Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Trzy niewielkie polskie spółki, które przykuwają uwagę inwestorów

Opublikowano:
Trzy niewielkie polskie spółki, które przykuwają uwagę inwestorów
Zdj.: Depositphotos.com

Polska Giełda Papierów Wartościowych to zdecydowanie dużo więcej, niż tylko najczęściej pojawiający się w różnorakich mediach i przekazach publicznych WIG-20! W zasadzie, poza głównym parkietem giełdowym, mamy także do dyspozycji całkiem osobny, odrębnie zorganizowany rynek NewConnect. Ten alternatywny system obrotu skupia firmy o relatywnie niskiej kapitalizacji, które, można powiedzieć, dopiero rozpoczynają podbój rynku giełdowego. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić trzy interesujące przedsiębiorstwa notowane na wspomnianym NewConnect, których akcje zdają się wskazywać na rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów.

Na rynku NewConnect można znaleźć sporo akcji niewielkich firm, odznaczających się konkretnym potencjałem do wzrostu. Zapewne wybrane z nich zdecydują się po pewnym czasie na debiut na głównym parkiecie GPW S.A. Problemem NewConnect bywa za to dosyć niska płynność.

Oczywiście, pamiętać należy, że niniejszy artykuł nie ma charakteru porady inwestycyjnej, ani też rekomendacji do nabywania jakiegokolwiek konkretnego waloru inwestycyjnego na którejkolwiek giełdzie. Ostateczna decyzja o zaangażowaniu się kapitałowym w jakiekolwiek aktywo powinna być przemyślana, zgodna z naszą prywatną strategią inwestycyjną i przyjętym horyzontem inwestycyjnym. Nasze teksty należy traktować zatem jako okazję do bliższego poznania charakterystyki poszczególnych, często rzadziej omawianych w mediach spółek giełdowych, tak, aby, zgłębiając wiedzę z różnych źródeł, móc wyrobić sobie określony, prywatny pogląd na sprawę. Zapraszamy zatem do lektury!

Dlaczego warto w ogóle inwestować w niewielkie spółki?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, jakimi przewagami cechują się w ogóle niewielkie podmioty i dlaczego warto poświęcać im uwagę! Przede wszystkim, spółki o niskiej kapitalizacji mają zazwyczaj większy potencjał wzrostu w porównaniu do już ugruntowanych firm o wysokiej kapitalizacji. Zwykle mają one większą elastyczność i zdolność do rozwijania nowych produktów lub wchodzenia na nowe rynki. Jeśli tego rodzaju, początkowo niewielka firma odniesie obiektywny, rynkowy sukces, to w ramach handlu na giełdzie, można istotnie zyskać na jej dynamicznym wzroście wartości akcji.

Notatka

Małe spółki z tak zwanego “trzeciego szeregu” są często słabiej zbadane przez analityków. Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 jest nadal dosyć wąski. Na temat niewielkich spółek jest też o wiele mniej dostępnych, publicznych informacji. To może prowadzić do powstania konkretnych, korzystnych dla wczesnych inwestorów, różnic między wartością wewnętrzną, a ceną rynkową.

Niewielkie firmy giełdowe są także z reguły pomijane przez prężne fundusze inwestycyjne i inwestorów instytucjonalnych, którzy skupiają się na większych i bardziej znanych firmach. To może stworzyć okazję dla inwestorów indywidualnych, którzy są w stanie znaleźć niedoszacowane i niedoceniane spółki o sporym potencjale wzrostu. Spółki o niskiej kapitalizacji często stają się także atrakcyjnym celem dla większych firm, które szukają możliwości ekspansji lub wchodzenia na nowe rynki. Kiedy firma o niskiej kapitalizacji zostaje przejęta, inwestorzy mogą zyskać na znacznym wzroście wartości swoich akcji.

Notatka

Sytuacja, gdy nowy, kluczowy inwestor oferuje istotną “przebitkę” w stosunku do ceny giełdowej akcji, nie jest niczym niespotykanym. Omawialiśmy tego rodzaju zdarzenia w niedawnym artykule: “Coraz więcej spółek pragnie wyjść z GPW”.

Suntech S.A. – coraz więcej poważnych umów

Suntech S.A. można zaliczyć do dynamicznie rozwijanych przedsiębiorstw informatycznych, oferujących rozwiązania dedykowane dla energetyki, transportu i telekomunikacji. Spółka co jakiś czas publikuje w systemie ESPI nowe, obiecujące dane co do zawierania kolejnych umów na wdrażania ich autorskich systemów IT, takich jak chociażby “SunVision”. Co ciekawe, wedle ogłaszanych komunikatów giełdowych klienci Suntech pochodzą już nawet z Azji, co może wskazywać na plany dynamicznego rozwoju globalnego. Patrząc na wzrost cen akcji Suntech, inwestorzy raczej pokładają nadzieję w tym projekcie.

Woodpecker S.A. – czy rośnie nam polski “jednorożec”?

Kolejnym, ciekawym podmiotem, który niedawno przeprowadził swój proces IPO i wszedł na polską giełdę, jest firma Woodpecker. Ta, wyceniana aktualnie na ponad 150 milionów złotych firma, zajmuje się szeroko rozumianym e-mail marketingiem. Za sprawą oprogramowania znajdującego się w ofercie spółki, dużo prościej i skuteczniej można zarządzać i nadzorować kampaniami marketingowymi opartymi o e-maile. Co ważne, przyjęty przez firmę model subskrypcyjny sprawdził się już w przypadku wielu bardzo dochodowym firm informatycznych na zachodzie, na czele z Adobe oraz Microsoftem. Potencjał do dalszych wzrostów, zwłaszcza w razie umacniania się dolara, w którym rozlicza się Woodpecker, wydaje się zatem naprawdę istotny!

Beein S.A. – OZE ciągle dają możliwość zarobku

Naszą dzisiejszą listę zamyka firma Beein S.A., czyli niewielka, wyceniana na około 30 milionów złotych hurtownia fotowoltaiczna. Z pewnością wielu inwestorów zakłada, iż może ona powtórzyć słynne już giełdowe sukcesy spółek takich jak Columbus, Sunex czy poniekąd Grodno.

Notatka

Otoczenie gospodarcze wydaje się dla spółki Beein niezmiernie korzystne. W artykule: “Duzi gracze giełdowi stawiają na ekologiczne projekty” opisaliśmy, jakie, wielomiliardowe poczynania w segmencie ekologii planują czołowe polskie firmy. To wzmaga popyt na towary Beein!

Podsumowując, Beein S.A. ma szansę dołączyć do grona spółek zyskujących na OZE. Cieszy również fakt, że firma nie zamyka się wyłącznie na handel produktami typu pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Jak bowiem ogłosiła w komunikacie giełdowym nr 5/2023, wchodzi we współpracę z Politechniką Warszawską w zakresie działań badawczo-rozwojowych. Spółka ma nadzieję tym samym stale ulepszać swoje towary i wprowadzać na rynek nowinki techniczne.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.