Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Trzy spółki z indeksu WIG-20 złapały mocną zadyszkę

Trzy spółki z indeksu WIG-20 złapały mocną zadyszkę

Trzy spółki z indeksu WIG-20 złapały mocną zadyszkę
Źródło: freepik.com

"WIG-20, jaki jest, każdy widzi” – można z pewną irytacją stwierdzić, parafrazując słynną encyklopedyczną definicję konia. Tego rodzaju sarkastyczne oceny są zasadne zwłaszcza, gdy w 2023 roku nasz czołowy indeks giełdowy najwyraźniej nie ma siły przebić poziomów, jakie notował, bagatela, czternaście lat temu. Gdzie czternaście lat temu był S&5 500, NASDAQ albo chociażby nasz sąsiad, niemiecki indeks DAX? Szkoda nawet mówić, aby nie rozsierdzić inwestorów zajmujących się handlem na giełdzie z siedzibą w Warszawie. W każdym razie, pomimo faktu, że WIG 20 to indeks cenowy (ustalając jego wartość, pomija się wypłacone dywidendy), jego słaba wieloletnia kondycja aż razi w oczy.

Giełda Papierów Wartościowych to zdecydowanie miejsce dla wytrwałych inwestorów. Poza kilkoma stabilnymi spółkami dywidendowymi i dużą obecnością Skarbu Państwa, indeks WIG 20 zawiera także niektóre gorzej radzące sobie ostatnio spółki z rzucającymi się w oczy, konkretnymi przecenami.

Okazuje się jednak, że nawet jednak w obrębie tak kontrowersyjnej grupy spółek jak WIG20, można znaleźć lepiej i gorzej radzące sobie akcje. Dzisiaj, patrząc z perspektywy jesieni 2023 roku, przedstawimy trzy spółki giełdowe, których kurs akcji, pomimo obiektywnie dobrych perspektyw, nie potrafi się trwale zazielenić. Wszystkie one są zresztą doskonale znane polskim inwestorom oraz ogólnodostępne u brokerów giełdowych, zwłaszcza tych lokalnego pochodzenia, na czele z brokerem XTB oraz brokerem Bossa. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć miłej lektury i owocnych wniosków, bo jak to często bywa, bessa nie trwają wiecznie!

Cyfrowy Polsat, czyli trudno radzić sobie w czasach Netflixa

Cyfrowy Polsat S.A. to polska firma telekomunikacyjna i medialna, która świadczy usługi telewizji satelitarnej, internetu, telefonii komórkowej oraz stacjonarnej. Spółka jest znana ze swojego pakietu telewizyjnego o nazwie "Polsat Cyfrowy", oferującego różnorodne kanały telewizyjne. Ponadto, Cyfrowy Polsat dostarcza usługi dostępu do szerokopasmowego internetu, w tym usługi LTE i 5G. Firma działa również jako operator telefonii komórkowej pod marką "Plus". W ramach swojej działalności, Cyfrowy Polsat inwestuje w rozwój technologii telekomunikacyjnych oraz produkcję treści medialnych, w tym produkcje filmowe i telewizyjne.

Pomimo faktu, że Cyfrowy Polsat jest liderem na polskim rynku telewizji satelitarnej i jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w kraju, wycena jego akcji pozostawia wiele do życzenia. O ile bowiem jeszcze dwa lata temu za jedną akcję Polsatu trzeba było płacić ponad 35 zł, o tyle obecnie kurs ma problem ze sforsowaniem strefy 11 złotych (!). Z perspektywy analizy fundamentalnej znajduje to jednak swoje uzasadnienie. Pomimo podobnej skali przychodów w latach 2021 i 2022, Cyfrowy Polsat za 2022 roku podał ponad czterokrotnie słabszy zysk netto (900 mln zł w relacji do 4,4 mld zł w roku 2021!). Generowana marża oraz zysk na akcję także drastycznie spadły.

