Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Big tech wyprzedził szeroki rynek o kilka długości!

Big tech wyprzedził szeroki rynek o kilka długości!
Zdj.: pexels.com

Za nami pierwsze półrocze 2023 roku. To idealny czas na sięgnięcie myślą wstecz i poczynienie pewnych przemyśleń odnośnie tego, jak w tym czasie zachowywał się rynek kapitałowy. Wielu z nas, obok walorów takich jak chociażby surowce, obligacje, czy kryptowaluty, skupia się w dużej mierze oczywiście na akcjach. Nic w tym przecież dziwnego – to właśnie ekspozycja na rynek akcyjny zapewnia chociażby stały dopływ środków z tytułu dywidend. Oczywiście, powodów do inwestowania w akcje może być jednak wiele.

Z racji, że mamy już za sobą sześć miesięcy 2023 roku, warto przeanalizować miniony czas pod kątem zachowania rynku. Wiele osób najwięcej uwagi poświęca zaś kursom poszczególnych akcji. Przyjrzyjmy się zatem, kto królował w pierwszej połowie 2023 roku!

W tym miejscu trzeba jednoznacznie przyznać, że pierwsza połówka 2023 roku należała przede wszystkim do spółek, których kryzys giełdowy 2022 dotknął najmocniej. W dużej mierze były to zaś duże, amerykańskie spółki technologiczne, o wycenach często liczonych w setkach miliardów dolarów! O ile jednak inwestorzy niechętnie podchodzili do tych walorów chociażby w rok temu, to obecnie zdaje się, że kupują akcje spółek takich jak Meta Platforms, Nvidia, Tesla, czy chociażby Apple dosłownie na wyścigi! Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego segment “big tech”, notowany w ramach popularnego indeksu NASDAQ-100 wygląda na dziś aż tak dobrze!

Sztuczna inteligencja to jeszcze wcale nie bańka!

Eksperci, patrzący na to, jak zachowują się akcje poszczególnych firm, w miarę zgodnie przyznają, że za całkiem spory procentowo udział wzrostów odpowiada ogólny optymizm związany z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji. Wielkie modele językowe, na czele z doskonale rozpoznawalnym Chat-GPT okazały się trampoliną do wzrostu mnóstwa poszczególnych spółek technologicznych. Beneficjentem okazali się zaś oczywiście inwestorzy na rynku amerykańskim.

Notatka

Głównym beneficjentem zachodzących w szybkim tempie zmian okazała się bezspornie firma Nvidia, co opisaliśmy precyzyjnie w artykule pod tytułem: “Od sukcesu do sukcesu, czyli nie ma mocnych na Nvidię”. Artykuł nie stracił nic ze swojej aktualności, a kurs spółki pnie się wyżej i wyżej!

Oczywiście, to z całą pewnością nie koniec rozwoju algorytmów AI. Zatem, nawet najbliższa przyszłość powinna nam pokazać coraz nowsze, szybsze i bardziej zaawansowane projekty ze świata SI. Wraz z nimi należy liczyć na postępującą aprecjację cenową tych firm, które wstrzelą się w rynek sztucznej inteligencji. Jak bowiem zgodnie przyznają obserwatorzy rynku, akurat na polu, jakim jest sztuczna inteligencja, grono “wygranych” może być liczne i niekoniecznie musi się ono ograniczać do przewidywalnych liderów, takich jak Google, Tesla, czy AMD.

Inne sektory, jak banki czy energia, mają własne problemy

Zdj.: Depositphotos.com
towary-surowce
Surowce słabo radzą sobie w 2023 roku.

Sektor technologiczny jest też relatywnie wzmacniany okresową słabością innych gałęzi gospodarki, na czele z bankami oraz segmentem naftowy. O ile banki nabawiły się naprawdę złej prasy ze względu na głośne upadki Silicon Valley Bank oraz Signature Bank, o tyle w potencjał finansowy spółek surowcowych bije spadająca inflacja. Pokazują to między innymi akcje podmiotów takich jak Chevron Corporation lub Exxon Mobil, które w najlepszym razie ugrzęzły w marazmie, o ile wręcz nie nazwiemy tego realnym trendem spadkowym.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że sukcesy “big tech” w pewnym stopniu są lepiej dostrzegalne z powodu braku popytu na akcje firm funkcjonujących na innych polach gospodarki. Spojrzenie na indeks Russell 2000, w ramach którego notowanych jest sporo małych i średnich “tradycyjnych” firm, pozwala na stwierdzenie, że rok 2023 wcale nie przyniósł im kolosalnej hossy na miarę tej rodem z indeksu NASDAQ.

Notatka

Spółki energetyczne i surowcowe z reguły nie najlepiej radzą sobie w otoczeniu spadającej inflacji. Tymczasem, jak opisywaliśmy w artykule: “Surowce tanieją – Czy to oznacza, że czeka nas dezinflacja?”, obecnie widzimy postępujące tendencje dezinflacyjne. Zapewne odbije się to na wynikach finansowych branży gazowniczej, naftowej, czy spożywczej.

Na koniec pytanie – czy NASDAQ ma jeszcze paliwo do wzrostów?

Wielu, kolokwialnie mówiąc, boleśnie “przejechało się” już na próbie zgadywania przyszłego zachowania rynku, nawet w oparciu o skrupulatną analizę techniczną czy badanie makro-trendów. Gdyby komukolwiek udawało się regularnie (i, co najważniejsze, skutecznie) przewidywać ruchy kursów akcji albo walut, w stosunkowo krótkim czasie byłby z pewnością multi miliarderem. Mimo to, pokusimy się o stwierdzenie, nie pretendujące bynajmniej do miana jakiejkolwiek rekomendacji, że pomimo świetnego półrocza, topowe spółki technologiczne mogą być wycenione jeszcze istotnie wyżej, niż na dzień publikacji niniejszego artykułu.

Notatka

Wielu day-traderów uważa, że może wygenerować przewagę nad pozostałymi uczestnikami rynku i w długim terminie zawierać korzystne dla siebie zlecenia kupna lub sprzedaży walorów. Dane publikowane przez rozmaite giełdy krypto lub przez brokerów giełdowych nie napawają jednak optymizmem – większości handlujących na rynku trudno jest pokonać chociażby skumulowaną roczną stopę zwrotu, jaką zapewnia indeks S&P 500.

Próbując odpowiedzieć na pytanie, gdzie można szukać dalszego “paliwa” do wzrostów gigantów z segmentu big tech, można wskazać chociażby, że całkiem sporo spółek jest wycenianych poniżej swojego “ATH” (historycznego maksimum). Z reguły ten moment przypadał na drugą część 2021 roku. Mowa tu chociażby o tak rozpoznawalnych i chętnie handlowanych na giełdach całego świata walorach jak Amazon, Alphabet, albo Adobe Systems, nie mówiąc już o mniejszych, typu Palantir Technologies czy Coinbase.

Wielu graczy, przypatrując się wykresom wyżej wymienionych przedsiębiorstw może dojść do przekonania, że to, co widzieliśmy w pierwszej połowie 2023 roku, było zaledwie próbą odreagowania spadków, a prawdziwe wzrosty dopiero przed nami. Trzeba przyznać, że to bardzo byczy obraz rzeczywistości, ale wydaje się, że taki właśnie na dziś towarzyszy nam sentyment!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.