Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Które spółki zyskają na OZE

Opublikowano:
Które spółki zyskają na OZE
Zdj.: Depositphotos.com

Rynek akcyjny ma to do siebie, że zazwyczaj nie oddaje dokładnie tego, co aktualnie dzieje się w rzeczywistej gospodarce, ale wykazuje tendencję do wyceniania przyszłości. Przyjmuje się zatem, że inwestorzy giełdowi starają się dyskontować to, jak będzie wyglądało nasze otoczenie w średnim horyzoncie czasowym, a więc za minimum sześć miesięcy. Powyższa charakterystyka rynku sprawia, że aby skutecznie inwestować, należy wybiegać myślą wprzód i starać się odgadnąć, które branże okażą się już wkrótce przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. Wato w tym zakresie przyjrzeć się jednej z najmodniejszych branż, a mianowicie OZE, czyli odnawialnym źródłom energii.

Rynek akcyjny ma tendencje do wyceniania przyszłości w średnim horyzoncie czasowym. Przyszłość może zaś należeć do OZE.

GPW oferuje możliwość inwestycji w branżę OZE

Na warszawskim parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych oraz na rynku spółek o mniejszej kapitalizacji, czyli NewConnect, odnajdujemy z kolei naprawdę sporo ciekawych przedsiębiorstw, działających w branży OZE, które mogą być dla inwestorów ciekawą opcją, zwłaszcza wobec tego, jak bogatą ofertę ma chociażby broker XTB.

Oczywiście, każda forma inwestowania nieodłącznie wiąże się z ryzykiem, tak więc niniejszy, stricte publicystyczny artykuł nie powinien być traktowany ani jako porada inwestycyjna, ani też jako zachęta do zakupu jakichkolwiek walorów. Zerknijmy zatem na dwa wybrane, odmienne, ale niezmiernie interesujące walory z branży OZE!

XTB opinie

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Grodno, czyli nisko wyceniana hurtownia z ambicjami

Kiedy przyjrzymy się walorom z tak zwanego trzeciego szeregu, a więc skupionych w ramach indeksu sWIG80, znajdziemy tam spółkę Grodno S.A., która od kilku lat dynamicznie rozwija omawiany dzisiaj segment odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy liczą w szczególności na krociowe zyski spowodowane sprzedażą pomp ciepła, zwłaszcza przy występujących na rynku problemach z ich ogólną dostępnością. Wielu ceni również bardzo przyzwoitą politykę dywidendową Grodna, a także ciepło przyjęło ogłoszony przez Zarząd program skupu akcji własnych.

Hurtownia Grodno dynamicznie rozwija się w segmencie bardzo obecnie potrzebnych pomp ciepła. Do tego wypłaca dywidendę i skupuje swoje akcje.

Poza tym, w ślad za rewolucją w OZE idzie także bogaty program rządowy polegający na wymianie oświetlenia na bardziej energooszczędne, a tak się składa, że firma Grodno oferuje kompleksowe wyposażenie elektryczne. Obsługą programu rządowego zajmuje się na bieżąco Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a więc pieniędzy na modernizację w duchu ekologicznym nie powinno zabraknąć! Beneficjentem zachodzących zmian może być zaś właśnie Grodno! Jeżeli zaś nałożymy na to relatywnie niską wycenę wskaźnikową (cena do zysku w dniu pisania artykułu na poziomie 5.20), to widzimy, że popyt na akcje tego przedsiębiorstwa może być uzasadniony.

Sunex, czyli tegoroczny lider wzrostów

Chyba każdy, kto choć trochę śledzi handel na giełdzie wie, że aktualny rok 2022 nie był w zdecydowanej większości łaskawy dla inwestorów, którzy musieli pogodzić się z ujemnymi stopami zwrotu, często niezależnie od wyboru aktywów inwestycyjnych, a więc zarówno jak chodzi o akcje, kryptowaluty, czy obligacje.

Wspaniałym wyjątkiem na tym niemrawym rynku okazała się jednak raciborska firma Sunex S.A., której notowania dosłownie wystrzeliły, pozwalając na rekordowy, ponad pięciokrotny wzrost, licząc rok do roku. Co więcej, są oczekiwania, że to nie koniec tej pięknej historii.

Sunex to tegoroczny lider wzrostów na warszawskim parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych!

Przewaga Sunexu w branży OZE polega przede wszystkim na tym, że nie są oni hurtownikiem, a producentem pomp ciepła i to przejawiającym ambicje eksportowe. Już teraz Sunex skutecznie prowadzi sprzedaż na chłonnym pod względem OZE rynku niemieckim oraz sąsiednich. Zgodnie z raportem giełdowym objętym oficjalną publikacją ESPI, Zarząd firmy Sunex przymierza się także do zakupu austriackiej spółki z branży OZE, która może wręcz dalej napędzić sprzedaż, a tym samym wzrosty! Dodajmy do tego jeszcze aktualne osłabienie złotówki, generalnie korzystne przy modelu sprzedaży nastawionej na eksport oraz dalsze plany rozwojowe firmy i mamy odpowiedź, dlaczego wielu nadal dostrzega tu istotny potencjał wzrostowy!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.