Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

KNF nie widzi problemu w EC Będzin, zmienność rośnie

Opublikowano:
KNF nie widzi problemu w EC Będzin, zmienność rośnie
Zdj.: wikipedia.pl

Zdecydowanie najgłośniejszym wydarzeniem ostatnich miesięcy na polskiej giełdzie były wątpliwości związane z ruchem cen akcji pozornie nieciekawej spółki Elektrociepłownia “Będzin” S.A. Dość powiedzieć, że w wyniku zamieszania wokół firmy, a może raczej wbrew temu chaosowi informacyjnemu, kurs akcji EC Będzin dosłownie eksplodował. Jak inaczej bowiem nazwać sytuację, w której akcje notowane na koniec maja 2023 roku po 6,75 zł za sztukę, są miesiąc później handlowane na giełdzie po kursie 160 złotych?! 2500% zysku w skali miesiąca to raczej wynik możliwy do “wykręcenia” na niewielkich spółkach, w których ewidentnie dzieje się coś spektakularnego.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! To właśnie spółki o niskiej kapitalizacji mają największy potencjał do zwielokrotnienia kursu swoich akcji. Opisaliśmy tą specyfikę małych firm giełdowych w artykule: “Trzy niewielkie polskie spółki, które przykuwają uwagę inwestorów”. Nie zawsze jednak kurs małej spółki rośnie z przyczyn fundamentalnych. Równie często to zasługa aktywnej spekulacji.

Cała sprawa wokół tej będzińskiej elektrociepłowni była na tyle głośna, że wypowiedział się o niej nawet Premier Polski. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki stwierdził bowiem: “W związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do Przewodniczącego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków.” Cóż zatem mieli robić urzędnicy KNF w odpowiedzi na takie polecenie jednego z najważniejszych polityków w kraju? Nic, tylko wziąć się do pracy i sporządzić sprawozdanie, z którego ostatecznie wynikało, że… manipulacji na akcjach nie było. Ale po kolei…

Elektrociepłownia Będzin dostarczyła masy giełdowych wrażeń

Zdj.: ecbedzin.pl
Logo Elektrociepłowni Będzin
Logotyp firmy EC Będzin

Elektrociepłownia Będzin S.A. to leciwa (założona w 1913 roku!) polska spółka, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej oraz ciepła. Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych funkcjonuje zaś od 1998 roku. Spółka działa zatem na rynku od wielu lat i jest jednym z kluczowych producentów energii w swoim regionie. Wykorzystuje różne technologie, w tym spalanie węgla kamiennego, aby generować energię elektryczną i ciepło.

Jak wiele tego rodzaju spółek, EC Będzin ma relatywnie niski free float, co mogło wspomóc niedawne hiperboliczne wzrosty. Analitycy dopatrują się ich przyczyn także w skupie akcji przez władze tej firmy oraz podpisania obiecującego listu typu NDA ze spółką z grupy Orlen.

Notatka

Sprawa dotycząca EC Będzin była przedmiotem na tyle głośnej dyskusji publicznej, że doczekała się komentarza Komisji Nadzoru Finansowego. W obszernym, oficjalnym komunikacie KNF-u, organ ten stwierdził, że nie dostrzegł podstaw do zawieszenia notowań EC Będzin. Innymi słowy, zdaniem KNF-u, nie doszło do manipulacji giełdowej.

Szczegóły raportu KNF obejmują między innymi stwierdzenia, że Komisja przyjrzała się spółce EC Będzin pod kątem możliwości wystąpienia sytuacji znanej jako “pump and dump”, czyli celowego “nadmuchania balonika” oczekiwań motywowanego chęcią odsprzedaży swoich papierów po zawyżonej cenie. Komisja Nadzoru Finansowego nie dostrzegła jednak ani stosowania wśród inwestorów zaangażowanych w handel akcjami EC Będzin tego procederu, ani też innych przewinień, do których należą między innymi techniki takie jak:

  • manipulacje “layering and spoofing”,
  • kreowanie sztucznego wolumenu obrotu,
  • manipulacje typu “momentum ignition”.

Co istotne, KNF badała sprawę nie tylko pod kątem przepisów krajowych, ale także postanowień unijnego rozporządzenia MAR.

Jakie kompetencje posiada Komisja Nadzoru Finansowego?

Warto na koniec wyjaśnić, w jakie w ogóle kompetencje wyposażona jest nasza rodzima Komisja Nadzoru Finansowego. Otóż, uprawnienia KNF obejmują kilka obszarów. Po pierwsze, KNF nadzoruje działalność instytucji finansowych, takich jak banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne i programy emerytalne, w celu ochrony interesów klientów oraz stabilności sektora finansowego. Po drugie, KNF reguluje i nadzoruje rynek kapitałowy, zapewniając transparentność, uczciwość i skuteczność funkcjonowania rynków finansowych. Po trzecie, KNF prowadzi nadzór nad różnorodnymi instytucjami płatniczymi i fintechami, świadczącymi usługi rozliczeniowe i płatnicze, w celu ochrony interesów konsumentów i zapewnienia bezpieczeństwa transakcji.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to polska, publiczna instytucja odpowiedzialna za nadzór i regulację rynku finansowego. Jej głównym celem jest zapewnienie stabilności i uczciwości funkcjonowania szeroko pojętego systemu finansowego.

Ponadto, KNF monitoruje i nadzoruje także rynek ubezpieczeń, dbając o stabilność i solidność działalności ubezpieczycieli oraz ochronę interesów ubezpieczonych. W tym zakresie prowadzi między innymi Rejestr Pośredników Ubezpieczeniowych. KNF bada również legalność oferowanych na rynku rozwiązań finansowych, na przykład kontraktów CFD. Na końcu warto także wspomnieć, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi też dosyć rozległe działania informacyjne i edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości finansowej społeczeństwa i promowanie uczciwości i stabilności rynku finansowego. KNF współpracuje także zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, z innymi rozmaitymi instytucjami nadzoru finansowego (takimi jak chociażby Rzecznik Finansowy) w celu zapewnienia skutecznego funkcjonowania rynku finansowego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.