Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Banki na polskiej giełdzie radzą sobie znakomicie

Opublikowano:
Banki na polskiej giełdzie radzą sobie znakomicie
Zdj.: media.pkobp.pl

Czwarty kwartał 2023 roku to zdecydowanie pozytywny czas dla polskiej gospodarki. Jak pisaliśmy w jednym z niedawnych artykułów, poważne wzrosty można dostrzec zarówno na rynku akcji, ale i na foreksie. Ma to związek z faktem, że po wynikach ostatnich wyborów parlamentarnych, rośnie zarówno złotówka, jak i generalnie cała polska giełda. Jak to zwykle w takich czasach bywa, największymi beneficjentami aktualnej sytuacji są oczywiście banki. Dobrze oddaje to zresztą klasyczne hasło, mówiące o tym, że na polskiej giełdzie “nie ma hossy bez banków”.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! O tym jak zmienny bywa jednak sektor bankowy, przypominają nam niedawne jeszcze nagłówki prasowe, wskazujące na poważny problem z kredytami frankowymi w kontekście linii orzeczniczej TSUE.

Skoro zatem kursy takich podmiotów, jak chociażby PKO BP, Santander, mBank, czy ING Bank Śląski pną się regularnie do góry, a cały giełdowy indeks oznaczany jako WIG-Banki notowany jest na niespotykanych od dawna poziomach, to warto przyjrzeć się, jakie przyczyny stoją za takim stanem rzeczy. Jak się okazuje, na obecny sukces giełdowy składa się co najmniej kilka zróżnicowanych przyczyn. Zapraszamy zatem do lektury!

Koniec programu “wakacji kredytowych” w dotychczasowym modelu

Pierwszy, zasadniczy powód hossy w sektorze bankowym to zdecydowanie zakończenie dotychczasowej formuły tak zwanych “wakacji kredytowych”. Jak doskonale pamiętamy, za każdym razem, kiedy politycy przedstawiali założenia wspomnianych wakacji kredytowych, nasz rodzimy sektor bankowy wyraźnie tracił, a wraz z nim wszyscy handlujący akcjami banków na GPW. Trudno się dziwić – odroczenie spłat kredytowych to przecież bezpośrednie uderzenie w zyski banków. Ponadto popularność i dostępność tego programu sprawiła, że pojawiła się naturalna luka w przychodach.

Rządowy program “Wakacji kredytowych” był sporą ulgą dla zmagających się ze skutkami inflacji, zakredytowanych Polaków. Jego zakończenie w dotychczasowej formule pozytywnie wpływa jednak na wyceny banków. 

Co prawda, wedle zapowiedzi publicznych, “wakacje” od kredytu nadal będą formalnie dostępne, ale zostanie wprowadzone kryterium dochodowe, ograniczające jego powszechność. Ostatecznie zaś zapewne w niedługim czasie rozstaniemy się z tym programem na dobre. Warto w tym miejscu również dodać, że ewidentnie, obok samej likwidacji wakacji kredytowych, rynek rozgrywa dokonywaną obniżkę stóp procentowych co także sprzyja bankom.

Bezpieczny Kredyt napędza popyt na nowe hipoteki!

Zdj.: pixabay.com
hipoteka
Popyt na kredyty hipoteczne rośnie w wyraźnym tempie

Kolejnym, pro-wzrostowym czynnikiem dla spółek z segmentu bankowego jest bez wątpienia cieszący się dużą popularnością program “Bezpieczny Kredyt”. Była to skuteczna odpowiedź na drastycznie malejącą zdolność kredytową Polaków wynikającą z podnoszenia przez cały 2022 rok przez RPP stóp procentowych. Dzięki “Bezpiecznemu Kredytowi” mnóstwo osób zawarło z bankiem nową umowę kredytową na zakup swojej wymarzonej nieruchomości.

Warto dodać, że banki oczywiście zarabiały odpowiednią marżę nawet na niskooprocentowanych kredytach w tym programie. Do najczęściej wybieranych banków należał Pekao S.A., co, zdaje się, znajduje odzwierciedlenie w potężnym wzroście kursu jego akcji!

Na temat programu “Bezpieczny Kredyt” przygotowaliśmy merytoryczny artykuł, opisujący założenia tego narodowego programu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nim! Celem wyjaśnienia, można jeszcze dodać, że w ślad za bankami, bardzo dobre wyniki zanotowała także rodzima deweloperka. Walory Develii osiągnęły wręcz historyczny szczyt notowań, a niewiele gorzej radzi sobie Dom Development. Nic w tym jednak dziwnego – te dwie branże są w szczególnie sposób ze sobą skorelowane.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.