Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Ajatycka gorączka – Chiny na potęgę obkupują się w złoto!

W otaczającej nas z każdej strony niepewności gospodarczej, inwestycja w złoto okazuje się często najlepszym rozwiązaniem. Chiny wybrały zbrojenie się w ten kruszec na potęgę!

Opublikowano:
Ajatycka gorączka – Chiny na potęgę obkupują się w złoto!
Zdj.: depositphotos.com

Chiny strategicznie gromadzą złoto, przewyższając wszystkie inne kraje w swoich wysiłkach na rzecz zakupu złota w obliczu globalnej niepewności gospodarczej. Chiński bank centralny zwiększył swoje rezerwy złota o 225 ton w ciągu ostatniego roku, osiągając znaczny poziom 2 235 ton i pozycjonując się jako szósty co do wielkości posiadacz tego metalu szlachetnego na świecie. Tak agresywnej strategii inwestycyjnej nie widziano od 2015 r., co oznacza odważne posunięcie Ludowego Banku Chin.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ: Masowe zakupy złota nie są wyłącznie chińską domeną. Podobnie postępuje chociażby polski bank centralny. Pisaliśmy o tym w naszym niedawnym artykule: “NBP agresywnie zwiększa rezerwy złota do rekordowego poziomu“.

Tylko w październiku Ludowy Bank Chin zwiększył swoje rezerwy złota o około 23 tony, podwyższając je do 2 215 ton. Posunięcie to wpisuje się w szerszy trend wśród globalnych banków centralnych, w tym wspomnianej już Polski i Singapuru, mający na celu dywersyfikację aktywów finansowych i wzmocnienie stabilności gospodarczej. Polska, zajmując drugie miejsce za Chinami, zwiększyła swoje rezerwy złota o 130,6 ton, osiągając łącznie 358,7 ton do końca listopada 2023 roku. Tymczasem zasoby złota w Singapurze wzrosły o 75 ton w pierwszych trzech kwartałach roku, osiągając łącznie 1 147 ton.

Większość świata stawia obecnie właśnie na złoto

Zdj.: pixabay.com
złoto w sztabkach
Złoto od setek lat wykorzystywane jest do kumulowania bogactwa

Światowa Rada Złota poinformowała, że zakupy złota przez banki centralne osiągnęły najwyższy poziom w trzecim kwartale roku, sygnalizując silny popyt, który ma się utrzymać.Popyt ten był czynnikiem przyczyniającym się do utrzymania wysokich cen złota, które odnotowały znaczny wzrost w ubiegłym roku.

Rozpoczynając poprzedni rok na poziomie 1 845 USD za uncję, ceny złota relatywnie często oscylowały wokół poziomu 2 000 USD, a nawet na krótko osiągnęły rekordowy poziom 2 147,70 USD za uncję trojańską na początku grudnia.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny złota odnotowały wzrost o 13,5% w całym 2023 r., utrzymując silną pozycję powyżej 2000 USD za uncję, gdy jesteśmy obecnie na początku 2024 r.

Złoto popularne także w zakupach prywatnych Chińczyków

Poza zainteresowaniem banku centralnego, obywatele Chin również wykazali żywe zainteresowanie złotem, szczególnie w postaci biżuterii. Trend ten był napędzany przez połączenie słabej koniunktury giełdowej (fatalnie zdołowane kursy Alibaby czy Tencent) i obaw o wolniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze. Trzeba też wspomnieć o tym, jak źle rząd chiński patrzy na inwestowanie w kryptowaluty czy tokeny NFT.

W latach 2017-2022 konsumpcja złotej biżuterii na mieszkańca w Chinach wzrosła z 460,7 do 617,5 juanów (z 65 do 86,88 USD), co przekłada się na 6% roczną stopę wzrostu.

Chińskie biuro statystyczne zauważyło, że od stycznia do listopada 2023 r. sprzedaż detaliczna złotej i srebrnej biżuterii wzrosła o 11,9% rok do roku, przewyższając ogólną sprzedaż detaliczną towarów konsumpcyjnych.

Chińska strategia nabywania złota, zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i konsumenckim, odzwierciedla strategiczny ruch w kierunku dywersyfikacji aktywów i zabezpieczenia przed zmiennością gospodarczą. W miarę jak banki centralne na całym świecie nadal wzmacniają swoje rezerwy złota, a inwestorzy indywidualni szukają bezpieczeństwa aktywów materialnych, blask złota wydaje się nie słabnąć, obiecując odegrać kluczową rolę w krajobrazie finansowym, gdy poruszamy się w niepewności globalnej gospodarki.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.