa te mają po prostu za dużo jakości i przewag rynkowych, aby długoterminowo potanieć jedynie przez zmianę składu NASDAQ-a.

Amerykańskie spółki big tech mają przed sobą świetlaną przyszłość co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, są liderami w dziedzinie innowacji technologicznych, a ich produkty i usługi są powszechnie używane niemalże na całym świecie. Dysponują także ogromnymi zasobami finansowymi, co pozwala im na rozwój nowych technologii, przejęcia innych firm oraz inwestycje w prace rozwojowe. Mają one także szeroką i lojalną bazę klientów, co gwarantuje im stabilne i rosnące przychody. Co zaś naprawdę kluczowe, firmy big tech posiadają bogatą wiedzę na temat swoich użytkowników, co daje im przewagę w dostosowywaniu ofert do indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeżeli dodatkowo weźmiemy jeszcze pod uwagę nowe, rozwijające się sektory gospodarki, jak chociażby sztuczna inteligencja, to jasnym staje się, że nawet zmiany na giełdzie NASDAQ nie powinny wywołać nadmiernego strachu!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo