Chociaż relaks na tarasie własnego domku na plaży z drinkiem w ręku i nogami na stole może brzmieć kusząco, osiągnięcie tak wysokiego dochodu pasywnego to nie lada wyzwanie. Z drugiej jednak strony, nie jest to niemożliwe. Dochód pasywny pokazuje, że za pieniądze można kupić nie tylko towary i usługi, ale także własny czas.
Nie musisz być inwestorem z wieloletnim doświadczeniem jak Warren Buffett, aby generować dochód pasywny ani nie musisz podejmować nadmiernego ryzyka.
Przy odrobinie wysiłku wielu z Was może dać radę. Nie ma znaczenia, czy ma się miliony ze spadku, czy na Twoim rachunku w banku widnieje zero – dochód pasywny można stworzyć od podstaw. Zarabianie pieniędzy podczas snu jest marzeniem wielu osób, przy czym znalezienie odpowiedniego źródła dochodu pasywnego może Ci pomóc je spełnić.
W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli kusi Cię zbudowanie źródła dochodu pasywnego. Dowiesz się, czym jest dochód pasywny, jaka jest różnica między dochodem pasywnym a aktywnym i jak go zbudować. Następnie omówimy, jakie inwestycje mogą zapewnić dochód pasywny i które źródła są najlepsze. Jeśli więc myślisz o zbudowaniu własnego dochodu pasywnego, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak osiągnąć prawdziwą niezależność finansową.
Termin “dochód pasywny” odnosi się do takiego dochodu, który otrzymujesz (prawie) bez żadnej aktywności lub ingerencji, czyli, mówiąc potocznie, bez kiwnięcia palcem. Przeciwieństwem jest działalność zależna, która zarabia Ci pieniądze tylko wtedy, gdy pracujesz. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane formy dochodu pasywnego to dywidenda, dochód z wynajmu nieruchomości, odsetki od pożyczek itp.
Robert Kiyosaki mówi, że: “Dochód pasywny to dochód z zysków kapitałowych, dochód z dywidendy, dochód rezydualny z działalności biznesowej, dochód z wynajmu nieruchomości i tantiemy.”
Są tacy, którzy traktują termin “pasywny” bardzo rygorystycznie i nie uważają niektórych dochodów, takich jak wynajem mieszkania za prawdziwie pasywne, ponieważ nawet tam trzeba od czasu do czasu szukać najemcy, sprawdzać stan mieszkania, dokonywać napraw itp. Czas ten jest jednak nieznaczny (w większości przypadków), dlatego wynajem długoterminowy jest zwykle uznawany za dochód pasywny.
Temat dochodu pasywnego jest często łączony z kwestią niezależności finansowej. Niezależność finansowa to stan, w którym dana osoba ma wystarczające dochody z własnych aktywów, z których może prowadzić spełnione życie niezależnie od aktywnych dochodów z pracy lub własnej działalności biznesowej.
Dochód pasywny to nie to samo co biznes i działalność zależna, ponieważ biznes jest czymś, co (zazwyczaj) zarabia pieniądze tylko wtedy, gdy się pracuje. Gdybyś przestał prowadzić swoją firmę, czy nadal zarabiałbyś tyle samo lub więcej pieniędzy? Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, nie chodzi o dochód pasywny, ale o dochód aktywny.
Kluczową kwestią jest tutaj to, czy spełnione jest kryterium, że faktycznie zbierasz pieniądze, nie robiąc w tym celu nic innego. W przypadku działalności gospodarczej za dochód pasywny można uznać część, która wpłynęłaby na Twoje konto bez Twojego aktywnego udziału. Zazwyczaj jednak ta część będzie bardzo mała i raczej krótkoterminowa.
Uwaga: Nie wszystko jest dochodem pasywnym w prawdziwym znaczeniu tego terminu. Nie należy mylić dochodu pasywnego z biznesami internetowymi, takimi jak YouTube, blogowanie, Instagram, cashback, praca na freelansie itp.
Do głównych wad dochodu aktywnego zalicza się fakt, że jesteś ograniczony swoim czasem. Nie możesz pracować dłużej niż 24 godziny na dobę (nie mówiąc już o tym, że zdecydowanie nie polecamy nawet takich sesji). Podobnie jest ze stałą pensją – jeśli zarabiasz np. 8 000 złotych na miesiąc, trudno będzie zarobić znacznie więcej bez zmiany pracy.
