Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Złoto rośnie do rekordowych poziomów, choć trudno o jednoznaczny powód

Minione dni są wyśmienite nie tylko dla Bitcoina, ale również dla szlachetnego złotego kruszcu. Sprawdź, jaki poziom osiągnęło złoto oraz... dlaczego brak uzasadnienia tego ruchu!

Opublikowano:
Złoto rośnie do rekordowych poziomów, choć trudno o jednoznaczny powód
Zdj.: depositphotos.com

Kontrakty terminowe na złoto wzrosły do rekordowego poziomu 2 142 USD za uncję przed niewielką korektą, przypisywaną słabszemu dolarowi amerykańskiemu i spadkowi rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych.

Inwestorzy i analitycy uważnie monitorują te wydarzenia, ponieważ wyniki złota często odzwierciedlają szersze nastroje gospodarcze i oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej, a przy tym odpowiadają za sporą część niejednego portfela.

Spekuluje się, że cena złota może w niedługim czasie osiągnąć pułap nawet 2500 dolarów za uncję.

Niepewność związana z danymi makro z USA i ożywieniem gospodarczym w Chinach, wraz z rekordowymi wynikami złota, sprawiły, że Wall Street jest chwiejna w ocenach, w jakim punkcie się znajdujemy. Ceny złota wzrosły o 2,6% od początku 2024 r., bazując na 13,5% wzroście obserwowanym w 2023 r.

W przypadku złota mówimy o trendzie rosnącym

Zdj.: depositphotos.com
Złoto w depozycie
Złoto to kluczowa rezerwa państw

Ten niedawny wzrost sugeruje potencjalne przełamanie trendu bocznego obserwowanego od sierpnia 2020 r., prognozując średnioterminowy wzrost w kierunku 2500 USD za uncję.

Wzrost cen złota nastąpił bez znaczących nowych informacji wstrząsających rynkiem, co doprowadziło, podobnie jak osłabienie USD, do spekulacji związanych z potencjalną obniżką stóp procentowych przez Fed na czerwcowym posiedzeniu FOMC.

Oczekiwania te uległy jednak złagodzeniu do redukcji o 25 punktów bazowych, po usunięciu z prognozy wcześniej przewidywanej marcowej obniżki. Generalnie zatem fundamentalnie nie ma powodów do hossy na złocie. Inflacja również maleje.

Warto zauważyć, że nowy rekord cen złota nie został ustanowiony w stosunku do franka szwajcarskiego ani euro, a ceny złota w złotych pozostają poniżej rekordowego poziomu ze względu na względną siłę polskiej waluty.

Nadchodzące oświadczenia Rezerwy Federalnej i globalne wskaźniki ekonomiczne będą prawdopodobnie nadal wpływać na trajektorię cen złota w najbliższym czasie.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.