Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Krajowy Plan Odbudowy, a sytuacja na polskiej giełdzie

Krajowy Plan Odbudowy, a sytuacja na polskiej giełdzie
Zdj.: Gov.pl

Krajowy Plan Odbudowy, czyli w skrócie: KPO, to oparty o środki pochodzące z Unii Europejskiej, ambitny program wsparcia dla polskiej gospodarki, mający na celu pobudzenie i zabezpieczenie kondycji naszej narodowej sytuacji ekonomicznej, nadszarpniętej po ostatnich, burzliwych latach. Na Krajowy Plan Odbudowy składa się aż 158,5 miliarda złotych, przy czym, co szczególnie istotne, zdecydowaną większość tej sumy (106,9 mld zł) będą stanowić dotacje, a resztę (51,6 mld zł) – udzielone na preferencyjnych zasadach pożyczki. Tego rodzaju zastrzyk pieniędzy z pewnością przysłuży się polskiemu PKB.

Ostatnimi czasy słyszy się coraz więcej o tym, że Krajowy Plan Odbudowy jest już bardzo bliski uruchomienia. Z informacji dostarczanych drogą oficjalną, a więc za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, możemy dowiedzieć się, że Komisja Europejska podpisała już ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO. Można więc racjonalnie przypuszczać, że do uruchomienia miliardów złotych wsparcia jest już coraz bliżej. Pod kątem indeksów giełdowych, warto przy tym zadać sobie pytanie, które polskie firmy mogą stać się największymi beneficjentami uruchomienia wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy? Zastanówmy się wspólnie!

Krajowy Plan Odbudowy to aż 158,5 miliarda złotych dotacji bezpośrednich oraz preferencyjnych pożyczek. KPO może też wpłynąć pozytywnie na wyceny polskich spółek giełdowych.

Zielona energia, a więc czas na PGE!

KPO w bardzo dużym zakresie kładzie nacisk na upowszechnianie i rozwój zielonych, odnawialnych źródeł energii. Inwestycje na rozwój i poprawę sektora energetycznego są jedną z głównych osi wsparcia. To idealnie współgra z aktualnie realizowaną strategią czołowej polskiej firmy energetycznej, a więc PGE. Polska Grupa Energetyczna S.A. ma szeroko zakrojone plany przejścia na produkcję maksymalnie zielonej energii, czemu wydatnie przysłuży się z pewnością nowy, rządowy projekt w postaci Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (tak zwana “NABE”).

NABE przejmuje “brudne” aktywa węglowe od państwowym koncernów energetycznych, sprawiając, że spółki, będące ich dotychczasowymi właścicielami, mogą bez przeszkód poszukiwać szerszego wsparcia finansowego, plasowania obligacji i pozyskiwania kredytu w rozmaitych instytucjach międzynarodowych i bankach. Zatem, “odchudzona” pod względem aktywów węglowych i przestawiona na zielone tory PGE S.A. ma duże szanse stać się jednym z czołowych beneficjentów wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy!

PGE celuje w przeniesienie kłopotliwych aktywów węglowych do nowego państwowego podmiotu o nazwie NABE, co ułatwi pozyskiwanie środków.

Inteligentna mobilność szansą dla spółki Torpol

Drugą z niezmiernie istotnych sfer, która znajdzie wsparcie w ramach KPO będzie niskoemisyjna mobilność, do której należy także rozwój publicznej sieci kolejowej. Instytucje unijne od lat słusznie twierdzą, że rozwój połączeń kolejowych jest idealną receptą na zatłoczone, pełne smogu i spalin arterie komunikacyjne, zwłaszcza w bardziej ludnych regionach. Szansę, jaką daje wsparcie segmentu kolejowego powinien wykorzystać Torpol, czyli polskie przedsiębiorstwo skupione na budowie, modernizacji i remontach infrastruktury kolejowej!

Spółka Torpol S.A. cieszy się od dłuższego czasu sympatią graczy giełdowych, a akcje tej firmy już od dłuższego czasu pozostają w przyjemnym dla oka trendzie wzrostowym. Z pewnością sprzyja też temu stale, regularnie wypłacana dywidenda. Jeżeli już wkrótce polską gospodarkę zasilą pochodzące z Unii Europejskiej miliardy, przelewane między innymi celem wsparcia transportu kolejowego, to Torpol z pewnością na tym skorzysta.

Torpol S.A. zajmuje się budową i modernizacją sieci kolejowych, a to właśnie transport szynowy będzie jedną z głównych inwestycji w ramach KPO!

Beneficjentem będzie cały kraj

Podsumowując, środki z Krajowego Planu Odbudowy będą płynęły na tyle szerokim strumieniem, że poza głównymi, wspomnianymi wyżej branżami, takimi jak energetyka czy kolejnictwo, korzystnemu rozwojowi będzie podlegał cały polski przemysł i większość segmentu usług cyfryzacyjnych. Zakładana transformacja cyfrowa powinna napędzić przychody nie tylko gigantów, takich jak Asseco Poland, ale i wielu innych pomniejszych dostawców rozwiązań IT. Na KPO skorzystają po prostu wszyscy obywatele, a jest duża szansa, że za sprawą przemyślanego ulokowania środków w odpowiednich spółkach, nie zostaną pominięci także i inwestorzy giełdowi!

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.