Jeśli zaś chodzi o dochód pasywny, jest on praktycznie nieograniczony. Jeśli generujesz dochód pasywny, jednocześnie aktywnie zarabiając pieniądze w pracy, możesz w końcu znaleźć się w sytuacji, w której kwota Twojego dochodu pasywnego przekroczy Twój dochód z tytułu zatrudnienia.
Źródło dochodu pasywnego nie wymaga Twojego zaangażowania, nie zabiera Ci czasu i przynosi Ci zyski w sposób ciągły. Ponadto, osiągnięcie go nie oznacza, że nie możesz pracować… wręcz przeciwnie. Wiele niezależnych finansowo osób nadal pracuje, tylko nie z taką intensywnością, ale za to z dużo większym zapałem i przyjemnością.
Wskazówka: Inwestowanie pasywne oznacza inwestowanie bez zmartwień i potrzeby poświęcania cennego czasu. O korzyściach płynących z inwestowania pasywnego można przeczytać w naszym osobnym artykule.
Ludzie zazwyczaj uzyskują dochód pasywny na jeden z trzech głównych sposobów:
Przyjrzyjmy się różnym sposobom generowania dochodu pasywnego za pomocą inwestowania, budowania i współdzielenia aktywów.
Inwestowanie oferuje największe możliwości generowania dochodu pasywnego, ale może wymagać znacznych sum pieniędzy, aby osiągnąć znaczące zwroty (wyzwania finansowe związane z inwestowaniem przedstawiamy w praktycznym przykładzie poniżej).
A) Akcje dywidendowe
Akcje spółek wypłacających dywidendę nagradzają inwestorów regularnymi wypłatami zysków danego przedsiębiorstwa. Ze względu na to, że musisz posiadać akcje, aby otrzymywać dywidendę, prawdopodobnie będziesz musiał zainwestować dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych, aby uzyskać znaczący dochód z akcji dywidendowych.
Co więcej, inwestowanie w akcje dywidendowe nie jest pozbawione ryzyka. Może się zdarzyć, że spółka znajdzie się w kłopotach finansowych i nie będzie w stanie wypłacać dywidendy albo będzie zmuszona do ich obniżenia. Jeśli zatem szukasz możliwej do utrzymania dywidendy, sprawdź kategorię arystokratów lub królów dywidendy.
Spółki wypłacające bardzo wysokie dywidendy generalnie cieszą się zainteresowaniem początkujących. Jeśli jednak spieszysz się z wejściem na rynek bez dokładnego zbadania spółki, możesz z czasem zapłacić za swoją decyzję.
Istnieją jednak sposoby inwestowania w akcje dywidendowe, które nie wymagają poświęcania ogromnej ilości czasu na analizę spółek. Można skorzystać m.in. z funduszy giełdowych, czyli funduszy typu ETF. Fundusze ETF to fundusze inwestycyjne, które posiadają portfele składające się z wszelkiego rodzaju aktywów, takich jak akcje, towary i obligacje, ale którymi handluje się jak akcjami. W związku z tym inwestycja w fundusz ETF oznacza natychmiastową dywersyfikację środków na wiele papierów wartościowych, więc jeśli konkretna spółka obniży wypłatę dywidendy, nie będzie to miało znaczącego wpływu na ogólną dywidendę funduszu giełdowego.
Innym poważnym ryzykiem jest to, że ceny akcji lub funduszy ETF mogą znacznie spaść w krótkim okresie, zwłaszcza w czasach niepewności, tak jak miało to miejsce w pierwszych miesiącach 2020 r., kiedy rynkami finansowymi wstrząsnęła pandemia koronawirusa. W takim przypadku nie należy jednak wpadać w panikę i pamiętać, że w akcje i fundusze ETF należy inwestować wyłącznie w perspektywie długoterminowej.
