Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Niezwykłe zjawisko na rynku złota – dlaczego wszyscy o tym mówią?

Cena złota wzrosła do bezprecedensowego poziomu, przekraczając 2300 USD za uncję trojańską i osiągając historyczne nominalne maksimum! Poznaj okoliczności tej szczególnej hossy!

Opublikowano:
Niezwykłe zjawisko na rynku złota – dlaczego wszyscy o tym mówią?
Zdj.: depositphotos.com

Wzrost ten rozpoczął się w połowie lutego, a ceny wzrosły o prawie 17% w mniej niż dwa miesiące i o 4,8% w samym kwietniu. Rajd nabrał tempa po tym, jak ceny złota denominowane w dolarach wybiły się z trzyletniego zakresu konsolidacji.

Analitycy przypisują wzrost cen złota oczekiwaniom na poluzowanie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

Ceny złota w Polsce również zbliżają się do nominalnego rekordu. Zróżnicowany popyt na złoto pochodzi od banków centralnych, dużych instytucji, traderów przewidujących spadki stóp procentowych oraz chińskich konsumentów zaniepokojonych zwrotami z aktywów i deprecjacją waluty.

Cena złota oderwała się od stóp procentowych

Zdj.: pixabay.com
świnka skarbonka
Oszczędności w złocie

Obecny wzrost cen złota może być związany z unikalnym zjawiskiem obserwowanym na rynku, w którym cena złota odbiegała od stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Taka sytuacja historycznie ma miejsce, gdy stopy procentowe są niskie lub oczekuje się ich gwałtownego spadku, co skłania niektórych inwestorów do obstawiania potencjalnego “twardego lądowania” gospodarki.

PROGNOZY RUCHÓW FED

Konsensus rynkowy sugeruje, że Fed zainicjuje cięcia stóp procentowych już w czerwcu, pomimo inflacji indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) przekraczającej 3%.

To korzystne środowisko dla metali szlachetnych jest dodatkowo wspierane przez dane historyczne pokazujące, że nawet przy oficjalnej inflacji CPI, realna wartość złota pozostaje niezrównana od 1980 roku.

Niepewność związana z terminem obniżek stóp procentowych przez Fed dodatkowo komplikuje nastroje inwestorów, jeszcze bardziej podsycając popyt na złoto jako bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.