Angażowanie kapitału w surowce powszechnie jest uważane za rozsądne uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Rozsądny inwestor powinien orientować się bowiem w aktualnych fazach cyklu koniunkturalnego, ogólnego poziomu “rozgrzania” gospodarki i mniej więcej wiedzieć, na które surowce jest popyt w danym momencie. Równie ważne jest potrafić zdefiniować, które notowania surowców są skazane na wieczny marazm, a które mogą długoterminowo rosnąć. Z pewnością bowiem nie każdy surowiec zasługuje na miano towaru perspektywicznego.
Jakkolwiek zatem surowce są bezspornym fundamentem współczesnej cywilizacji i odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym, to trzeba umieć odróżnić te mające przyszłość od tych skazanych na zapomnienie. Wśród tych drugich nieuchronnie wskazuje się chociażby węgiel kamienny. W miarę jak świat staje w obliczu nowych wyzwań związanych chociażby z zasobami naturalnymi i zmianami klimatu, pojawia się postawione w tytule niniejszego artykułu pytanie: które surowce są najbardziej przyszłościowe? Z kolei odpowiedź na to pytanie może mieć kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości i zrównoważonego rozwoju.
Metale ziem rzadkich i surowce energetyczne będą kluczowe
Jednym z najważniejszych surowców przyszłościowych są metale ziem rzadkich, czyli tak zwane REE (rare earth elements). Jest to grupa siedemnastu pierwiastków, trudnych do masowego wydobywania w wielu zakątkach świata. Ich brak powszechności wpływa jednak na wysoką cenę. Stanowią one także krytyczne komponenty wielu technologii, w tym chociażby na potrzeby magnesów trwałych stosowanych w turbinach wiatrowych i elektrycznych pojazdach oraz innych projektach z segmentu OZE.
Notatka
Wzrasta również popyt na metale ziem rzadkich do produkcji smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Stanowi to zresztą nie lada wyzwanie dla firm takich jak Apple czy Samsung. Dostępność surowców z grupy REE jest tymczasem mocno ograniczona, a ich wydobycie wiąże się z wyzwaniami ekologicznymi.
Nie można zapominać również o surowcach energetycznych, takich jak gaz ziemny i ropa naftowa, zarówno ropa Brent jak i ropa WTI. Mimo rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, surowce te wciąż pozostają podstawowym źródłem energii dla wielu krajów na świecie. Zresztą, międzynarodowe koncerny takie jak Chevron czy Royal Dutch Shell radzą sobie w dalszym ciągu doskonale.
Jednak w obliczu zmian klimatu i dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, konieczne jest opracowanie strategii, które pozwolą na zrównoważoną i odpowiedzialną eksploatację tych zasobów. Zwiększone zapotrzebowanie na energię i surowce mineralne wiąże się również z rosnącym zainteresowaniem górnictwem głębinowym i wydobyciem surowców z dna oceanów. Na tym polu działa chociażby polska spółka Orlen, zwłaszcza po niedawnym przejęciu firmy PGNiG.
Kluczowym składnikiem baterii jest i zapewne długo będzie lit
Kolejnym istotnym surowcem przyszłościowym jest bezspornie pierwiastek lit. Jest on kluczowym składnikiem baterii, zarówno tych stosowanych w samochodach elektrycznych, jak i w systemach magazynowania energii. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na lit będzie stale rosło w miarę rozwijania się rynku pojazdów elektrycznych i odnawialnych źródeł energii. Lit jest niezbędny do tworzenia baterii o wysokiej gęstości energii, co pozwala na większy zasięg i lepszą wydajność pojazdów elektrycznych. Zwiększone zainteresowanie pojazdami elektrycznymi jako alternatywą dla pojazdów spalinowych przyczyniło się do znacznego wzrostu popytu na lit.
Notatka
Angażowanie się kapitałowo w segment surowców jest powszechnie uznawane za przejaw zdrowej dywersyfikacji inwestycyjnej. Umiejętne zbudowanie koszyka surowców wymaga jednak skrupulatnego rozeznania nie tylko w aktualnej sytuacji rynkowej, ale i przewidywanych perspektyw poszczególnych surowców w przyszłości. Lit, wykorzystywany do produkcji licznych rodzajów baterii, ma zaś bardzo jasną przyszłość!
Producenci samochodów elektrycznych oraz firmy zajmujące się rozwojem technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii są uzależnione od stabilnych dostaw tego surowca. Inwestycje w zwiększenie wydobycia litu i jego recykling są niezbędne dla zapewnienia stabilności dostaw tego surowca. Potwierdza to sam Elon Musk, twierdząc, że dla Tesli lit jest absolutnie kluczowym elementem. Nie inaczej na sprawę zapatruje się chociażby producent samochodów elektrycznych Nio, czy Lucid Group. Oprócz zastosowań w bateriach lit jest używany w innych dziedzinach przemysłu. W medycynie znajduje on zastosowanie jako lek w leczeniu niektórych zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i depresji. Ponadto, lit jest wykorzystywany w niektórych lekach przeciwpadaczkowych.
Zapotrzebowanie na pallad będzie rosło wraz z popytem na elektronikę
Obok litu, również pallad jest surowcem, który odgrywa kluczową rolę w naprawdę wielu dziedzinach naszego życia. Jego wszechstronne właściwości sprawiają, że ma zastosowanie w nowoczesnych technologiach i przełomowych branżach przemysłu. Dlatego też pallad jest uznawany za surowiec o szczególnym znaczeniu dla współczesnej cywilizacji. Jednym z głównych powodów, dla których pallad jest istotnym surowcem, jest jego rola w katalizatorach. Ponadto, katalizatory palladowe są również niezbędne w samochodowych układach oczyszczania spalin, pomagając zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery.
Niezastąpioną rolę pallad odgrywa w przemyśle elektronicznym. Jest kluczowym składnikiem kondensatorów ceramicznych, które są niezbędne w produkcji układów scalonych, komputerów, telefonów komórkowych i wielu innych urządzeń elektronicznych.
Katalizatory zawierające pallad przyspieszają reakcje chemiczne, co jest niezwykle ważne w wielu procesach przemysłowych. Znajdują one zastosowanie w produkcji nawozów, tworzeniu substancji chemicznych i przetwarzaniu paliw.
Jego unikalne właściwości elektryczne i termiczne czynią go doskonałym wyborem dla zaawansowanych technologii. Pallad jest także używany w niektórych implantach medycznych i narzędziach chirurgicznych ze względu na swoją biokompatybilność i odporność na korozję. W medycynie znajduje również zastosowanie jako wskaźnik radioaktywności w popularnych testach diagnostycznych.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.