Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Zmiany w programach emerytalnych, czyli PPK do zmiany?

Zmiany w programach emerytalnych, czyli PPK do zmiany?
Zdj.: freepik.com

Powyborczy bieg wydarzeń w naszym kraju obfituje w liczne zapowiedzi zmian tego, co poprzedni rząd wdrożył w życie na przestrzeni dwóch minionych kadencji parlamentarnej. Z perspektywy osób zajmujących się aktywnym handlem na giełdzie, a nawet tych, którzy inwestuj długoterminowo, po prostu oszczędzając na emeryturę, znaczenie ma co najmniej kilka kluczowych zapowiedzi.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Wybory sprawiły, że o ile bardziej realne stały się środki z KPO, lecz potencjalnie oddala się dotychczasowa wizja Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pisaliśmy o tym tuż po wyborach w tym artykule.

Do tego rodzaju planów należy bez wątpienia możliwość modyfikacji dotychczasowych zasad prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, czyli PPK. Jak informują źródła sejmowe, PPK ma ulec dosyć drastycznemu przebudowaniu. Przyjrzyjmy się zatem, co może nas czekać w przyszłym roku!

Na czym miałyby polegać zmiany w PPK?

Zdj.: gov.pl
pracownicze plany kapitałowe
PPK dostępne jest w większości polskich firm

Pierwsza zasadnicza zmiana odnośnie PPK miałaby polegać na usunięciu z obowiązującej ustawy o PPK przepisów o tak zwanym “auto-zapisie”. Automatyzm powrotnego zapisu do PPK z samego założenia jest nieco sprzeczny z wolą wypisującego się pracownika, stąd nic dziwnego, że całkiem sporo osób nie ufa pracowniczym planom kapitałowym.

Pracownik, który nie chce partycypować w systemie PPK musi obecnie mieć “rękę na pulsie”, tak, aby nieopatrznie nie obciążyć swojego wynagrodzenia.

Obecnie funkcjonowanie PPK opiera się na zasadzie autozapisu. Nawet jeśli wypiszesz się z PPK, to po czterech latach braku jakichkolwiek działań, wylądujesz w PPK powrotnie. Nowa koalicja większościowa może chcieć usunąć ten automatyzm.

Druga postulowana zmiana miałaby dotyczyć rodzajów papierów wartościowych, w których lokowane mają być środki z PPK w ramach akcyjnej, bardziej agresywnej części funduszu. Obecnie wśród rozmaitych indeksów giełdowych absolutnie przeważa inwestowanie w spółki z WIG-20. Zdaniem nowej koalicji, należy to zmienić, gdyż w indeksie tym sporo jest państwowych, niechętnych do pięcia się do góry podmiotów. Wedle nowych założeń, przesunięcie kapitału w stronę innych indeksów ma być efektywniejsze.

Pracownicze Plany Kapitałowe zyskują na znaczeniu

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PPK funkcjonują już w Polsce od blisko pięciu lat, a z roku na rok wzrosła nie tylko liczba osób partycypujących w tym rodzaju “trzeciego filaru”, ale także łączna pula zarządzanych środków. Nic w tym dziwnego – konstrukcja wieloletniego oszczędzania działa właśnie na takiej zasadzie, że odprowadza się ułamkową część wynagrodzenia od każdej kolejnej wypłaty. Im dalej zatem w las, tym więcej pieniędzy będzie lokowanych w ramach PPK.

Notatka

Szeroko na temat zasad funkcjonowania pracowniczych programów emerytalnych PPK oraz PPE pisaliśmy w specjalnym poradniku na ich temat. Obie te formuły oszczędzania na emeryturę bazują jednak na solidarnych wpłatach z dwóch stron: od pracownika oraz od pracodawcy.

Z całą pewnością będziemy przyglądali się uważnie kwestii modyfikacji założeń i zasad działania pracowniczych funduszy emerytalnych PPK. Na bieżąco będziemy informować Państwa o wszelkich zmianach, mających wpływ na to, jak inwestowane będą nasze prywatne oszczędności emerytalne. Czas pokaże w szczególności, czy finalnie auto-zapis do PPK ostatecznie zniknie oraz czy zostanie w jakiś sposób zmieniona proporcja inwestowania akcyjnej części budżetu przez fundusze prowadzące PPK.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.