B) Nieruchomości
Posiadanie nieruchomości jest jednym z najstarszych sposobów generowania dochodu pasywnego. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Jeśli jesteś właścicielem wynajmowanej nieruchomości, naprawy i konserwacja mogą stać się dużą stratą czasu i pieniędzy – możesz oczywiście skorzystać z usług zarządcy nieruchomości (co tylko dodatkowo zmniejszy twoje dochody). Ponadto, zakup fizycznej nieruchomości wymaga znacznej inwestycji początkowej rzędu co najmniej setek tysięcy złotych.
Jeśli wolisz uniknąć wyżej wymienionych uciążliwości, rozważ alternatywne źródła inwestycji w nieruchomości, takie jak fundusze inwestycyjne w nieruchomości (REIT) lub platformy crowdfundingu nieruchomości.
C) Pożyczki peer-to-peer
Pożyczki peer-to-peer, innymi słowy pożyczki społecznościowe, działają na bardzo prostej zasadzie. Inwestor działa jako pożyczkodawca strony trzeciej za pośrednictwem platformy P2P, takiej jak Mintos. Pożyczkobiorca spłaca swoją pożyczkę, a inwestor zwykle pobiera odsetki, aby na koniec okresu odzyskać również swój kapitał.
Ale uwaga. Pożyczki P2P wiążą się ze znacznym ryzykiem, że osoba lub osoby, którym udzielasz pożyczki, nie spłacą jej. Aby zminimalizować to ryzyko, należy rozłożyć swoje środki na kilka różnych pożyczek.
Dochód pasywny z inwestycji można generować na wiele różnych sposobów. Jeśli masz wystarczającą wiedzę, możesz również inwestować w domeny, projekty DeFi i wiele innych alternatyw. Powyższe opcje są jednak najbardziej powszechne i w miarę bezpieczne.
Jak sama nazwa wskazuje, gromadzenie majątku – aktywów generujących dochód – wymaga zainwestowania czasu i wysiłku w celu zbudowania aktywów generujących dochód. Chociaż nie wiąże się to z tak wysokimi kosztami finansowymi jak inwestowanie, wiąże się z ryzykiem, że aktywa, w które inwestujesz swój czas, mogą się nie sprzedać.
A) Produkty cyfrowe
Produkty cyfrowe mogą być wszystkim, od e-booków i programów nauczania po aplikacje mobilne – nawet NFT. Kluczem jest to, że wystarczy poświęcić czas na ich stworzenie tylko raz, a następnie można sprzedawać tę samą rzecz w kółko on-line.
Jeśli chodzi o stworzone przez Ciebie produkty cyfrowe, możesz przyjąć do nich całkowicie pasywne podejście lub poświęcić czas i pieniądze na ich marketing.
B) Licencjonowanie muzyki i zdjęć
Jeśli nie brakuje Ci kreatywności, możesz przekształcić swoje zdjęcia lub muzykę w źródło dochodu pasywnego, licencjonując je w witrynach z obrazami i muzyką. Inni twórcy treści zapłacą wówczas za prawa do korzystania z Twoich dzieł.
Muzycy mogą sprzedawać swoje utwory w witrynach takich jak AudioJungle lub SellMusic, podczas gdy fotografowie mogą sprzedawać swoje zdjęcia na takich stronach jak Getty Images, Shutterstock czy Adobe Stock.
C) Sprzedaż partnerska (afiliancka)
Sprzedaż afiliacyjna to dochód pasywny, który otrzymujesz, gdy ktoś dokona zakupu po kliknięciu linku lub użyciu kodu polecającego, który udostępnisz na stronie internetowej, w filmie lub podcaście. Możesz otrzymać stałą prowizję lub procent od dokonanego zakupu.
Linki afiliacyjne można znaleźć dla prawie każdego rodzaju produktu lub usługi, co oznacza, że możesz uzyskać pasywny dochód z wszystkiego, od recenzji materacy po recenzje oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że ta przestrzeń jest bardzo konkurencyjna, a sukces w tej branży wymaga ciągłej produkcji wysokiej jakości treści.
Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić czasu ani pieniędzy na generowanie dochodu pasywnego, rozejrzyj się wokół siebie. Być może będziesz w stanie wykorzystać posiadane już aktywa, wynajmując je lub udostępniając innym. Znane przykłady obejmują wynajmowanie nieruchomości za pośrednictwem Airbnb lub wspólne przejazdy.
