Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polskie spółki dywidendowe dają możliwość zarobku

Opublikowano:
Polskie spółki dywidendowe dają możliwość zarobku
Zdj.: Depositphotos.com

Wśród wielu rodzajów spółek notowanych na warszawskim parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych, jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów są z pewnością spółki dywidendowe. Mowa tu o takich podmiotach, których przyjęta i na bieżąco skrupulatnie realizowana polityka dywidendowa zakłada regularne dzielenie się z akcjonariuszami (czyli, formalnie rzecz ujmując, współwłaścicielami) danej firmy zyskami wynikającymi z jej działalności operacyjnej, właśnie poprzez wypłatę dywidend.

Trzeba przy tym przyznać, że sprawny inwestor, potrafiący wyłowić odpowiednią okazję, może liczyć na podwójne zyski: po pierwsze, te wynikające z bezpośredniej wypłaty dywidendy, a po drugie te powiązane ze wzrostem wartości firm je wypłacających, co przekłada się na wysokość kursu cen ich akcji.

Przyglądając się czołowym spółkom dywidendowym, można dojść do przekonania, że mają one nadal spory potencjał!

Które polskie spółki słyną z wypłacania dywidend?

Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że jakkolwiek lista spółek na GPW wypłacających dywidendy jest relatywnie długa, to do czołówki niezawodnych pod tym względem podmiotów należy przede wszystkim pewne, znane inwestorom, wąskie grono przedsiębiorstw. Wśród nich zdecydowanie możemy wymienić chociażby:

  • GPW – spółkę prowadzącą obrót giełdowy w Polsce,
  • PZU – najpopularniejszego ubezpieczyciela w tej części Europy,
  • PKO BP – największy polski bank z kompleksową ofertą usług,
  • XTB – nowoczesny fintech oferujący handel rozmaitymi walorami,
  • Pekao – typowo korporacyjny bank obsługujący mnóstwo firm.

To dobry czas na zainteresowanie się spółkami dywidendowymi!

Skąd właściwie myśl, że obecnie warto zwrócić uwagę właśnie na spółki dywidendowe? Przede wszystkim, widzimy, że rok 2022 był w większości bardzo dobry jeżeli chodzi o notowane zyski przez topowe polskie spółki dywidendowe. A przecież to właśnie od czystego zysku spółki zależy finalna kwota, jaka wpłynie na konta akcjonariuszy tytułem wypłaconej dywidendy! Pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się zwłaszcza XTB S.A., której wysokość dywidendy za rok 2022 będzie mogła być niebywale wręcz okazała.

Dużo zależy oczywiście od tego, czy Walne Zgromadzenie, zapoznawszy się z rekomendacją Zarządu tejże spółki, zdecyduje się na wypłatę 50% czy 75% zysku netto tytułem dywidendy (to dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze). Na wysokość dywidendy mogą mieć też wpływ przepisy regulacyjne, nakazujące spółkom z branży finansowej zachowanie wymaganego poziomu kapitału, co ogranicza możliwość wypłat. W powyższym zakresie wypowiada się Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), publikując stosowne stanowiska.

Portfele emerytalne sprzyjają kumulacji spółek dywidendowych

Końcówka roku to też tradycyjnie czas, kiedy większość z osób posiadających odpowiednie konta emerytalne, takie jak IKE lub IKZE, decyduje się na zasilenie ich określonymi wpłatami. Ma to na celu zapobieżenie utracie dostępnego w danym roku limitu, jak również skorzystanie z przysługujących w danym programie emerytalnym ulg podatkowych. Spółki dywidendowe są zaś uznawane za jeden z najlepszym możliwych wyborów pod kątem budowy wieloletniego, względnie odpornego na zmienność rynkową, portfela akcyjnego.

Jeżeli dodatkowo zwrócimy uwagę na fakt, że większość powszechnie cenionych spółek dywidendowych na polskim parkiecie notowana jest obecnie po cenach znacznie niższych, niż miało to miejsce chociażby w ubiegłym roku, trudno odmówić zasadności stwierdzeniu, że popyt na ich walory ze strony właścicieli kont emerytalnych może być coraz większy. W końcu to właśnie kumulowanie dywidend oraz ich reinwestowanie pozwala na wykorzystanie na naszą rzecz dobrodziejstw procenta składanego, ułatwiającego mnożenie kapitału.

Podsumowując, mamy aktualnie zbieg kilku ciekawych okoliczności, przemawiających za atrakcyjnością spółek dywidendowych:

  1. relatywnie niskie wyceny tych firm,
  2. potencjalnie rosnący popyt na akcje firm dywidendowych zgłaszany przez fundusze oraz konta emerytalne,
  3. rozsądne widoki na zamknięcie bieżącego roku poszczególnych emitentów z solidnym zyskiem, przekładającym się na wysokość wypłacanego udziału w zysku.
Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.