Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Coraz więcej spółek pragnie wyjść z GPW – czy to zły znak?

Opublikowano:
Coraz więcej spółek pragnie wyjść z GPW – czy to zły znak?
Zdj.: Depositphotos.com

Parafrazując znaną definicję encyklopedyczną, można śmiało i z pewnego rodzaju przekąsem powiedzieć: “Jaka jest GPW, każdy widzi”. Cofnijmy się jednak nieco wstecz. Lata 2020 i 2021 to bez wątpienia złoty czas dla polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, niepamiętany co najmniej o wielkiej hossy wczesnych lat dwutysięcznych. Rok 2022 był już jednak znacznie cięższy, a na rynku pojawiło się przy tym wiele mocno przecenionych spółek!). Obecny, 2023 rok wcale nie przyniósł zadowalającej poprawy, może poza delikatnym umocnieniem się złotówki do dolara w ramach pary walutowej USD / PLN. Wszyscy inwestorzy szczególnie zainteresowani kondycją polskiego rynku kapitałowego zdają się przy tym poprawnie diagnozować największe bolączki naszego parkietu. Pomimo to, pozytywnych zmian jest jak na lekarstwo.

Notatka

Sporo uwagi na temat postulowanych zmian na lepsze odnośnie działania GPW S.A. omówiliśmy w artykule poświęconym Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Pragniemy zatem odesłać do tekstu: “Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego niespecjalnie nam wychodzi”.

Jakby mało było problemów, okazuje się, że firmy notowane na GPW coraz częściej zaczynają rozważać opuszczenie parkietu giełdowego i funkcjonowanie w obrocie gospodarczym jako spółka niepubliczna. To naprawdę zły znak dla giełdy uznawanej za i tak najsilniejszą w tym, wschodnio-centralnym, regionie Europy. Tworzy to negatywny klimat dla polskich indeksów giełdowych. W końcu jeszcze nie tak dawno na debiut na GPW decydował się chociażby taki wielomiliardowy hegemon e-commerce, jak spółka Allegro! Przyjrzyjmy się zatem, jakie konkretne firmy poważnie rozważają obecnie zejście z polskiej giełdy!

Kernel, czyli specyficzne i nie do końca jasne przesłanki wyjścia

Kernel to potężna spółka surowcowa, której wejście na polską giełdę w 2007 roku wytyczyło niejako ścieżkę innym wschodnim podmiotom, takim jak Astarta, Milkiland czy Coalenergy. W efekcie obecnie osoby uprawiające handel na giełdzie doskonale rozpoznają chociażby indeks WIG-Ukraina. Kernel słynie między innymi ze sprzedaży zbóż takich jak pszenica czy kukurydza. W szczycie popularności za jedną akcję Kernela trzeba było zapłacić aż 84 złote. Te czasy jednak zdecydowanie minęły i obecnie Kernel notowany jest ponad czterokrotnie niżej. Negatywne otoczenia biznesowe sprawiło, że dominujący akcjonariusz – firma Namsen Ltd. zakomunikowała ujawnioną w systemie ESPI wolę wykupu spółki z polskiej giełdy po bardzo niskiej cenie 18,50 zł za akcję.

Spółka Kernel boryka się z istotnymi problemami o podłożu fundamentalnym. Trudności te związane są z przeciągającym się konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy oraz coraz mocniej taniejącymi surowcami.

TIM S.A. – dobrze kojarzona firma może już wkrótce opuścić nasz parkiet

Kolejną z firm, która już wkrótce może opuścić polski parkiet, jest TIM S.A. Ten popularny dystrybutor artykułów elektrotechnicznych, bazujący na swoim niemal czterdziestoletnim doświadczeniu rynkowym zatrudnia ponad 600 pracowników i przynosi rokrocznie rosnące dochody. Nic zatem dziwnego, że jego główny akcjonariusz, czyli spółka Fega & Schmitt Elektrogroßhandel z grupy Würth ogłosił niedawno propozycję wykupu firmy po cenie 50,69 zł za akcję. O potencjale firmy najlepiej świadczy to, że przedstawiona oferta przebijała o 30% cenę akcji wedle notowań giełdowych z dnia jej zakomunikowania.

Dla zamożnych inwestorów zagranicznych przejęcie zdrowej, perspektywicznej spółki takiej jak TIM jest opłacalne nawet przy zaproponowaniu wyraźnego bonusu cenowego. Możliwość sprawowania pełnej kontroli w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych nad przejmowaną firmą jest tego warta.

Ciech S.A. – kultowy, zaufany gracz rynkowy zniechęcony do GPW

Inną spółką, która planuje wyjście z polskiej giełdy jest słynny Ciech S.A. Firma, na czele rady nadzorczej której stoi sam Sebastian Kulczyk, to jeden z największych polskich eksporterów. Ciech specjalizuje się w segmencie chemicznym, między innymi w sprzedaży sody kalcynowanej, sody oczyszczonej, środków ochrony roślin oraz krzemianów. Przedsiębiorstwo to można zaliczyć także do dobrze zarządzanych spółek dywidendowych.

Notatka

WARTO WIEDZIEĆ! Ciech, jak na warunki polskie, nie jest małą spółką. Wchodzi w skład prestiżowego indeksu mWIG 40, a jego kapitalizacja zbliża się do trzech miliardów złotych. Notowany jest wedle relatywnie niskiego wskaźnika C/Z poniżej 6.

Główny akcjonariusz Ciechu, czyli KI Chemistry S.á r.l. z siedzibą w Luksemburgu wezwał początkowo akcjonariuszy mniejszościowych do sprzedaży swoich pakietów po cenie 49,00 zł za akcję. Ze względu na znikome zainteresowanie, dnia 4 kwietnia 2023 roku cena została podwyższona do kwoty 54,25 zł za jedną sztukę. Jest to wymowny dowód co do wartości samej spółki. Od początku roku akcje firmy Ciech podrożały już o blisko 30%! I to być może nie koniec, jako iż obecnie fundusze inwestycyjne stanowiące sporą część akcjonariatu Ciechu nadal odmawiają sprzedaży swoich papierów. Wedle nich, wartość godziwa firmy jest jeszcze wyższa, niż zaproponowana dotychczas.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.