Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Eksperci są zaskoczeni! Polska branża maklerska osiągnęła niespotykany sukces

Oszczędzający na emeryturę coraz częściej skłaniają się do wykorzystania kont IKE oraz IKZE. Na popularności zyskują zwłaszcza rachunki IKE i IKZE w wersji maklerskiej!

Opublikowano:
Eksperci są zaskoczeni! Polska branża maklerska osiągnęła niespotykany sukces
Zdj.: depositphotos.com

Polska branża maklerska odnotowała znaczący wzrost aktywności w zakresie kont emerytalnych, w szczególności Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

SZCZEGÓŁOWE DANE

W drugiej połowie 2023 r. same biura maklerskie otworzyły ponad 23,5 tys. nowych kont IKE, przewyższając liczbę 11,1 tys. z pierwszego półrocza.

Ten wzrost na koniec roku doprowadził do rekordowej łącznej liczby prawie 30 tysięcy nowych kont IKE w ciągu roku, co stanowi rekord wszech czasów dla branży.

Podobnie, nastąpił wzrost liczby otwarć kont IKZE, do co najmniej 19 tys. nowych kont w drugiej połowie 2023 roku.

Łączna liczba nowych kont IKZE w 2023 r. osiągnęła prawie 23,8 tysięcy, ustępując tylko rekordowi ustanowionemu w 2021 r.

Ogólne wyniki sektora maklerskiego w 2023 r. były bezprecedensowe – otwarto ponad 34,66 tys. kont IKE i prawie 23,8 tys. kont IKZE. Wzrost ten można częściowo przypisać wprowadzeniu na rynek nowych ofert, takich jak IKZE – Obligacje BM PKO BP, przeznaczone do inwestowania w obligacje skarbowe.

Konta maklerskie zyskują na znaczeniu

Zdj.: pixabay.com
rachunek maklerski
Rośnie znaczenie kont maklerskich

Pod względem wpłat wielką aktywnością wykazali się klienci biur maklerskich – średnia wpłata na rachunek IKE wśród inwestorów giełdowych wyniosła 15,1 tys. zł i była znacząco wyższa od średniej rynkowej na poziomie 6,1 tys. zł.

W przypadku kont IKZE klienci maklerscy wpłacili średnio 7,1 tys. zł, wobec średniej rynkowej na poziomie 3,8 tys. zł i 6,8 tys. zł dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

O sile sektora maklerskiego świadczy także łączna wartość zgromadzonych środków – ponad 6,6 mld zł na rachunkach IKE i ponad 1,6 mld zł na rachunkach IKZE.

Wzrost branży odzwierciedla rosnącą świadomość potrzeby planowania emerytalnego oraz sprzyjające warunki rynkowe, które zachęciły większą liczbę inwestorów do korzystania z tych kont.

Dzięki utrzymującemu się zainteresowaniu zdywersyfikowanymi portfelami inwestycyjnymi i ciągłej atrakcyjności ofert maklerskich, sektor ma szansę utrzymać swoją dynamikę w nadchodzących latach.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.