Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Spadająca inflacja obniża wyniki części obligacji skarbowych

Inflacja z miesiąca na miesiąc spada, przebijając nawet niektóre prognozy. Okazuje się jednak, że nie każdego cieszy taki obrót zdarzeń. Należą do nich inwestorzy w obligacje!

Opublikowano:
Spadająca inflacja obniża wyniki części obligacji skarbowych
Zdj.: depositphotos.com

Niedawne spowolnienie inflacji w Polsce doprowadziło do znacznego spadku oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją, szczególnie w przypadku obligacji czteroletnich oraz dziesięcioletnich.

Dla inwestorów, którzy nabyli detaliczne obligacje skarbowe w latach 2021-2023, kluczowe jest zachowanie czujności i uważne monitorowanie danych o inflacji publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, ponieważ obligacje te są przygotowane na nadchodzące obniżki stóp procentowych.

Info

Przykładem może być dziesięcioletnia obligacja skarbowa zakupiona w marcu 2021 r., której oprocentowanie wynosiło wcześniej 18,2%, ale od marca 2024 r. znacznie spadnie do 4,9%.

Ta dramatyczna zmiana wynika z faktu, że oprocentowanie obligacji jest stałe tylko w pierwszym roku inwestycji, po czym jest korygowane w oparciu o inflację. Najnowsze dane GUS ze stycznia 2024 r. wskazują, że roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) wyniósł 3,9%.

Obligacje antyinflacyjne kupowali nawet rządzący

Zdj.: wikipedia.org
Mateusz Morawiecki
Obligacje anty-inflacyjne zakupił Mateusz Morawiecki

Obecna sytuacja odzwierciedla również szerszy kontekst gospodarczy, w którym premier Mateusz Morawiecki, pomimo zaprzeczania, że decyzja o zakupie obligacji skarbowych była podyktowana wysoką inflacją, posidał tego rodzaju papiery wartościowe.

Inwestorzy przy tym jednak dokładnie rozważyć koszty związane z przedterminowym wykupem obligacji, które wynoszą 2 złote za sztukę (równowartość 2%, ponieważ każda obligacja ma wartość nominalną 100 zł) dla obligacji dziesięcioletnich i maksymalnie 0,7 zł za sztukę dla obligacji czteroletnich.

Pomimo tych kosztów, potencjalne zyski są znaczne, a wymiana może być lukratywna, szczególnie dla tych, którzy zainwestowali w marcu w latach 2021-23.

Spadek inflacji jest dobry, ale osoby posiadające obligacje antyinflacyjne powinni wiedzieć, jaki papier trzymają.

Inwestorzy powinni indywidualnie obliczyć, czy wymiana obecnych obligacji na nowe jest opłacalna, biorąc pod uwagę koszty, potencjalne zyski i swoje potrzeby.

Przy prognozach inflacji sugerujących dalszy spadek w kierunku celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego na poziomie 2,5%, zamiana obligacji indeksowanych inflacją na nowe emisje może stać się coraz bardziej popularną strategią w nadchodzących miesiącach.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.