Dlaczego OIPE jest ignorowane? Poznaj prawdziwe przyczyny niepowodzenia!
Prawie rok temu Polska przyjęła Paneuropejski Produkt Emerytalny, lokalnie znany jako Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE). Póki co temat jest jednak klapą!
Inicjatywa ta, uruchomiona w całej Unii Europejskiej w 2022 r., ma na celu zaoferowanie prostej, przejrzystej i opłacalnej opcji oszczędzania na emeryturę.
Mało kto korzysta z OIPE
Pomimo obiecujących założeń, OIPE ma trudności z uzyskaniem popularności w Polsce i w całej UE.
Ograniczony sukces PEPP można przypisać kilku czynnikom. Po stronie podaży limit kosztów w wysokości 1% jest postrzegany jako restrykcyjny, szczególnie biorąc pod uwagę początkowe koszty konfiguracji.
Po stronie popytu, świadomość PEPP pozostaje niska. Badanie przeprowadzone przez EIOPA wykazało, że 76% Europejczyków nigdy nie słyszało o tym produkcie.
Trwający kryzys kosztów utrzymania pogarsza sytuację, ponieważ osoby fizyczne przedkładają natychmiastowe potrzeby finansowe nad długoterminowe oszczędności. PEPP stoi również w obliczu wyzwań związanych z jego opodatkowaniem.
Unia Europejska mierzy się z problemem emerytur
Średnia emerytura państwowa wynosiła 46,2% zarobków przed przejściem na emeryturę w 2019 r. i przewiduje się, że do 2070 r. spadnie do 37,5%.
Niestety, brak świadomości, w połączeniu z niskim udziałem w pracowniczych i indywidualnych programach emerytalnych, nader zauważalnie ogranicza popyt na OIPE.
PEPP miał rozwiązać problem niskich świadczeń, oferując elastyczny, ogólnoeuropejski produkt emerytalny.
Warto zauważyć, że 88% uczestników posiada portfele składające się w całości z akcyjnych funduszy ETF, a 67% preferuje miesięczne wypłaty.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.