Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Niemcy gromadzą ogromne rezerwy złota w obliczu napięć geopolitycznych

W obliczu niepewności gospodarczej i napięć geopolitycznych obywatele Niemiec zwrócili się ku złotu jako bezpiecznej przystani, gromadząc prawie 6 procent światowych rezerw złota!

Opublikowano:
Niemcy gromadzą ogromne rezerwy złota w obliczu napięć geopolitycznych
Zdj.: depositphotos.com

W marcu tego roku prywatne zasoby złota w Niemczech osiągnęły oszałamiający poziom 9 034 ton, co stanowi nieznaczny spadek w porównaniu z rekordową ilością prawie 9 089 ton zgromadzonych w 2021 roku.

POPYT RÓWNIEŻ NA BIŻUTERIĘ

Według niemieckiej grupy medialnej RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), ta znaczna ilość złota, głównie w postaci sztabek i monet, wzrosła o 35 ton od 2021 r., osiągając łącznie 5 229 ton. Ponadto Niemcy zainwestowali w złotą biżuterię, która w tym roku wyniosła 3 805 ton.

Ogólna wartość złota posiadanego przez obywateli Niemiec wynosiła około 750 miliardów euro w momencie oceny, przy czym złoto w gospodarstwach domowych, w postaci sztabek i monet, wyceniono na 315 miliardów euro.

Niepewność geopolityczna i obawy o wynik wyborów w USA pozytywnie wpłynęły na nastawienie niemieckiej opinii publicznej do inwestycji w złoto. Trzy czwarte obywateli wyraziło zamiar kontynuowania zakupów metalu szlachetnego w celach inwestycyjnych, co pokazuje, że skłonność do kupowania złota nie osłabła w ostatnich latach.

Dlaczego Niemcy tak bardzo chcą trzymać złoto?

Zdj.: freepik.com
oszczędności pieniężne
Niemcy widzą potrzebę oszczędzania

Pomimo faktu, że złoto nie przynosi dywidend ani odsetek, a jego przechowywanie wymaga środków bezpieczeństwa, prywatne ręce w Niemczech posiadają ponad 9000 ton złota w różnych formach.

Badanie przeprowadzone przez Reisebank wykazało, że 38 procent inwestorów postrzega złoto jako zabezpieczenie przed wysoką inflacją, szczególnie w latach 2022-2023, kiedy ceny energii i żywności gwałtownie wzrosły po ataku Rosji na Ukrainę.

Doprowadziło to do spadku siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że przeciętny obywatel Niemiec mógł kupić mniej za tę samą kwotę euro. Warto zauważyć, że pokolenie Z, osoby urodzone po 1995 r., które doświadczyły wysokich stóp inflacji z pierwszej ręki, coraz częściej decydują się na pierwsze zakupy złota.

Dzięki dużym rezerwom prywatnym oraz rządowym, Niemcy posiadają dokładnie 5,9 % światowego złota.

W kontekście globalnym, podczas gdy Stany Zjednoczone posiadają największe rezerwy złota z 8 133 tonami, Niemcy zajmują drugie miejsce z 3 353 tonami, a następnie Włochy z 2 437 tonami. Polska, z wolumenem 359 ton, zajmuje 16. miejsce.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.