Wykres akcji Cyfrowego Polsatu
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

CD-Projekt, czyli premiera dodatku nie wystrzeliła kursu

CD Projekt S.A. to spółka, o której często piszemy i chyba nie ma sensu przedstawiać bliżej tego hegemona polskiego segmentu gamingu. Poza znaną wszystkim serią Wiedźmin, firma jest także twórcą gry "Cyberpunk 2077". CD Projekt był także zaangażowany w rozwijanie własnego silniku do gier, słynnego REDEngine, oraz publikację tytułów na różnych platformach, w tym PC, konsole i urządzenia mobilne. Spółka działa również w obszarze dystrybucji gier komputerowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Obok spółek takich jak CI Games, 11Bit Studios czy Ten Square Games, jest to najczęściej handlowana na giełdzie polska firma z branży gier, również jeżeli weźmiemy pod uwagę grę na lewarowanych kontraktach typu CFD.

Wielu inwestorów miało nadzieję, że pokonanie oporu cenowego w okolicach 160 zł za akcję CDR pozwoli na szybki, dynamiczny ruch w górę w okolicach 200 zł i wyżej. Oczywiście, do punktu ATH wyznaczonego tuż przed premierą podstawowej wersji "Cyberpunka” (warto przypomnieć: prawie 450 zł za walor!) i tak byłoby jeszcze daleko, ale przynajmniej pozwoliłoby to nieco odrobić straty w portfelach tych, którzy zakupili CD Projekt na tak zwanej "górce”. Póki co jednak Ci, którzy oczekiwali pozytywnego scenariusza, muszą uzbroić się w masę cierpliwości. Kurs czołowego polskiego game dewelopera zmaga się z poziomem 120 – 130 złotych i takie są fakty.

Wykres akcji CD-Projektu
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dino, czyli "polski Walmart” oddał niemałą część zysków

Dino Polska S.A.
Dino stawia na organiczny, szybki rozwój sieci swoich dyskontów.
Źródło: pl.wikipedia.org

Spółka Dino Polska S.A. to nasza, powszechnie znana (zwłaszcza na zachodzie kraju) sieć supermarketów spożywczych, specjalizująca się w sprzedaży artykułów spożywczych i produktów codziennego użytku. Firma prowadzi swoje sklepy pod marką "Dino" i jest jednym z wiodących podmiotów na rynku detalicznym w Polsce. Główni konkurenci: Biedronka i Lidl nie są przy tym notowane na GPW. Dino oferuje szeroki asortyment produktów spożywczych, w tym świeże produkty, artykuły przemysłowe, a także artykuły chemii gospodarczej i kosmetyki.

Sieć sklepów Dino jest znana z niskich cen i dostępności w wielu lokalizacjach, zwłaszcza gminnych i powiatowych, co przyciąga szerokie grono klientów. Pod tym względem porównuje się ją chociażby do amerykańskiego Walmartu czy firm takich jak Target albo (tu już różnice są większe), Costo Wholesale.

Wykres akcji DINO
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

To, co wyróżnia Dino, to przede wszystkim intensywny rozwój. Spółka systematycznie rozwija swoją sieć sklepów, otwierając nowe placówki w różnych regionach Polski, z naciskiem na zachodnie regiony naszego kraju. Dino Polska S.A. ma ambitne plany rozwoju i bezsprzecznie dąży do umacniania swojej pozycji na rynku spożywczym. Obecnie obserwujemy jednak sporą przecenę akcji Dino. W zaledwie trzy miesiące kurs tych akcji spadł z 460 zł za sztukę do obecnych poziomów w okolicach 350 zł za walor.

Nawet jednak po tej przecenie, firma nadal wyceniana jest na grubo ponad 35 miliardów złotych i notowana jest przy wysokim jak na polskie standardy wskaźniku C / Z o wartości około 26. Jeżeli zarządzający Dino będą potrafili nadal tak dobrze rozwijać tą największą polską giełdową o prywatnym rodowodzie, a jednocześnie mądrze zarządzać niemałymi kosztami, to o jej przyszłość powinniśmy być spokojni.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo