Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polski segment OZE po sporych przecenach

Opublikowano:
Polski segment OZE po sporych przecenach
Zdj.: freepik.com

Od czasu do czasu w ramach handlu na giełdzie zdarza się, że sporej przecenie ulegają nie tylko wybrane spółki, ale całe sektory gospodarki. Określony sentyment inwestorów najzwyczajniej w życiu odwraca się od lubianych dotąd grup walorów lub sub-indeksów, a kapitał przesuwany jest z jednego miejsca na inne. Mieliśmy już na przestrzeni ostatnich lat co najmniej kilka takich sytuacji, a z pewnością do bardziej znanych należy przykład branży gamingowej, rozczarowanej najpierw wynikami CD-Projektu, a następnie problemami wielu innych studiów deweloperskich. Okazuje się tymczasem, że kolejnym tego typu sektorem z konkretnymi przecenami jest branża OZE!

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Rewolucja, jaką niesie ze sobą zmiana europejskiej polityki energetycznej na ukierunkowanej w stronę zielonej energii może przynieść konkretne zyski wybranym spółkom giełdowym. Opisaliśmy ten trend w artykule zatytułowanym: “Które spółki zyskają na OZE”, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

W ramach dzisiejszego artykułu dokonamy przeglądu firm działających na Giełdzie Papierów Wartościowych, których akcje uległy mocnej przecenie, a które operują w branży odnawialnych źródeł energii. Jak się okazuje, większość zeszłorocznych, wysokich wycen akcji to już historia i obecnie ich walory są notowane na sporo niższych poziomach. Fakt, że ceny surowców, zwłaszcza węgla i gazu ziemnego się ustabilizowały, co niejako ogranicza popyt chociażby na pompy ciepła. Również zmiany prawodawcze odnośnie chociażby rozliczania fotowoltaiki mogły wpłynąć na ograniczenie zakupów ogniw. Przyczyn obserwowalnych spadków może być zatem całkiem sporo!

SUNEX: rok 2022 był znakomity, aktualny – już nie bardzo

Raciborska spółka SUNEX to bez wątpienia jeden z największych wygranych roku 2022, patrząc przekrojowo na polskie indeksy giełdowe. Wówczas to kurs tej relatywnie nieznanej szerszemu gronu odbiorców firmy poszybował z 4 złotych na 29 złotych! Oczywiście, zawierucha wojenna, problemy z tradycyjnymi nośnikami energii i szybki rozwój, nastawiony na skuteczne przejęcia innych firm jak najbardziej się temu przysłużył. Obecnie jednak wycena Sunexu oscylująca wokół 12-13 złotych zdaje się potwierdzać, że rok 2023 nie był dla niej szczególnie udany.

Sunex aktywnie poczynał sobie jak chodzi o politykę przejęć innych firm. Nabył on 100% udziałów w cieszącej się wieloletnią tradycją, austriackiej firmie instalatorskiej Krobath Bad Heizung Service. Pomoże to rozbudować przychody firmy o nowy, spory rynek zagraniczny.

W ofercie Sunexu dużą część stanowią pompy ciepła. Jest to produkt na chwilę obecną o tyle problematyczny, że wiele hurtowni instalacyjnych zgłasza wręcz przesadne zatowarowanie w tego typu pompy, a dodatkowo na rynku panuje spora konkurencja. Szeroką ofertę pomp ciepła ma chociażby globalny lider Samsung Electronics. Aby odzyskać poziom wycen akcji Sunex z zeszłego roku, firma musiałaby zatem zapewne regularnie pokazywać nie tylko wzrost przychodów, ale i zadowalającą dla otoczenia rynkowego marżowość.

Grodno – silna fundamentalnie spółka ze sporą przeceną

Drugą ciekawą firmą, której akcje notowane są na niższych poziomach niż jeszcze rok temu bez wątpienia jest Grodno. Ten stały bywalec indeksu sWIG-80 jest hurtownią elektrotechniczną ze sporą ekspozycją na branżę OZE. W sytuacji, gdy na rynku krótkoterminowo brakowało pomp ciepła, Grodno mogło pochwalić się sporymi ich zapasami. Teraz jednak rynek cierpi raczej na nadpodaż, a firma nie może utrzymać dotychczasowej dynamiki wzrostu. Stąd też kurs akcji wyraźnie zniżkuje i o ile jeszcze w 2022 roku trzeba było wydać nawet i 20 złotych za jedną sztukę waloru Grodna, tak obecnie notowania zbliżone są do 10 złotych za sztukę. Przepołowienie w pełnej krasie.

W 2022 roku pozytywnie na kurs Grodna oddziaływał chociażby publicznie ogłoszony plan skupu akcji własnych. Jak wiadomo, tego rodzaju zapowiedź zazwyczaj jest pozytywna dla akcjonariuszy i oznacza tworzenie naturalnego popytu na akcje. Ze skupu akcji własnych słynną zresztą chociażby Apple oraz Alphabet.

Co ciekawe, nieco zbliżona pod względem charakterystyki do Grodna spółka Toya radzi sobie na polskiej giełdzie wyraźnie lepiej. Przyczyna może leżeć zaś właśnie w mniejszej ekspozycji na problematyczny obecnie segment OZE, który nie może wykaraskać się z negatywnego sentymentu. Być może odblokowanie przysługujących Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy i uruchomienie nowych, proekologicznych projektów przez największe firmy, wpłynie pozytywnie na obroty i zyskowność w tej branży. Tak czy inaczej, obserwowane spowolnienie gospodarcze tłumaczone po części trwającą walką z inflacją z pewnością nie przysłużyło się pod kątem kursu akcji Grodna.

ONDE – farmy wiatrowe to przyszłość, nie tylko w Polsce

Zdj.: freepik.com
Turbiny wiatrowe
ONDE specjalizuje się w dużej energetyce wiatrowej oraz słonecznej

Trzecia firma, o której siłą rzeczy warto wspomnieć, omawiając relatywnie gorszy czas dla polskiej branży OZE, jest bez wątpienia Onde S.A. Co ciekawe, całkiem sporo osób, które nabywa akcje tej firmy u brokerów giełdowych nie jest świadoma, że pod względem struktury kapitału, dominującym jej akcjonariuszem (60,67% udziału w kapitale zakładowym) jest inna znana polska spółka giełdowa, wiodąca polska firma budowlana Erbud S.A.

ONDE jest utożsamiane przede wszystkim z budową farm wiatrowych. Nic zatem dziwnego, że jej kurs rósł gdy w polskim parlamencie głosowana była nowelizacja restrykcyjnego prawa lokalizacyjnego turbiny wiatrowe.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Pozytywne zmiany legislacyjne pod kątem działalności spółki Onde polegały na nowelizacji ustawy 10h. Obszernie pisaliśmy na ten temat w artykule: “Polska otwiera się na wiatraki – komu sprzyja nowelizacja ustawy 10H”. Trzeba jednak pamiętać, że sporo przychodów Onde może pochodzić także z zagranicy.

Podobnie jak w przypadku omawianych wyżej przykładów Sunexu i Grodna, także i Onde ma wyraźny problem z uzyskaniem zeszłorocznych wycen giełdowych. O ile bowiem jeszcze w 2022 roku za jedną akcję Onde trzeba było zapłacić miejscami aż 20 złotych, o tyle obecnie notowania oscylują wokół 11-12 złotych za sztukę. Kupowane rok temu walory zapewne świecą się zatem na czerwono. Warto jednak wspomnieć, że oprócz energii wiatrowej, ONDE zajmuje się także przemysłowymi farmami fotowoltaicznymi, które, podobnie jak chociażby w przypadku firmy Columbus Energy, mogą zapewniać stałe i wysokie dochody.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.