Start typing and search results will appear here...

PLN
Logo Apple
AAPL
Akcje Apple (AAPL) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024
Twój kapitał może być zagrożony*

$228,3 (936,8 zł)

+0,39 % in 7 days

Logo Apple

Akcje Apple (AAPL) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Kurs akcji Apple
AAPL chart

$228,3 (936,8 zł)

+0,39 % in 7 days

Twój kapitał może być zagrożony*

Price and chart are illustrative.

Wykres akcji Apple

Logo Apple
Apple/AAPL
Loading
Loading
Last data update:

Current data for company Apple

Kapitalizacja rynkowa $3,39 tril. EBITDA $134,7 bil.
Następna dywidenda P/BV (cena do wartości księgowej) 59,52
Roczna dywidenda na akcję $0,98 P/E (cena do zysku) 36,88
Stopa dywidendy 0,0044 % Zwrot z aktywów 0,21 %
Przychód spółki $391 bil. Zwrotu z kapitału 1,57 %
Zysk na akcję $25,49 Marża operacyjna 0,31 %
Wartość księgowa na akcję $3,77 Marża zysku 0,24 %
Wartość przedsiębiorstwa $3,44 tril. Cena docelowa na Wall Street $240,4

Informacje o akcjach Apple

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników produktów marki Apple. Użytkownicy ci korzystają z około 1,4 miliardów aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac itp.).

Są to niewiarygodne liczby, dzięki którym Apple znalazł się też na szczycie listy najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes), co oczywiście sprawia, że firma jest bardzo interesująca z punktu widzenia akcji.

W tym obszernym artykule przyjrzymy się historycznym kamieniom milowym firmy Apple, abyśmy jako inwestorzy mogli w pełni docenić jej wartość. Następnie zajmiemy się tym, jak można handlować akcjami Apple i dla kogo warto w nie inwestować. Przedstawimy również ryzyko związane ze spółkami technologicznymi, a na koniec pokażemy Ci kilka transakcji zrealizowanych na akcjach Apple. A więc do dzieła!

Treść artykułu o akcjach Apple

Historia firmy Apple w pigułce

Zalozyciele-spolki-Apple
Założyciele spółki Apple

Legenda świata IT, Apple, narodziła się w głowach trzech założycieli – Steve’a Jobsa, Stephena Wozniaka i Ronalda Waynena. Aby młoda “firma” miała choć trochę pieniędzy na początek, Steve Jobs był zmuszony sprzedać swojego mikrobusa marki Volkswagen, a Steve Wozniak swój programowalny kalkulator, co pozwoliło im zgromadzić kapitał w wysokości 1 350 dolarów. Z tylu pieniędzmi ta młoda grupka pasjonatów IT postanowiła podbić świat.

Tak więc, w garażu rodziców Steve’a Jobsa w Cupertino, narodził się dzisiejszy gigant – Apple.

Historia firmy oraz jej marsz do czołówki światowych gigantów technologicznych nie obyły się jednak bez wielu wzlotów i upadków, wielu błędów i szczęśliwych przypadków. Oto najważniejsze zdarzenia w historii spółki Apple.

Oś czasu:

  • 1976 – rok założenia Apple Computer w garażu rodziców Steve’a Jobsa
  • 1977 – wizyta na targach West Coast Computer Fair i pierwsze zamówienia na Apple II
  • 1980 do 1990 – praca nad Apple III, który cierpiał na wiele wad
  • 1983 – wprowadzenie na rynek topowego modelu Apple Lisa, który jednak nie odniósł sukcesu ze względu na wysoką cenę (9 995 USD)
  • 1984 – wprowadzenie na rynek komputera osobistego Macintosh (Mac)
  • 1985 – Steve Jobs zostaje wyrzucony z Apple z powodu sporów
  • 1997 – powrót Steve’a Jobsa do Apple i początek nowej ery dla firmy
  • 2006 – przejście Apple na nowe chipy marki Intel
  • 2001 do 2010 – Apple staje się liderem w dziedzinie urządzeń mobilnych (iPod, iPhone, iPad)
  • 2007 – zmiana nazwy firmy z Apple Computer na Apple
  • 2011 – śmierć Steve’a Jobsa
  • 2013 – firma staje się najbardziej wartościową marką na świecie
  • 2017 – przeniesienie siedziby firmy z Apple Campus do nowego Apple Park w Kalifornii

