Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut, bezpieczeństwo swoich cyfrowych aktywów staje się coraz ważniejsze. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum, stanowią atrakcyjny cel dla hakerów i oszustów, tym bardziej, że przecież wraz z rosnącymi wycenami, stanowią bardzo wartościowe aktywa. Dlatego też każdy posiadacz kryptowalut powinien zrozumieć i wdrożyć środki ostrożności, aby chronić swoje inwestycje. W tym artykule omówimy zatem, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut. Ściśle rzecz ujmując, przeanalizujemy także zagrożenia związane z handlem kryptowalutami i omówimy, które narzędzia warto wziąć pod uwagę, aby w świecie krypto móc czuć się bardziej bezpiecznie.
Notatka
CZYTAJ WIĘCEJ! Już sam ustawodawca z roku na rok zabiega o to, aby środowisko kryptowalut było bezpieczniejszym miejscem do lokowania swoich oszczędności. Dowodzą tego trendu chociażby opisywane przez nas coraz to nowsze projekty regulacji kryptowalutowych. Być może wprowadzenie nowych obostrzeń ograniczy skalę wyłudzeń.
Już na wstępie trzeba jednak zwrócić uwagę, że o ile rynek krypto dawał generalnie możliwość większych zarobków niż chociażby obligacje, czy surowce, to jednak związany jest on z licznymi zagrożeniami. Toteż bezpieczeństwo kryptowalut jest kluczowym aspektem inwestowania w cyfrowe aktywa. Wybór odpowiedniego portfela, zachowanie ostrożności w sieci, ochrona przed phishingiem, tworzenie kopii zapasowych i śledzenie aktualności związanych z bezpieczeństwem to podstawowe kroki, które każdy inwestor powinien podjąć, aby chronić swoje kryptowaluty. Pamiętaj, że ryzyko utraty środków zawsze istnieje, ale świadome działania mogą znacznie zmniejszyć szanse na ziszczenie się takiego negatywnego scenariusza!
Bezpieczny portfel kryptowalutowy to podstawa
Pierwszym krokiem w zabezpieczeniu swoich kryptowalut jest wybór bezpiecznego portfela kryptowalutowego. Istnieją różne rodzaje portfeli, takie jak portfele online, ale też tak zwane portfele sprzętowe (inaczej zwane z angielskiego jako “hardware wallets”). Portfel sprzętowy jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, ponieważ przechowuje klucze prywatne offline, poza zasięgiem potencjalnych hakerów. Wybór odpowiedniego portfela zależy od oczywiście Twoich potrzeb i preferencji, jednak przy zakupie należy kierować się renomą i doświadczeniem danego producenta.
Notatka
Do najpopularniejszych portfeli sprzętowych na świecie należy bez wątpienia Trezor. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak także i mobilny portfel kryptowalutowy Trust Wallet! Oba te rozwiązania w zakresie przechowywania kryptowalut obszernie opisaliśmy zresztą w naszych poradnikach!
Sam zakup właściwego portfela kryptowalutowego to jednak dopiero początek. Równie istotne jest śledzenie aktualności związanych z bezpieczeństwem kryptowalut i stosowanie się do zaleceń od producentów portfeli czy giełd. Może to wydatnie pomóc w uniknięciu potencjalnych zagrożeń.
Aktualizuj zatem oprogramowanie swojego portfela i regularnie przeglądaj dostępne informacje odnośnie bezpieczeństwa! Reaguj na niepokojące informacje dotyczące dziur w systemie cyberbezpieczeństwa wybranego sprzętu!
Ostrożność w sieci z pewnością nie zaszkodzi!
Okazuje się, że ważne jest jednak nie tylko to, jaki portfel zakupimy, ale także, jak konkretnie zachowujemy się w środowisku on-line. Ostrożność w sieci jest kluczowa gdy chodzi o ochronę swoich kryptowalut. Unikaj klikania w podejrzane linki, otwierania załączników w wiadomościach e-mail od nieznanych nadawców i udostępniania swoich kluczy prywatnych lub haseł. Warto również używać silnych haseł i regularnie je zmieniać. Do rozsądnych praktyk należy także zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego i antymalware oraz regularne ich aktualizowanie.
Notatka
CZYTAJ WIĘCEJ! Szczególne ryzyka związane są z rynkiem alt-coinów. Poświęciliśmy temu problemowi cały artykuł zatytułowany: “Jak ograniczyć ryzyko, inwestując w alt-coiny”. Serdecznie zapraszamy przy tym do jego lektury – niejeden inwestor boleśnie “przejechał się”, inwestując w niepewne projekty kryptowalutowe spoza światowego topu. Bardzo dobitnym przykładem jest chociażby kryptowaluta SafeMoon.
Jeżeli zaś chodzi o ostrożność w sieci, to uważaj w szczególności na phishing! Jest to częsta technika, którą oszuści wykorzystują do kradzieży kryptowalut. Złodzieje mogą próbować podszywać się pod znane giełdy kryptowalutowe lub portfele, wysyłając fałszywe wiadomości e-mail lub zakładając fałszywe (lecz na pierwszy rzut oka wiarygodnie wyglądające) strony internetowe. Zawsze sprawdzaj dokładnie adresy URL i wiadomości e-mail oraz upewnij się, że jesteś na oficjalnej stronie internetowej danego usługodawcy. Pomocna może być między innymi weryfikacja certyfikatu SSL.
Korzystaj jedynie z renomowanych giełd kryptowalutowych!
Przy wyborze bezpiecznej giełdy kryptowalutowej należy kierować się co najmniej kilkoma kluczowymi względami. Po pierwsze, należy sprawdzić renomę giełdy oraz jej historię działalności, aby upewnić się, że jest to wiarygodna platforma. Po drugie, ważne jest zrozumienie zabezpieczeń, jakie oferuje giełda, takie jak dwuskładnikowa autoryzacja (2FA), technologie szyfrowania i przechowywanie aktywów w portfelach offline. Po trzecie, należy ocenić, jakie kryptowaluty i inne usługi są dostępne na danej giełdzie, aby upewnić się, że można zainwestować w interesujące nas aktywa.
Notatka
Dwie najbardziej uznane giełdy kryptowalutowe na świecie to bez wątpienia Binance oraz Coinbase. Na łamach Finlio.pl zrecenzowaliśmy obie te giełdy, analizując skrupulatnie specyfikę i cechy charakterystyczne obu tych platform. Oczywiście, można także korzystać z kantorów kryptowalut, takich jak na przykład Zondacrypto czy też Egera.
Niezależnie od finalnego wyboru, trzeba też zbadać opłaty i prowizje, jakie pobiera giełda, zarówno za handel, jak i za wypłaty i wpłaty środków. Powszechnie zaleca się także sprawdzić, gdzie mieści się siedziba danej giełdy i jakim regulacjom ona tak właściwie podlega. W końcu różne jurysdykcje mają różne przepisy dotyczące kryptowalut. Odmiennie mogą być także ukształtowane przepisy podatkowe.
Zasięgnij także rady osób trzecich, poznaj opinie i recenzje innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie doświadczenia mieli na danej giełdzie. Przykładaj też wagę do poziomu obsługi klienta, ponieważ w razie problemów ważne jest, aby uzyskać szybką pomoc. Z pewnością wszystkie powyższe czynniki mogą pomóc inwestorowi wybrać bezpieczną giełdę kryptowalutową, która spełni jego oczekiwania i nie trafić na problematyczny podmiot, typu giełda FTX lub inne upadłe już giełdy.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.