Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Energetyczna rewolucja w Polsce – fotowoltaika na czele

Krajobraz Polski coraz bardziej wypełniony jest ogniwami fotowoltaicznymi - zarówno w przydomowych, jak i wielkoskalowych elektrowniach. Najnowsze dane pokazują imponujący wzrost!

Opublikowano:
Energetyczna rewolucja w Polsce – fotowoltaika na czele
Zdj.: depositphotos.com

Polski sektor energii odnawialnej, w szczególności rynek fotowoltaiczny (PV), doświadczył niezwykłego wzrostu, umacniając swoją pozycję wiodącego źródła energii odnawialnej w kraju.

SPORE WZROSTY SEGMENTU OZE

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), w 2023 r. sektor PV odnotował znaczny wzrost nowo zainstalowanych mocy o 41% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane IEO za pierwszy kwartał 2024 r. ujawniły, że Polska może pochwalić się 4870 instalacjami fotowoltaicznymi o mocy powyżej 50 kW, w tym 262 dużymi farmami o mocy przekraczającą 0,5 MW. Łączna moc w tej kategorii, z wyłączeniem mikroinstalacji, osiągnęła 5,4 GW

Polska branża fotowoltaiczna osiągnęła rekordowe wyniki w 2023 r., z 80 nowymi farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 0,77 GW i 1417 mniejszymi instalacjami o mocy od 50 kW do 1 MW, o łącznej mocy 1,1 GW.

Fotowoltaika nierówno rozsiana po Polsce

Zdj.: freepik.com
Fotowoltaika
Ogniwa fotowoltaiczne

Rozkład instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest nierównomierny, z największą liczbą i łączną mocą zainstalowaną w województwie wielkopolskim (701 instalacji o mocy 887,84 MW), a następnie w województwach warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Województwo warmińsko-mazurskie przoduje pod względem wielkoskalowych farm fotowoltaicznych (z których słynie między innymi spółka Columbus), z 48 farmami o mocy 233,57 MW, a za nim plasuje się województwo wielkopolskie z 34 farmami o mocy 307,49 MW i inne znaczące regiony.

Pomimo imponującego wzrostu, pojawiają się głosy ostrożności i sceptycyzmu wobec sektora PV. Krytycy wyrażają obawy co do przestarzałości obecnej technologii wraz z pojawieniem się nowszych, bardziej wydajnych technologii.

Rozwój branży fotowoltaicznej oznacza krok w kierunku bardziej zrównoważonej i odnawialnej przyszłości energetycznej, ale podkreśla również złożoność i wyzwania związane z przejściem od tradycyjnych źródeł energii do zdywersyfikowanego i przyjaznego dla środowiska portfela energetycznego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.