Apple jest uważany za rewolucjonistę w świecie IT. Duża w tym zasługa Steve’a Jobsa (1955-2011), ale nawet po jego śmierci Apple radzi sobie więcej niż dobrze i nadal ma ogromny wpływ na rynek.

Należy zauważyć, że Apple nie wprowadza technologii na rynek jako pierwszy, ale ma je dobrze rozwinięte w swoich urządzeniach i może zaoferować unikalne doświadczenie użytkownika, co pozwala mu zdobyć wielu nowych użytkowników – nawet dzięki konkurencji, która kopiuje jego praktyki, co jest szczególnie dobre dla zdrowia rynku, innowacji i cen.

Zmiany kursu Apple w czasie

Firma Apple weszła na giełdę już w 1980 roku (IPO), i to po cenie 22 dolarów za akcję. 42 lata później, w 2022 roku, akcje tej światowej sławy spółki były notowane po 180 USD, co, biorąc pod uwagę kilkakrotny podział akcji (stock split), oznacza wzrost wartości o ponad 140 000%. Od 1980 r. do 2019 r. był to umiarkowanie, ale systematycznie rosnący instrument inwestycyjny. Jednak w 2019 roku kurs Apple poleciał na północ, a w 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa, która pomogła wielu firmom technologicznym odnotować szybki wzrost i niesamowite wyniki.

W ciągu dwóch lat akcje spółki potroiły swoją wartość, przynosząc oszałamiające zyski wielu cierpliwym inwestorom. Po silnym wzroście nastąpił jednak znaczny spadek – w 2022 roku notowania spadły prawie o 30%, co stanowi kolejny rekord w historii spółki.

Firmę Apple warto również śledzić z punktu widzenia fundamentów – istnieje sporo ludzi, którzy kochają tę spółkę za funkcjonalność, prostotę i wzornictwo jej produktów, ale jest też wiele takich, którzy ją nienawidzą, bo widzą wygórowane ceny i często bezsensownie ograniczoną kompatybilność.

Internet jest pełen żartów na ten temat. Dodajmy do tego wszystkiego ogrom oczekiwań wobec Apple oraz generalnie szybko się rozwijający świat IT, a otrzymamy wyjaśnienie w zasadzie wszystkich korekt i gwałtownych zmian notowań, jakich byliśmy świadkami w ciągu 42 lat obrotu akcjami Apple.

Logo Apple
Apple / AAPL
Loading
Loading

Split akcji Apple

Firma Apple w całej swojej historii niejednokrotnie przystąpiła do tzw. splitu akcji. Podział akcji pozwolił jej zachować wysoki popyt, ale też dostępność akcji dla mniejszych inwestorów. Ponieważ jedynym sposobem na zarabianie na akcjach Apple jest wzrost ich ceny (z wyjątkiem shortowania za pomocą CFD), konieczne jest, aby management utrzymywał kurs na niskim poziomie, jednocześnie zachowując atrakcyjność akcji.

Podział akcji w praktyce oznacza, że zamiast jednej akcji np. po 100 USD, inwestor będzie posiadał dwie akcje po 50 USD lub pięć sztuk po 20 USD. W swojej historii firma skorzystała z tej praktyki już pięciokrotnie.

  • sierpień 2020: podział akcji 4 za 1
  • czerwiec 2014: podział akcji 7 za 1
  • luty 2005: podział akcji 2 za 1
  • czerwiec 2000: podział akcji 2 za 1
  • czerwiec 1987: podział akcji 2 za 1

A więc, kurs Apple rośnie i same akcje są interesujące, ale mają swoją specyfikę.

