Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Sensacyjna prognoza NBP: Polska gospodarka w obliczu powtórki inflacyjnej!

Wielu z nas ma już stanowczo dosyć słowa "inflacja"! Przez ostatnie lata drożało w końcu praktycznie wszystko. Okazuje się jednak, że wzrost cen może znowu do nas zawitać!

Opublikowano:
Sensacyjna prognoza NBP: Polska gospodarka w obliczu powtórki inflacyjnej!
Zdj.: depositphotos.com

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą projekcję makroekonomiczną, oferującą wgląd w przyszłość gospodarczą kraju. Projekcja podkreśla istotny wpływ działań antyinflacyjnych rządu na inflację i wzrost PKB.

INFLACYJNE PROGNOZY NBP

Zgodnie z centralną ścieżką projekcji NBP, przy założeniu przedłużenia tarcz, inflacja CPI w 2024 roku ma wynieść średnio 3,0%, następnie obniżyć się do 3,4% w 2025 roku i dalej do 2,9% w 2026 roku.

Jednocześnie oczekuje się, że wzrost PKB przyspieszy do 3,5% w 2024 r., a w kolejnych latach wyniesie odpowiednio 4,2% i 3,3%.

Warto zauważyć, że prognozy dotyczące inflacji są niższe, a PKB nieco wyższe niż poprzednia prognoza z listopada. Pomimo tej pozornej sprzeczności, wskaźniki sugerują, że stopy inflacji mogą być niższe w przypadku zaprzestania stosowania tarcz antyinflacyjnych.

Z inflacją będziemy się męczyć jeszcze długo

Zdj.: wikipedia.org
rozkład kosztów inflacyjnych
Przykładowy koszyk inflacyjny

Jednak nawet przy pełnym przedłużeniu tarcz, inflacja nie spadnie do celu punktowego NBP do końca roku. Utrzymująca się inflacja powyżej celu może zniechęcić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych.

Ekonomiści banku centralnego rozważyli również skutki poważnego scenariusza zakładającego całkowite wycofanie środków ochronnych, które obniżają ceny energii i żywności. Gdyby te działania antyinflacyjne nie zostały przedłużone, inflacja wyniosłaby średnio 5,7% w 2024 r., 3,5% w 2025 r. i 2,7% w 2026 r.

Podsumowując, projekcja NBP przedstawia złożony obraz perspektyw polskiej gospodarki, z różnymi scenariuszami i zmianami legislacyjnymi przyczyniającymi się do zrewidowanych prognoz inflacji i wzrostu PKB.

Kontynuacja lub zaprzestanie działań antyinflacyjnych, wraz z działaniami fiskalnymi rządu, będą miały kluczowe znaczenie dla kształtowania wyników gospodarczych Polski w nadchodzących latach.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.