Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rzut oka na OIPE – europejski rachunek emerytalny powoli zdobywa rozpoznawalność!

Ogólnoeuropejski Inwestycyjny Produkt Emerytalny (OIPE), znany również jako europejska emerytura, zyskuje na popularności! Polecay starają się zabezpieczyć przyszłość finansową.

Rzut oka na OIPE – europejski rachunek emerytalny powoli zdobywa rozpoznawalność!
Zdj.: freepik.com

Wprowadzony do Polski we wrześniu 2023 r., OIPE działa podobnie do ugruntowanego w Polsce Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jego celem jest zapewnienie dodatkowego strumienia dochodu po przejściu na emeryturę, uzupełniającego emeryturę państwową i inne świadczenia.

WARTO WIEDZIEĆ

OIPE, nadzorowane przez władze krajowe i Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, umożliwia dokonywanie wpłat na osobiste subkonto, które jest następnie inwestowane przez firmę finansową.

Jedną z głównych zalet europejskiej emerytury jest jej elastyczność. Składki mogą być wpłacane w euro, z opcją płatności również w polskich złotych. Funkcja ta jest szczególnie korzystna dla osób, które mogą przenieść się do innego kraju UE, umożliwiając im kontynuowanie wpłat z zagranicy lub otwarcie nowego subkonta.

Składki na OIPE można wpłacać w dowolnym momencie, z rocznym limitem, którego nie można przekroczyć. Na 2024 r. maksymalna składka została ustalona na poziomie 23 472 zł, czyli trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce. Ten limit znamy choćby z konta IKE.

Łatwość dziedziczenia środków zaletą OIPE

Zdj.: Depositphotos.com
rachunki emerytalne
O emeryturę warto zatroszczyć się z wyprzedzeniem!

OIPE oferuje również opcje dziedziczenia, pozwalając uczestnikom na wyznaczenie jednej lub więcej osób, które otrzymają środki zgromadzone na ich subkoncie w przypadku ich śmierci.

W przypadku małżeństw posiadających wspólny majątek, środki na subkoncie są uznawane za część majątku wspólnego.

Aby zarządzać OIPE, osoby fizyczne mogą zawierać umowy z różnymi instytucjami finansowymi. Maksymalna opłata za zarządzanie portfelem inwestycyjnym w ramach OIPE jest ograniczona do 1% wartości aktywów rocznie.

Wprowadzenie OIPE stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa finansowego osób fizycznych w całej Unii Europejskiej. Dzięki swojej elastyczności, potencjałowi i przepisom dotyczącym dziedziczenia, emerytura unijna ma szansę być podporą planowania emerytalnego dla wielu mieszkańców UE.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.