Handlować akcjami Apple, czy w nie inwestować?

W tym rozdziale przyjrzymy się dwom sposobom inwestowania w akcje Apple.

Pierwszym z nich jest inwestycja długoterminowa, która polega na kupnie akcji i ich trzymaniu na koncie brokerskim lub inwestycyjnym w banku. Takie podejście jest wielokrotnie bardziej proste, mniej czasochłonne i bardziej zyskowne dla początkujących niż trading (czyli handel aktywny, krótkoterminowy).

W przypadku akcji Apple za tą opcją przemawia dotychczasowa historia notowań oraz fakty takie jak lojalność, ogromne inwestycje w rozwój itp. Ponadto, jeśli w Twoim portfelu inwestycyjnym brakuje świata IT, inwestycja w akcje Apple zapewni Ci większą dywersyfikację, czyli redukcję ryzyka za pośrednictwem jego rozłożenia na więcej kategorii.

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w akcje Apple, powinieneś znać przynajmniej podstawy analizy fundamentalnej. Jeśli zaś chodzi o prawidłowy moment wejścia w pozycję i transakcje krótkoterminowe, przyda Ci się analiza techniczna.

Note

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę na giełdzie, sprawdź naszą akademię oraz podstawowe pojęcia. Wspominamy tam choćby o dźwigni finansowej, która jest nieodłącznym elementem świata tradingu.

U jakiego brokera kupić akcje Apple?

Akcje firmy Apple można kupować i sprzedawać u XTB. Dla klientów z Polski broker XTB jest interesujący z kilku powodów. W pierwszej kolejności jest to światowej sławy polska firma, która obecnie posiada biura w 13 krajach.

W XTB będziesz handlować akcjami Apple bez dźwigni finansowej, od 2020 roku nie ma tutaj żadnych opłat za zakup ani sprzedaż akcji, a giełda jest otwarta od 15:30 do 22:00.

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Jak handlować akcjami Apple?

W niniejszej części naszego artykułu przyjrzymy się drugiej opcji, czyli temu, jak spekulować na zmianach kursu Apple. I właśnie dlatego, że interesują nas tylko zmiany kursu, pomogą nam z tym kontrakty CFD. Są to finansowe instrumenty pochodne, które dokładnie odzwierciedlają notowania aktywów bazowych – w naszym wypadku notowania akcji spółki Apple.

Note

Zalety kontraktów CFD polegają głównie na ich prostocie. W kontrakt różnicy kursowej (CFD) można wejść z brokerem w ciągu jednej sekundy (na komputerze lub urządzeniu mobilnym podłączonym do Internetu, korzystając z platformy handlowej). W ten sam sposób możesz również szybko zamknąć pozycję, nie musząc faktycznie posiadać akcji.

Osobiście jesteśmy tego zdania, że niższa lub żadna dźwignia finansowa jest zaletą, ale to indywidualna sprawa. Jeśli wolisz transakcje lewarowane i chcesz je również na akcjach Apple, z pewnością znajdziesz mnóstwo brokerów, którzy oferują taką opcję. Na przykład, XTB oferuje dźwignię finansową 1:5.

Photo: Xtb.com
Akcje Apple w xtb
Akcje Apple w XTB
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

W przypadku firm z branży IT, spekulacje krótkoterminowe mogą być oparte na prezentacjach nowych produktów, tzw. Keynotes. Apple robi co może, aby zapobiec wyciekom danych, a Keynotes faktycznie mają sens również do tych celów. Jeśli potrafisz dobrze odgadnąć, jak inwestorzy i pasjonaci Apple zareagują na przedstawione nowości i jakie są ich oczekiwania, możesz handlować nawet podczas Keynotes.

Tak na marginesie, to właśnie Keynotes są częstym powodem spadku kursu Apple – oczekiwania są wyższe, a w rezultacie cena spada. Jednak kilka tygodni później wiadomo, że nowe produkty dobrze się sprzedają i kurs znów rośnie. Notowania Apple są ściśle związane z emocjami, które powodują wyraźne zmiany kursu, dlatego konieczne jest zachować cierpliwość.

