Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Eksplozja kosztów budowy domu! Co to znaczy dla Twojego portfela?

Koszty budowy dosłownie przygniatają! Polski rynek budownictwa doświadczył spowolnienia, a dane w zakresie budowy domów mieszkalnych wskazują na najgorszy wynik od 2005 roku.

Opublikowano:
Eksplozja kosztów budowy domu! Co to znaczy dla Twojego portfela?
Zdj.: depositphotos.com

Koszty budowy domów jednorodzinnych nadal rosną. Koszt osiągnięcia stanu surowego zamkniętego na placu budowy wzrósł w ciągu ostatniego roku o około 8 proc. i od marca 2024 roku wynosi 6 286 zł za metr powierzchni użytkowej. Dla większości zainteresowanych budową pomocne okazały się wakacje kredytowe.

ROSNĄ USŁUGI, A NIE MATERIAŁY

Przekłada się to na dodatkowe 56 tys. zł za dom o powierzchni 120 mkw. Wzrost kosztów budowy wynika przede wszystkim z cen usług budowlanych, w przeciwieństwie do poprzedniego roku, w którym głównym czynnikiem były koszty materiałów.

Wzrost kosztów budowy, choć mniej gwałtowny niż w poprzednich latach, nadal może zniechęcać do inwestowania w nieruchomości. W ciągu ostatnich czterech lat cena budowy domu do stanu surowego zamkniętego wzrosła o ponad 67%, a do stanu deweloperskiego o 63%.

Przewiduje się, że w 2024 r. koszt metra kwadratowego netto budowy domu jednorodzinnego wyniesie od 5 500 do 6 000 zł, przy czym Warszawa znajdzie się na wyższym końcu spektrum. Budowa nadal stanowi największe z typowych obciążeń dla finansów osobistych.

Podwyżki dotyczyły zwłaszcza budowy dachów

Zdj.: pixabay.com
budowa domu
Własny dom to powszechne, jednak niezwykle kosztowne marzenie

Porównując koszty z ostatniego kwartału 2023 r. do pierwszego kwartału 2024 r., zauważalny jest wzrost na różnych etapach budowy.

Dla domu o powierzchni użytkowej 151,60 mkw. z garażem jednostanowiskowym, stan zerowy, obejmujący wylanie fundamentów i inne prace przygotowawcze, wzrósł o 2,79 proc. do 59 915 zł.

Stan surowy otwarty, obejmujący wykonanie ścian nadziemia i pokrycia dachowego, wzrósł o 5,19 proc. do 284.705 zł. Koszty wykończenia wnętrz wzrosły o 1,86 proc. do 237 836 zł, a koszty wykończenia zewnętrznego wzrosły o 2,39 proc. do 100 573 zł.

Budowa domu jednorodzinnego z roku na rok jest coraz droższa. Obecnie można śmiało liczyć 6.000 zł za metr.

W 2024 r. wzrosły również koszty instalacji: wodno-kanalizacyjnych i gazowych o 1,61% do 36 216 zł, centralnego ogrzewania do 37 595 zł, wentylacji mechanicznej do 33 191 zł, instalacji elektrycznych do 30 165 zł oraz systemów alarmowych i monitoringu do 1 757 zł.

Należy pamiętać, że powyższe kwoty stanowią jedynie koszty budowy, które mogą się różnić w zależności od lokalizacji, gruntu i podłączenia mediów. W każdym jednak razie, potencjalni budujący muszą stworzyć dużą poduszkę oszczędności!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.