Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy REIT-y wejdą do Polski? Poznaj koncepcję wdrożenia SINN!

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wstępne regulacje dotyczące wprowadzenia Funduszy Inwestycyjnych Nieruchomości, znanych jako SINN lub Spółki inwestujące w najem nieruchomości.

Czy REIT-y wejdą do Polski? Poznaj koncepcję wdrożenia SINN!
Zdj.: Depositphotos.com

Jest to czwarta próba utworzenia REIT-ów w kraju, mająca na celu otwarcie rynku nieruchomości komercyjnych na kapitał krajowy i zapewnienie nowej drogi inwestycyjnej dla osób, które mogą nie mieć środków na bezpośredni zakup nieruchomości.

CZYM BĘDĄ SINN

Proponowane przepisy, opracowane we współpracy między Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Finansów, określają, że SINN będą podmiotami uprzywilejowanymi podatkowo, koncentrującymi się wyłącznie na aktywach generujących dochód, w tym na szeregu nieruchomości na wynajem, potencjalnie wzmacniając polski rynek mieszkaniowy.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, SINN będą musiały mieć strukturę spółek akcyjnych notowanych na naszych indeksach giełdowych, o minimalnym kapitale zakładowym w wysokości 100 mln PLN.

Operacje finansowe SINN będą podlegały określonym warunkom, aby skorzystać ze specjalnego reżimu podatkowego. W szczególności dywidendy wypłacane przez SINN mają być zwolnione z opodatkowania, pod warunkiem, że będą stanowić co najmniej 90% dochodu z najmu spółki po odliczeniu kosztów i podatków.

Ponadto SINN będą zarządzane przez doświadczonych zarządzających aktywami, jak chociażby ma to miejsce w przypadku rachunków PPK oraz PPE, co zapewni profesjonalny nadzór nad inwestycjami.

Dla kogo SINN będzie atrakcyjną opcją?

Zdj.: Depositphotos.com
Zlotowka inwestycje
Czy pieniądze popłyną do REIT-ów szerokim strumieniem

Oczekuje się, że wprowadzenie SINN przyciągnie różne klasy inwestorów, w tym inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne czy wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne, co może wymagać zmiany polityki inwestycyjnej w celu dostosowania się do takich inwestycji.

Ponadto władze podkreślają znaczenie edukacji inwestorów w celu zapewnienia szerokiego zrozumienia REIT-ów przez rynek.

Pomyślne wdrożenie SINN może znacząco wpłynąć na polski rynek nieruchomości, dając ramy inwestycyjne.

Dzięki wspólnym wysiłkom obu ministerstw i wkładowi uczestników branży, istnieje ostrożny optymizm, że ustawodawstwo dotyczące REIT dojdzie do skutku, oferując polskim inwestorom nowe narzędzie dostępu do strumieni dochodów z nieruchomości i przyczyniając się do wzrostu oraz dywersyfikacji krajowego krajobrazu inwestycyjnego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.