Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rekordowy wzrost emerytur – zobacz, ile wyniesie wielka czerwcowa waloryzacja!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził coroczną waloryzację składek emerytalnych, co obecnie skutkuje naprawdę znaczącym wzrostem przyszłych emerytur dla osób uprawnionych!

Rekordowy wzrost emerytur – zobacz, ile wyniesie wielka czerwcowa waloryzacja!
Zdj.: freepik.com

Obowiązująca od 1 czerwca tegoroczna waloryzacja osiągnęła rekordowy poziom, a wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych wzrósł do 114,87%, przewyższając ubiegłoroczny wskaźnik 114,40%.

SKĄD TAK WIELKA WALORYZACJA

Wzrost ten jest bezpośrednio powiązany z inflacją i wzrostem składek emerytalnych z poprzedniego roku, zapewniając pozytywny wpływ na przyszłe emerytury.

Indeksacja obejmuje również kapitał początkowy osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Ponadto wskaźnik waloryzacji subkonta wynosi 109,91% i dotyczy środków przekazywanych z otwartych funduszy emerytalnych oraz części składek emerytalnych wpłacanych od maja 2011 roku.

ZUS podkreśla istotny wpływ kwot dopisywanych do kont na przyszłe świadczenia, a efekt skumulowania prowadzi do wykładniczych zysków z indeksacji w czasie. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodszych ubezpieczonych, którzy będą gromadzić składki jeszcze przez lata. Oczywiście warto też wskazać na IKE i IKZE!

Im dłużej pracujesz, tym wyższą emeryturę dostaniesz

Zdj.: nowiny.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Emerytura z ZUS będzie wyższa

Wyższe wskaźniki indeksacji przekładają się na większy wzrost kapitału emerytalnego, a następnie wyższą przyszłą emeryturę. Zasada jest taka, że im więcej zgromadzonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie.

Należy zauważyć, że tegoroczna indeksacja nie będzie miała wpływu na osoby już otrzymujące emeryturę. Obecni emeryci będą musieli poczekać na marcową waloryzację, która zwiększy już wypłacane świadczenia emerytalne.

W przypadku zatrudnionych, poczekanie z emeryturą do czasu indeksacji może przynieść najlepszy efekt.

ZUS zaktualizuje stany kont po waloryzacji i udostępni te informacje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Od 2020 r. ZUS zaprzestał wysyłania listów papierowych, zachęcając do monitorowania stanu konta emerytalnego online.

Podkreśla się, jak ważne jest monitorowanie stanu konta w ZUS, ponieważ jest ono równie istotne dla zabezpieczenia przyszłości emerytalnej jak konto bankowe.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.