Photo: Xtb.com
apple akcje
Przykład zmiany kursu Apple przy Keynote.

Przykład zagrania na akcjach Apple

Aby pomóc Ci dokładnie zrozumieć, jak działają kontrakty CFD i jak wpływa na nie dźwignia finansowa, przygotowaliśmy dla Ciebie dwa przykłady.

Najpierw pokażemy Ci transakcję bez dźwigni finansowej (XTB)

Kupujesz 10 akcji, jedna sztuka kosztuje 150 dolarów, więc w sumie zapłacisz za nie 1 500 dolarów. Po kilku dniach zauważasz, że akcje odnotowały wzrost o 10 dolarów i decydujesz się zamknąć pozycję. Twój zysk będzie 10 dolarów na akcję. Kupiłeś 10 akcji, więc w sumie masz 100 dolarów zysku z inwestycji w wysokości 1 500 dolarów.

Transakcja z wykorzystaniem dźwigni finansowej

Jeśli dokonasz tej samej transakcji (pod względem liczby zakupionych akcji) z RoboMarkets z dźwignią 1:5, będziesz potrzebować tylko piątej części pierwotnej kwoty. Czyli znowu mamy cenę 150 dolarów i ponownie kupujemy 10 akcji, jednak tym razem zapłacimy za nie 300 dolarów, a nie 1 500. Cena wzrośnie tak samo, jak przedtem i zysk będzie znów taki sam, czyli 100 dolarów, ale zauważ zmianę proporcji – tym razem zainwestowałeś tylko 300 dolarów.

Gdybyś zainwestował 1 500 dolarów z dźwignią 1:5, to kwota byłaby pięciokrotnie wyższa, czyli 7 500 dolarów -> 7 500 dolarów/150 dolarów za jedną akcję = 50 akcji. Jeśli akcje odnotują wzrost o 10 dolarów, to osiągniesz zysk w wysokości 500 dolarów. Wszystko jest więc pięciokrotnie wyższe.

Handel bez dźwigni finansowej wymaga większej ilości zainwestowanego kapitału, ale generalnie wiąże się z mniejszym ryzykiem i możesz sobie pozwolić na poniesienie pewnych strat.

Transakcje z dźwignią finansową dają większy zysk, bo można zainwestować większą kwotę – z tym samym kapitałem można otworzyć pięciokrotnie większą pozycję. Twoje zyski mogą być nawet pięciokrotnie większe, ale to samo dotyczy również strat. Uważaj na to!

Jak kupić lub zacząć handlować akcjami Apple?

Podstawowe informacje na temat spółki Apple już masz. Wiesz, czego można oczekiwać od jej akcji i zdajesz sobie sprawę z tego, że trzeba uważać na zmienność związaną z emocjami. Inwestowanie w akcje Apple ma wiele zalet, jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jeśli chcesz zacząć zarabiać na akcjach Apple, potrzebne Ci będzie konto u brokera. Można to zrobić w następujący sposób:

  • Założyć konto u brokera – na przykład u wspomnianego wcześniej XTB (brak dźwigni finansowej czyni handel bezpieczniejszym, ale akcjami Apple można też handlować w eToro jako CFD)
  • Przejść przez proces otwarcia konta, potwierdzić swoją tożsamość i dokonać przelewu środków finansowych (w zależności od planowanego wolumenu transakcji – kwotę, jaka będzie Ci potrzebna, możesz obliczyć w oparciu o instrukcje powyżej)
  • Złożyć pierwsze zlecenie handlowe
  • Ocenić wynik transakcji
  • I gotowe!