Wcale tak nie jest, on rzeczywiście istnieje – o czym można przeczytać w niniejszym artykule.
To nieprawda, źródło dochodu pasywnego można stworzyć nawet przy pomocy kilku tysięcy złotych (oczywiście z uwagi na kapitał nie będzie to nic oszałamiającego).
Zdecydowanie nie – będziesz potrzebował sporo wysiłku, a im wyższy dochód pasywny chcesz osiągnąć, tym większe Twoje starania. Nic nie jest za darmo.
Odsetki na kontach oszczędnościowych są przez większość czasu zbyt niskie. Wystarczy to policzyć. Na przykład, dwa miliony złotych z oprocentowaniem 1% przyniosą tylko 16 200 złotych w skali roku (nie zapominajmy o 19% podatku Belki). To tylko 1 350 złotych miesięcznie, co raczej nie stanowi przyzwoitego dochodu. Nie mówiąc już o inflacji…
Dlaczego? Pierwszą zasadą światowej sławy inwestora Warrena Buffetta jest nigdy nie stracić pieniędzy (nawiasem mówiąc, jego drugą zasadą jest nigdy nie zapominać o pierwszej zasadzie). Kiedy już zbudujesz źródło dochodu pasywnego, nie zapomnij je również chronić. Nie stawiaj więc wszystkiego na jedną kartę.
W świecie dochodu pasywnego nie ma żadnych pewników. Na początku będzie to wymagało dużo pracy i wolnego czasu, a ponadto istnieje ryzyko, że inwestycja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i przyniesie Ci sporo rozczarowania.
Youtube, prowadzenie bloga itp. to nie to samo co dochód pasywny. Chodzi raczej o biznesy.
To zależy wyłącznie od Ciebie, gdyż praktycznie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Możesz zarabiać kilkaset złotych miesięcznie, ale możesz też zarabiać tyle, że w ogóle nie będziesz musiał pracować.
Zanim przejdziemy do wymieniania różnych dochodów pasywnych, pokażemy Ci obliczenia, ile pieniędzy i przy jakiej rocznej aprecjacji będziesz potrzebować, aby osiągnąć pożądany poziom dochodu pasywnego, a także ile i jak długo będziesz musiał oszczędzać każdego miesiąca.
Teraz czas na twarde liczby. Wykonajmy razem kilka obliczeń, aby zobaczyć, jakiego dochodu pasywnego możemy oczekiwać od inwestowania.
Poniżej przyjrzymy się sytuacji, w której chciałbyś pobierać tę samą miesięczną kwotę w nieskończoność (tj. Twój kapitał pozostaje taki sam).
Rozważymy przykłady inwestycji, które dają 8%, 5% i 3% rocznie.
Nie należy traktować tych wartości całkowicie dogmatycznie, gdyż służą one głównie celom ilustracyjnym, lecz mimo to mogą być dosyć zbliżone do rzeczywistych wyników. Średni roczny zwrot z funduszu akcji w długim okresie wynosi około 8%, przy czym wiele funduszy ETF osiąga podobne wyniki. Dlatego uważamy, że ten poziom zwrotu jest zrównoważony w długim okresie i wiąże się z rozsądnym ryzykiem inwestycyjnym.
Możesz skorzystać z innych alternatyw, które mogą zapewnić bardziej stabilny zwrot, ale generalnie będzie on niższy lub bardziej ryzykowny i zmienny. Na przykład w przypadku funduszy nieruchomości można oczekiwać zwrotu w wysokości około 5% rocznie. Jeśli zaś chodzi o obligacje, stopa zwrotu prawdopodobnie nie przekroczy nawet 5%.
Stopa zwrotu na poziomie 5% rocznie jest znacznie bliższa długoterminowej średniej stopie inflacji. Twoja inwestycja nie zarabia więc zbyt wiele, nawet jeśli jej ogólna wartość rośnie.
Stopa zwrotu na poziomie 3% reprezentuje dywidendowy fundusz ETF, który wypłaca inwestorom dywidendę. W przypadku tych funduszy można oczekiwać stopy dywidendy w zakresie 2-4% rocznie (ale są też wyjątki), a także wzrostu wartości samych akcji o około 5% rocznie. Akcje dywidendowe generalnie rosną wolniej, ponieważ przeznaczają część swoich środków na wypłatę dywidendy. Stanowią swego rodzaju kompromis między dochodem pasywnym a jednoczesnym wzrostem wartości portfela.
Aby pokazać to w praktyce, przygotowaliśmy poniższą tabelę. W pierwszej kolumnie widnieje wartość miesięcznego dochodu pasywnego, czyli możliwy “cel”. W kolejnych kolumnach znajduje się wartość kapitału potrzebnego do wygenerowania tego miesięcznego dochodu przy różnych poziomach rocznej aprecjacji.
Widać, że wyższy miesięczny dochód pasywny przy niższej aprecjacji wymaga większego kapitału
(i odwrotnie).
Ile miesięcznie chcesz zarabiać? | Przy 8% potrzebujesz | Przy 5% potrzebujesz | Przy 3% potrzebujesz |
200 | 30 000 | 48 000 | 80 000 |
1 000 | 150 000 | 240 000 | 400 000 |
4 000 | 600 000 | 960 000 | 1 600 000 |
10 000 | 1 500 000 | 2 400 000 | 4 000 000 |
Z tabeli wynika, że gdybyś osiągnął dochód w wysokości np. 3% rocznie, na przykład poprzez inwestycję w dywidendowy fundusz ETF, nie wycofałbyś żadnej części inwestycji (pozwalając jej nadal rosnąć), a jedynie zatrzymał wypłacane dywidendy, potrzebowałbyś 400 tysięcy złotych, aby uzyskać dochód pasywny w wysokości 1 000 złotych miesięcznie.
Chociaż nie jest to oszałamiająca kwota, można ją uznać za przyjemny dodatkowy dochód przy stosunkowo niskim ryzyku i stabilnym zwrocie, np. na emeryturę.
Dla kogoś, kto nie ma obecnie dużo pieniędzy na rachunku w banku, 400 tysięcy może wydawać się ogromną, nie do osiągnięcia kwotą. Jednak niekoniecznie musi tak być, zwłaszcza jeśli masz wystarczająco dużo czasu i zamierzasz inwestować regularnie.
Przyjrzyjmy się, ile trzeba oszczędzać (inwestować) każdego miesiąca i przez jaki czas, aby zaoszczędzić kwotę wybraną w powyższej tabeli.
Teraz już wiesz, jaka wysokość dochodu pasywnego Ci odpowiada. Teraz musisz odpowiedzieć na następujące pytania – jak długo, przy jakiej rocznej stopie zwrotu i ile jesteś w stanie odkładać każdego miesiąca?
Poniżej przedstawiamy kilka tabel według horyzontu czasowego (tj. jak długo będziesz oszczędzać, zanim zaczniesz generować pożądany dochód pasywny). W pierwszej kolumnie widnieje kwota docelowa, a w kolejnych miesięczna kwota, którą będziesz musiał zainwestować lub zaoszczędzić przy różnej rocznej aprecjacji.
Porównaj powyższą tabelę z poniższymi. Możesz łatwo porównać kilka kwot miesięcznego dochodu pasywnego przy różnym procencie aprecjacji z powyższej tabeli z rzeczywistą kwotą, którą jesteś w stanie odłożyć każdego miesiąca. Poniżej znajduje się również przykład ilustrujący.
Horyzont czasowy 10 lat
Cel inwestycyjny | Aprecjacja 8% | Aprecjacja 5% | Aprecjacja 3% | Brak aprecjacji |
20 000 | 109 | 129 | 143 | 167 |
100 000 | 547 | 644 | 716 | 833 |
200 000 | 1 090 | 1 288 | 1 432 | 1 670 |
1 000 000 | 5 470 | 6 440 | 7 160 | 8 340 |
2 000 000 | 10 940 | 12 880 | 14 320 | 16 680 |
Horyzont czasowy 20 lat
Cel inwestycyjny | Aprecjacja 8% | Aprecjacja 5% | Aprecjacja 3 % | Brak aprecjacji |
20 000 | 34 | 49 | 61 | 83 |
100 000 | 170 | 245 | 305 | 415 |
200 000 | 340 | 490 | 610 | 830 |
1 000 000 | 1 700 | 2 450 | 3 050 | 4 150 |
2 000 000 | 3 400 | 4 900 | 6 100 | 8 300 |
Horyzont czasowy 30 lat
Cel inwestycyjny | Aprecjacja 8% | Aprecjacja 5 % | Aprecjacja 3 % | Brak aprecjacji |
100 000 | 67 | 120 | 172 | 278 |
200 000 | 134 | 240 | 344 | 556 |
1 000 000 | 670 | 1 200 | 1 720 | 2 780 |
2 000 000 | 1 340 | 2 400 | 3 440 | 5 560 |
Horyzont czasowy 40 lat
Cel inwestycyjny | Aprecjacja 8% | Aprecjacja 5 % | Aprecjacja 3 % | Brak aprecjacji |
100 000 | 29 | 66 | 108 | 208 |
200 000 | 58 | 132 | 216 | 416 |
1 000 000 | 290 | 661 | 1 080 | 2 080 |
2 000 000 | 580 | 1 322 | 2 160 | 4 160 |
W tabelach znajduje się wiele liczb, ale także wiele przydatnych informacji.
Przykład: Jeśli chciałbyś otrzymywać dochód pasywny w wysokości 4 tys. miesięcznie, będziesz potrzebować 960 000 tys. przy bardzo konserwatywnej inwestycji i aprecjacji na poziomie 5% rocznie. Jeśli masz obecnie 20 lat, zacząłeś pracować i chcesz przejść na emeryturę za 30 lat, będziesz musiał oszczędzać 1 200 zł miesięcznie przy aprecjacji 5% rocznie.
Jeśli jednak wybierzesz odważniejszą inwestycję na poziomie 8% przy tym samym horyzoncie czasowym (30 lat), co można zrobić na przykład za pośrednictwem akcyjnych funduszy ETF, będziesz musiał zaoszczędzić tylko 660 złotych, czyli o 540 mniej.
Zwróć uwagę, jak znaczący wpływ ma aprecjacja/stopa zwrotu w bardzo długim horyzoncie czasowym. Jeśli oszczędzasz przez 30 lat przy aprecjacji na poziomie 8% rocznie, wystarczy oszczędzać tylko 1 340 zł miesięcznie zamiast 5 560 zł (przy zerowej aprecjacji – bez inwestowania), aby osiągnąć 2 miliony! Wpływ procentu składanego jest rzeczywiście znaczący.
Długoterminowy horyzont inwestycyjny jest Twoim przyjacielem i jednocześnie wrogiem. Będziesz potrzebował dużej dyscypliny i wytrwałości, a cała sprawa wymaga również wielu poświęceń. W dłuższej perspektywie pojawią się różne zagrożenia i kryzysy, w których będziesz martwić się o swoje pieniądze. Niestety, są to dokładnie te powody, które zniechęcają większość ludzi i którym w rezultacie nie udaje się osiągnąć swoich celów inwestycyjnych.
Uwaga: Wartości podane w powyższych tabelach należy traktować wyłącznie jako wskazówki. Ponadto, w liczbach podanych w tabelkach nie uwzględniono podatków. Ich wysokość może się różnić – niektórzy brokerzy mogą pobierać 35%, inni zaś tylko 15%. Pomijamy również wpływ inflacji, o którym nie należy zapominać, ponieważ 100 tysięcy dziś nie będzie warte tyle samo, co 100 tysięcy za 20 lub 30 lat. Nie zapominajmy też o opłatach, które mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, w porównaniu na przykład do platform inwestycyjnych.
Czy chciałbyś przekazać swoim dzieciom interesujący portfel inwestycyjny? W takim razie powinny one wiedzieć, co z nim zrobić. Sprawdź nasze porady i wskazówki, jak nauczyć dzieci sztuki inwestowania.
Odpowiedź na pytanie, które źródło pasywnego dochodu jest najlepsze, zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należą:
Generalnie obowiązuje zasada, że im niższe bariery wejścia, tym bardziej zatłoczone pole konkurentów i niższe prawdopodobieństwo sukcesu.
