Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Duzi gracze giełdowi stawiają na ekologiczne projekty

Opublikowano:
Duzi gracze giełdowi stawiają na ekologiczne projekty
Zdj.: Depositphotos.com

Każdy szanujący się podmiot gospodarczy, którego akcje są przedmiotem handlu giełdowego, musi się obecnie liczyć z rygorystycznymi wymaganiami ESG. Pod wspomnianym pojęciem “ESG” rozumie się czynniki środowiskowe, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego. Od spełnienia zaś wymagań narzucanych przez tak rozumiane normy zależy z kolei rating firm, ich wizerunek zewnętrzny oraz możliwość pozyskiwania kapitału na rynku długu (w tym poprzez kredyty, pożyczki i plasowane obligacje). Co więcej, zarządy poszczególnych spółek są coraz częściej oceniane i stosownie wynagradzane za wypełnianie celów ESG. Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) są także coraz bardziej nastawione na kwestie środowiskowe i społeczne.

Notatka

PAMIĘTAJ! Na terenie Unii Europejskiej od dnia 16 grudnia 2022 roku obowiązuje specjalna dyrektywa CSRD odnosząca się do obowiązków sprawozdawczych z zakresie zrównoważonego rozwoju. Polska, jak i pozostałe kraje ma zaledwie półtora roku na skuteczną implementację jej postanowień do systemu wewnętrznego prawa krajowego.

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm notowanych w naszych indeksach decyduje się na szerzej zakrojone inwestycje ekologiczne. W zależności od profilu firmy, mogą to być przedsięwzięcia ukierunkowane na działania CSR lub wręcz przeprofilowanie spółki na bardziej zrównoważoną energetycznie! Firmy decydują się na angażowanie kapitałowe w farmy wiatrowe, fotowolaticzne, czy rozwój elektromobilności. Przyjrzyjmy się zatem, które duże, znaczące polskie spółki giełdowe (akcje których możemy kupić u popularnych brokerów) podejmują się w ostatnim czasie tego rodzaju działań!

JSW S.A. z potężnym kredytem działającym na zasadzie SLL

Listę firm, które w ostatnim czasie intensywnie stawiają na ekologiczne podejście otwiera z całą pewnością ulubieniec polskich inwestorów spekulacyjnych, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa. Zgodnie ze świeżym raportem ESPI nr 9/2023, JSW S.A. poinformowała o zaciągnięciu kredytu w kwocie 1.65 miliarda złotych z przeznaczeniem istotnej jego części na cele środowiskowe. Formuła SLL, czyli “sustainability-linked loan” opiera się na zasadzie, że konsorcjum bankowe wypłacać będzie pieniądze surowcowemu gigantowi pod warunkiem realizacji wskaźników zrównoważonego rozwoju. Wedle zapowiedzi JSW S.A., pieniądze posłużą na eliminowanie śladu węglowego oraz wychwytywanie kopalnianego metanu (srogo wytykanego górnictwu przez władze unijne).

JSW S.A. swoim zaangażowaniem w projekty ekologiczne może wytyczyć ścieżkę także innym giełdowym spółkom z tego sektora, takim jak chociażby Lubelski Węgiel Bogdanka czy Bumech S.A. Banki będą wspierać tradycyjny sektor wydobywczy jednie pod warunkiem, że pieniądze przeznaczane będą na intensywną eko-transformację.

PGE S.A. idzie w kierunku energii odnawialnej

Stały składnik indeksu WIG-20, czyli Polska Grupa Energetyczna także stawia na odmianę swojego wizerunku i jednocześnie na angażowanie swoich oszczędności w cele klimatyczne. W tym celu, razem z prywatnym przedsiębiorstwem ZE PAK utworzy ona spółkę celową “PGE PAK Energia Jądrowa” ukierunkowaną na budowę pierwszej w historii Polski elektrowni jądrowej. Ambitne plany w segmencie OZE przejawia również spółka-córka PGE, czyli PGE Energia Odnawialna. Firma chce osiągnąć neutralność klimatyczną i robi w tym celu konkretne kroki. Mówimy tu między innymi o uruchomieniu budowy dużych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 megawatów, czy sfinalizowaniu zakupu aż trzech pełnoprawnych farm wiatrowych. Projekty wiatrowe PGE zlokalizowane są w miejscowościach Radzyń, Ścieki oraz Jóźwin. Sam projekt rządowy holdingu NABE umożliwi zaś PGE pozbycie się kłopotliwych, “brudnych” części swojego biznesu.

Notatka

O tym, że dla wielu firm giełdowych niezmiernie korzystne jest angażować się w przedsięwzięcia pro-klimatyczne pisaliśmy między innymi w artykule: “Które spółki zyskają na OZE”. Lista eko-beneficjentów jest, jak się okazuje, naprawdę długa. Lektura tego artykułu jest tym bardziej wskazana, iż pomimo upływu czterech miesięcy od jego publikacji, nie stracił on na aktualności!

PKN Orlen chce dominować również w sferze ekologii

W wyniku fuzji z Lotosem oraz domkniętego przejęcia PGNiG, Polski Koncern Naftowy Orlen stał się naszą największą spółką giełdową, znacznie przebijając kapitalizacją takich gigantów jak CD Projekt, Dino, czy PKO Bank Polski. Jako lider pod względem wielkości, PKN Orlen jest często stawiany za wzór działania. Tymczasem, ten olbrzymi koncern multienergetyczny intensywnie stawia na rozwój celów ekologicznych. Wdrożona i przyjęta do realizacji strategia “ORLEN2030” zakłada kolosalne inwestycje w cele środowiskowe, ostrożnie szacowane na 120 miliardów złotych. Ambitny cel mówi wręcz o osiągnięciu zeroemisyjności w perspektywie do roku 2050, a przecież mówimy o rafinerii naftowej! W rejonie Europy Środkowej ma powstać także aż do dziesięciu tysięcy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, sygnowanych marką Orlen. Stawiając na rozwijanie świadomości ekologicznej, Orlen uruchomił także specjalny program edukacyjny pod nazwą Akademia H2!

Notatka

CIEKAWE! PKN Orlen posiada już aż 470 stacji szybkiego ładowania pojazdów! Rozwój tego rodzaju infrastruktury może skutecznie zachęcić Polaków do porzucenia tradycyjnych samochodów z silnikiem diesla lub benzynowym na rzecz samochodów elektrycznych. Już dzisiaj zresztą widok Tesli na naszych drogach nie jest niczym specjalnie wyjątkowym!

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.