Jeśli jesteś początkującym, możemy zdecydowanie polecić konto demo eToro. Jest ono darmowe i pozwala na poznanie rynku, ruchów cen, uczenie się strategii itp. Jest ono szczególnie odpowiednie do zapoznania się z platformą, ale nie trzymaj się go zbyt długo. Nawet jeśli miałbyś zacząć handlować z niewielkim kapitałem, doświadczenie wynikające z handlu z prawdziwymi pieniędzmi jest po prostu bezcenne.

Rekomendowani brokerzy do kupna i handlu akcjami

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko

Dywidendy Apple

Dywidenda ucieszy każdego inwestora, ponieważ albo maksymalizuje jego zysk z dobrze nabytej inwestycji, albo minimalizuje stratę w przypadku spadku kursu. W przypadku akcji Apple dywidendy są mniejsze, ale wciąż rosną, co należy uważać za dobrą wiadomość. Najdłuższa seria wzrostu dywidendy trwała 9 lat, przy czym spółka wypłaca inwestorom tę “wisienkę na torcie” kwartalnie.

To, co jednak nie jest tak pozytywne, to malejąca stopa dywidendy. W praktyce oznacza to, że kurs Apple rośnie znacznie szybciej niż wysokość wypłacanych dywidend. Innymi słowy, albo firma nie osiąga wystarczających wyników (na przykład z powodu spadku marż), albo management po prostu wykorzystuje środki na cele inwestycyjne.

Photo: Tradingview.com
apple akcje
Wykres pokazujący wzrost dywidendy firmy Apple.

Dlaczego warto zainwestować w akcje Apple?

Apple jest światowym liderem w branży IT i telekomunikacji. Z produktów tej firmy korzystają miliony ludzi na całym świecie, a nie ma chyba osoby, która nie znałaby legendarnego już założyciela Apple Computer, Steve’a Jobsa. Nacisk na jakość w przypadku Apple jest widoczny już od wczesnych początków marki w garażu w Palo Alto, gdzie narodził się cały projekt “nadgryzionego jabłka”.

Kurs Apple, mimo kilku niewielkich spadków (maks. 30% w 2022 roku), wciąż rośnie, co jest bardzo dobrą wiadomością zarówno dla inwestorów, jak i krótkoterminowych spekulantów. Bardzo ciekawą techniką handlu jest monitorowanie zmian notowań przed i po Keynotes (prezentacje nowych produktów) oraz szukanie okazji do transakcji wynikających z większej zmienności.

Akcjami firmy Apple można handlować jako “akcjami posiadanymi fizycznie”, gdzie inwestor oprócz wzrostu kursu zarabia również na dywidendach, lub w formie kontraktu CFD, który pozwala spekulować zarówno na wzrost, jak i na spadek cen akcji, ale bez prawa do dywidendy. Handel CFD pozwala na wykorzystanie dźwigni finansowej, oferując możliwość przeprowadzania transakcji nawet na mniejszych kontach handlowych, ale kosztem większego ryzyka.

Zasięg i potencjał usług i produktów Apple jest po prostu niewiarygodny. Ze względu na dużą dywersyfikację w branży informatyki oraz ogólną popularność firmy, jest całkiem prawdopodobne, że akcje Apple mogą się okazać bardzo ciekawą inwestycją w długim horyzoncie czasowym. Jeśli potrafisz zapanować nad swoimi emocjami, nie przeszkadza Ci wyższa zmienność i masz trochę wolnego kapitału, Apple wydaje się dobrym wyborem.

Masz osobiste doświadczenia z akcjami Apple? Podziel się nimi z nami w komentarzach poniżej!

Więcej informacji o Apple (AAPL)

Nazwa firmyApple
TickerAAPL
Oficjalna strona internetowahttps://investor.apple.com/investor-relations/default.aspx
Data założenia1976
SektorTechnologie informacyjne
BranżaSprzęt technologiczny, pamięć masowa i urządzenia peryferyjne
Dywidendy
Wypłaca dywidendę
Przychody
Wycena
Rentowność
Wydajność
Opinie analityków
Podział
Rate stock Apple
0
1

Author

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Share this article

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Stocks that might interest you: