Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Murapol – drugi największy polski deweloper wchodzi na giełdę

Opublikowano:
Murapol – drugi największy polski deweloper wchodzi na giełdę
Zdj.: depositphotos.pl

Murapol, wiodący gracz na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych, wykonał ostatnio znaczący ruch, debiutując na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta publiczna akcji spółki w ramach tak zwanego procesu IPO osiągnęła wartość około 404 mln zł, a początkowa cena akcji została ustalona na 33 zł. To strategiczne posunięcie już opłaciło się inwestorom, ponieważ akcje otworzyły się na poziomie 37,50 zł podczas debiutu giełdowego, zapewniając ponad 13% zysk w ciągu kilku dni.

Akcje osiągnęły nawet najwyższy poziom 38,40 zł, podnosząc kapitalizację rynkową spółki z początkowych 1,35 mld zł do około 1,57 mld zł w szczytowym momencie notowań.

Udana oferta publiczna obejmowała 12 240 000 akcji, co stanowi 30% kapitału zakładowego Murapolu. Obejmowała ona 1.224.000 akcji stabilizujących, z których wszystkie były istniejącymi akcjami sprzedawanymi przez większościowego akcjonariusza, AEREF V PL Investment S.à r.l., spółkę powiązaną z funduszami nieruchomości zarządzanymi przez Ares Management, wiodącego globalnego zarządzającego inwestycjami alternatywnymi. To jednen z największych debiutów na GPW, przynajmniej od czasów wejścia na giełdę Allegro.

Notatka

Inwestorom indywidualnym przydzielono 855.000 akcji, czyli około 7% wszystkich oferowanych, natomiast inwestorzy instytucjonalni otrzymali 11.385.000 akcji. Średnia stopa redukcji dla zapisów złożonych przez inwestorów indywidualnych wyniosła 84,63%.

Patrząc w przyszłość, Murapol planuje wypłatę dywidendy w 2024 r. w wysokości co najmniej 200 mln zł, a począwszy od 2025 r. w wysokości nie mniejszej niż 75% skonsolidowanego zysku netto z poprzedniego roku obrotowego, przy czym minimum 200 mln zł. Firma przejawia zatem ambicję dołączyć do solidnych polskich spółek dywidendowych.

Murapol to uznana marka i fundamentalnie silna spółka

Dobre wyniki rynkowe akcji Murapolu można przypisać przewagom konkurencyjnym spółki, które obejmują solidną pozycję rynkową, szeroką ofertę mieszkaniową, jak przystało na dużego gracza na rynku deweloperskim oraz sprawdzony model biznesowy, który wykazał skuteczność nawet w zmiennych warunkach rynkowych. Z pewnością rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% okazał się strzałem w dziesiątkę!

Pod względem finansowym Murapol, podobnie zresztą jak konkurencyjna Develia czy Dom Development, wykazał się dobrymi wynikami w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r., a łączne przychody ze sprzedaży osiągnęły 966,9 mln zł, co oznacza wzrost o 19,1% rok do roku. Skorygowana EBITDA spółki wyniosła 275,9 mln zł, co oznacza wzrost o 12,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy zysk netto nieznacznie wzrósł o 1,2% do 189,9 mln zł.

Jasna strategia dalszego rozwoju Murapolu ma na celu dalsze budowanie wartości dla wszystkich akcjonariuszy. Doświadczenie i wieloletnia obecność firmy sprawiły, że jest ona jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów w kraju.

Debiut Murapolu należy zaliczyć do udanych

Pozytywna reakcja rynku oraz zainteresowanie inwestorów krajowych i zagranicznych świadczą o zaufaniu do kierunku rozwoju i potencjału Murapolu. Wejście spółki na giełdę postrzegane jest jako nowy rozdział, który otwiera dodatkowe możliwości rozwoju, szczególnie w zakresie relacji z rynkiem finansowym i komunikacji z akcjonariuszami.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ: O tym, jak pozytywnie rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% wpłynął na kondycję deweloperów pisaliśmy w artykule: “Jakie firmy skorzystają na programie Bezpieczny Kredyt”.

Debiut rynkowy Murapolu przypada na okres, w którym na GPW panują korzystne warunki, a indeks WIG osiąga bardzo przyzwoite poziomy. Ten pozytywny sentyment rynkowy, w połączeniu z silnymi fundamentami i inicjatywami strategicznymi Murapolu, dobrze pozycjonuje spółkę na przyszły wzrost i sukces w dynamicznym polskim, konkurencyjnym sektorze nieruchomości.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.