Będziesz zatem musiał rozważyć daną możliwość w odniesieniu do tych czynników, aby określić, która strategia dochodu pasywnego będzie dla Ciebie najlepsza. Niemniej, przydatnym może okazać się posiadanie naturalnych zdolności i zainteresowania obszarem docelowym, ponieważ może to pomóc w motywacji w pierwszych dniach, kiedy prawdopodobnie będzie najtrudniej.
Jak wspomniano wcześniej, istnieją możliwości dochodu pasywnego zarówno dla osób z określonym kapitałem, jak i dla tych, którzy nie mają żadnych pieniędzy na początek. Oto ich podsumowanie:
Jeśli masz mało własnych pieniędzy lub nie masz ich wcale, będziesz musiał polegać głównie na własnej inwestycji czasu, a przynajmniej do czasu zbudowania pewnej poduszki finansowej. Oznacza to skupienie się na źródłach dochodu pasywnego, które wykorzystują następujące cechy:
Zasadniczo nadrabiasz brak kapitału swoim czasem, dopóki nie zdobędziesz wystarczającego kapitału, aby rozszerzyć swoje możliwości.
Pieniądze na początek mogą Ci otworzyć więcej okazji inwestycyjnych. Jeśli masz pieniądze do zainwestowania, możesz skorzystać nie tylko z powyższych “darmowych” alternatyw, ale także z wielu innych. Pieniądze są warunkiem wstępnym do skorzystania w szczególności z następujących obszarów dochodu pasywnego:
Inwestując, możesz wykorzystać swoje pieniądze, aby zarobić więcej pieniędzy, i to przy niewielkim lub żadnym wysiłku.
Nie ma ogólnej rady, jeśli chodzi o tworzenie strumieni przychodów. To, ile źródeł dochodu powinieneś mieć, powinno zależeć od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz i jakie są Twoje cele finansowe na przyszłość. Jednak posiadanie co najmniej jednego pasywnego źródła dochodu oprócz stałej pracy to dobry początek.
Co tu dużo mówić – mając więcej wędek w wodzie, można złowić więcej ryb, a nieruchomości na wynajem, papiery wartościowe generujące stały zysk i drobne przedsięwzięcia biznesowe są świetnymi sposobami na dywersyfikację swoich przychodów.
Oczywiście należy upewnić się, że włożenie wysiłku w nowe źródło dochodu pasywnego nie spowoduje utraty z oczu innych źródeł dochodu.
Dochód pasywny staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób uważa go za sposób na osiągnięcie swojego ostatecznego celu w życiu, jakim jest wolność finansowa. W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się, czym jest dochód pasywny, czym różni się od dochodu aktywnego i jak można go zbudować. Na dochód pasywny składa się taki dochód, który nie wymaga ciągłego inwestowania czasu i energii. Oznacza to, że zarabiasz pieniądze nawet wtedy, gdy śpisz, spędzasz czas z rodziną lub realizujesz swoje zainteresowania.
Ważne jest, aby zrozumieć, że budowanie dochodu pasywnego może być trudne i wymaga pewnych inwestycji. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj inwestycji generuje dochód pasywny i jak stworzyć jego źródło. Ważne jest również, aby wybrać źródła, które są najbardziej odpowiednie dla Ciebie i przynoszą najlepszy zwrot. Istnieje wiele opcji, które zapewniają dochód pasywny, przy czym najlepszym jego źródłem jest to, które Ci odpowiada i pasuje do Twoich celów finansowych.
Nie ma wątpliwości, że dochód pasywny może być bardzo pomocny w osiągnięciu wolności finansowej.
Jeśli uda Ci się go zbudować, zyskasz większą niezależność finansową i wolność. Dzięki temu będziesz mógł realizować swoje marzenia i plany oraz prowadzić życie, o jakim zawsze marzyłeś.
Zbudowanie źródła dochodu pasywnego to nie lada wyzwanie, ale też ogromna szansa na lepsze życie. Jeśli przyjmiesz właściwe podejście, pozwoli Ci to osiągnąć wolność finansową i zabezpieczyć lepszą przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Należy pamiętać, że dochód pasywny nie jest szybkim rozwiązaniem, ale drogą do bardziej stabilnej przyszłości finansowej.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.