Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak korzystać z gotówki w czasach wysokiej inflacji

Opublikowano:
Jak korzystać z gotówki w czasach wysokiej inflacji
Zdj.: depositphotos.com

Inflacja, czyli wzrost cen towarów i usług, może mieć niezmiernie negatywny wpływ na nasze finanse. W czasach wysokiej inflacji, nie tylko nasze oszczędności tracą na wartości, ale także każda wydana złotówka może być mniej warta niż w poprzednim miesiącu. W takim otoczeniu inflacyjnym, wielu stawia na rozmaite formy inwestowania. Inwestycje to bezspornie świetna opcja dla osób, które chcą zwiększyć swój majątek netto i zarobić więcej niż tylko na lokacie bankowej. To powiedziawszy, warto pamiętać, że inwestycje wiążą się z ryzykiem, a w czasach wysokiej inflacji może to być jeszcze bardziej ryzykowne.

Notatka

Nawet proste “trzymanie” pieniędzy na lokacie celem pomnożenia kapitału bywa kłopotliwe, a to ze względu na fakt, iż dochody z lokat także obciążone są 19% podatkiem Belki od zysków kapitałowych.

Za ważne uważa się jednak powszechnie, aby w czasie inflacji posiadać również pewną ilość płynnych środków finansowych – gotówkę lub środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych. Powinniśmy unikać sytuacji, w których jesteśmy “zainwestowani” do ostatniej złotówki. W ramach niniejszego artykułu przedstawimy kilka powodów, dlaczego warto mieć trochę gotówki, nawet w czasach inflacji. Co ciekawe, niekoniecznie chodzi o bieżące obracanie tymi płynnymi środkami na rynku forex!

Gotówka daje cenną możliwość wykorzystania okazji inwestycyjnych

Posiadając nieco wolnych środków finansowych, można być gotowym do skorzystania z okazji inwestycyjnych, które pojawiają się nagle. Mowa tu zarówno o szansach na wygenerowanie dochodu w naszym codziennym otoczeniu, jak również o zarabianiu w internecie. W czasach inflacji ceny niektórych aktywów mogą szybko wzrosnąć, a posiadanie gotówki pozwala na szybkie i łatwe podjęcie decyzji o inwestycji o zaangażowaniu się kapitałowym. Do mocno rosnących walorów zaliczają się wówczas zwyczajowo chociażby surowce.

Posiadanie gotówki pozwala na szybkie i łatwe uzyskanie dostępu do środków finansowych, co może okazać się niezwykle ważne w nagłych, atrakcyjnych rynkowo sytuacjach.

Wolne środki można traktować jako zabezpieczenie przed stratami

Inwestycje nieodłącznie niosą ze sobą ryzyko, a w czasie inflacji może ono być jeszcze większe. Inwestując wszystkie swoje oszczędności, istnieje przecież wyraźna groźba utraty pieniędzy w przypadku niepowodzenia inwestycji lub nagłej zmiany sytuacji na rynku. Tymczasem, posiadając pewną ilość gotówki, można zminimalizować ryzyko utraty całości oszczędności. Za przykład weźmy chociażby uśrednianie cen akcji. Jest to technika inwestycyjna, która polega na zakupie określonej ilości akcji w różnych momentach, w celu osiągnięcia średniej ceny zakupu.

Poprawienie przeciętnej ceny zakupu i zwiększenie potencjalnych zysków – oto podstawowe cele stosowania techniki uśredniania cen walorów inwestycyjnych!

Ta strategia inwestycyjna jest często stosowana przez inwestorów, którzy chcą zminimalizować ryzyko związane z nagłymi wahaniami cen akcji. Inwestorzy, którzy korzystają z techniki uśredniania ceny akcji, mają tendencję do kupowania akcji, gdy ich cena spada. W ten sposób, kiedy indeksy ruszą na północ i cena wzrośnie, nasza średnia cena zakupu będzie niższa niż cena rynkowa w momencie zakupu. Pojawi się zatem wymierny zysk.

Płynność finansowa oznacza sprawne regulowanie zarówno bieżących, jak i nagłych wydatków

Regularne opłacanie swoich rachunków na czas to kluczowa czynność, która pozwala na utrzymanie porządku w finansach osobistych i uniknięcie kumulacji problemów finansowych. Tymczasem, posiadanie gotówki pozwala na bieżące regulowanie wydatków, bez konieczności wykorzystywania zainwestowanych środków finansowych. Dzięki temu można zachować stabilność finansową i nie obawiać się o brak środków na bieżące, prozaiczne, życiowe potrzeby.

Sami wiemy, że nieoczekiwane wydatki, takie jak nagła naprawa samochodu lub kosztowna wizyta u lekarza, mogą być bardzo stresujące. Posiadanie oszczędności pozwala na przygotowanie się na takie sytuacje i zmniejsza stres związany z nagłymi wydatkami. Nie musimy też przerywać naszego handlu na giełdzie i zamykać pozycji, które w danej chwili świecą się u danego brokera na czerwono. Mamy czas, aby cierpliwie przeczekać relatywnie gorszy moment rynkowy.

Bezpieczeństwo życiowe – kwestia często pomijana, a przecież tak istotna!

Posiadanie pewnej ilości gotówki lub środków na rachunku oszczędnościowym zapewnia bezpieczeństwo finansowe. W przypadku nagłych wydarzeń, takich jak utrata pracy lub choroba, posiadanie pewnej ilości oszczędności pozwala na pokrycie wydatków bez konieczności wydawania oszczędności inwestowanych w ryzykowne instrumenty finansowe.

Notatka

Jak raportuje Główny Urząd Statystyczny, pomimo tego, że jako kraj, wyraźnie się bogacimy, wielu z nas nadal ma problem z odłożeniem wystarczającej poduszki finansowej

Posiadanie pieniędzy daje nam również większą niezależność i autonomię. Możemy podejmować decyzje finansowe bez uzależniania się od innych ludzi lub instytucji finansowych. To pozwala na większą kontrolę nad naszym życiem i zmniejszenie stresu związane z uzależnieniem od innych.

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.