Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Duża reforma podatku Belki! Co to oznacza dla Twoich oszczędności?

Rząd prezentuje założenia nowelizacji Podatku Belki, czyli podatku o zysków między innymi z giełdy i kryptowalut. Czytaj dalej i poznaj, jak ma działać ten zmodyfikowany podatek!

Opublikowano:
Duża reforma podatku Belki! Co to oznacza dla Twoich oszczędności?
Zdj.: depositphotos.com

Polski rząd, pod przewodnictwem ministra finansów Andrzeja Domańskiego, zaproponował kompleksowy plan reformy podatku od zysków kapitałowych, powszechnie znanego w naszym kraju jako “podatek Belki“.

JAK BĘDZIE DZIAŁAĆ NOWY PODATEK

Reforma ta może znacząco wpłynąć na finanse osobiste w kraju. Zmiany wprowadzają dwa rodzaje zwolnień podatkowych: jedno dla lokat bankowych, a drugie dla inwestycji w instrumenty finansowe.

Zgodnie z nową propozycją, lokaty terminowe o terminie zapadalności powyżej jednego roku byłyby zwolnione z podatku od uzyskanych odsetek do określonej kwoty obliczonej na podstawie stopy depozytowej Narodowego Banku Polskiego.

Proponowane zmiany w podatku Belki wywołały mieszane reakcje, przy czym niektórzy opowiadają się za bardziej oszczędnym państwem, które pozwala obywatelom zatrzymać więcej swoich zarobków, podczas gdy inni wzywają do bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego z jednocyfrowymi stawkami.

Zwolnienie to ma na celu zapewnienie znacznej ulgi podatkowej nawet w przypadku obniżenia stopy depozytowej, przy czym dokładny mnożnik stopy depozytowej NBP jest nadal rozważany.

Szczegóły nowych założeń podatkowych

Zdj.: flickr.com
Marek Belka
Nazwisko Marka Belki posłużyło za nazwę podatku

W przypadku innych papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje lub jednostki funduszy, kwota wolna od podatku zostanie obliczona przy użyciu stopy depozytowej NBP lub jej mnożnika.

Zwolnienie to nie ma określonego wymogu czasu trwania inwestycji.

Podatnicy uzyskujący dochody z tych źródeł będą mogli korzystać z obu zwolnień jednocześnie, z odrębnymi limitami dla oszczędności w formie lokat i inwestycji.

“Podatek Belki”, nazwany tak na cześć byłego ministra finansów Marka Belki, który wprowadził go w 2002 r., jest kwestią sporną dla polskich oszczędzających i inwestorów od ponad dwóch dekad.

Podczas gdy debata trwa, zaangażowanie rządu w te reformy finansowe odzwierciedla chęć rozwiązania długotrwałych skarg i stymulowania inwestycji osobistych, aczkolwiek przy starannym rozważeniu konsekwencji fiskalnych.

Reforma podatku Belki może być przełomowym momentem dla polskiej gospodarki, potencjalnie zachęcając do oszczędzania i wzrostu inwestycji, pod warunkiem, że uniknie pułapek poprzednich inicjatyw fiskalnych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.