Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

XTB podłącza się pod trend sztucznej inteligencji, a kurs spółki rośnie

XTB podłącza się pod trend sztucznej inteligencji, a kurs spółki rośnie
Zdj.: depositphotos.com

XTB S.A., wiodący broker giełdowy, umacnia swoją pozycję innowacyjnego lidera z naciskiem na obsługę klienta. Notowania spółki odnotowały znaczny wzrost, rosnąc o prawie 3% podczas czwartkowej sesji giełdowej, osiągając poziom 36,70 zł. Oznacza to znaczny wzrost o 28% od najniższego poziomu z 4 października.

Akcje spółki oferującej także kontrakty CFD i grę na foreksie, znajdowały się jednak w zmiennym trendzie, osiągając szczytowy wzrost o około 55% 8 maja 2023 roku, a następnie wchodząc w trend boczny przed gwałtownym spadkiem 21 lipca. Niedawny wzrost cen akcji można przypisać ogłoszeniu przez spółkę wdrożenia sztucznej inteligencji (AI) do swoich procesów biznesowych i platformy od przyszłego roku kalendarzowego.

XTB stawia na sztuczną inteligencję

Topowy polski broker ma na celu integrację technologii AI z procesami biznesowymi spółki, platformą transakcyjną i aplikacją mobilną. Tomasz Gawron, wykwalifikowany programista i specjalista w dziedzinie robotyki, został zatrudniony do kierowania tym nowym działem. Dzięki doktoratowi z automatyki i robotyki oraz wcześniejszemu doświadczeniu jako kierownik ds. badań i inżynierii AI w Wunderman Thompson Technology, Gawron ma znacząco przyczynić się do realizacji wizji XTB, aby stać się światowym liderem platform inwestycyjnych poprzez rozwój własnych technologii i rozwiązań AI.

Rosnąca baza klientów to dla XTB priorytet

Zdj.: Xtb.com
Logo firmy XTB
XTB to już uznana światowa marka

Rozwój XTB wykracza poza postęp technologiczny, o czym świadczy rosnąca liczba rachunków maklerskich raportowanych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). W listopadzie 2023 r. istniały 1 703 562 rachunki maklerskie, co oznacza wzrost o 18 056 w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 118 186 więcej niż rok wcześniej.

Ten konsekwentny wzrost liczby rachunków od czasu pandemii podkreśla rosnące zainteresowanie inwestycjami wśród społeczeństwa.

W konkurencyjnym krajobrazie XTB znajduje się tuż za BM Pekao, gdzie dzieli ich mniej niż 4 500 rachunków. XTB konsekwentnie odnotowuje znaczące miesięczne wzrosty liczby rachunków, w tym znaczący skok o prawie 14 000 rachunków w samym listopadzie. Zaangażowanie firmy w innowacje jest widoczne w niedawnym uruchomieniu dwóch nowych funkcji: wprowadzeniu odsetek od bezpłatnych sald rachunków na początku miesiąca oraz udostępnieniu w połowie miesiąca Planów Inwestycyjnych, skierowanych do inwestorów pasywnych, zorientowanych na inwestowanie poprzez funduszy ETF.

Branża brokerska jest wymagająca, ale XTB wyróżnia się na tle konkurencji

Dynamikę branży maklerskiej podkreślają wyzwania, przed którymi stanęły podmioty takie jak chociażby DM Banku BPS, który doświadczył opóźnień w przenoszeniu aktywów klientów do innych domów maklerskich z powodu niewystarczającej liczby pracowników. Podkreśla to znaczenie sprawnej obsługi klienta i doskonałości operacyjnej, czyli obszarów, w których XTB wydaje się przodować. Jak jednak wskazywaliśmy w recenzji brokera XTB, ta konkretna firma charakteryzuje się bardzo wysoką kulturą organizacyjną i obsługą klientów.

Notatka

WARTO WIEDZIEĆ! Wraz z końcem roku wiele polskich domów maklerskich, w tym PKO BP, spodziewa się napływu klientów zainteresowanych Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi (IKE) i Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), zwłaszcza że PKO BP oferuje możliwość inwestowania w rządowe obligacje oszczędnościowe za pośrednictwem tych kont. XTB ma zatem sporą konkurencję!

Zaangażowanie XTB S.A. w innowacje, obsługę klienta i rozbudowę bazy rachunków maklerskich świadczy o ambicji utrzymania wiodącej pozycji w branży usług finansowych. Koncentrując się na postępie technologicznym i rosnącej bazie klientów, XTB jest dobrze przygotowany do utrzymania swojej wzrostowej trajektorii na rynku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.