Start typing and search results will appear here...

PLN

Surowce – Czym są surowce? Jak i gdzie można nimi handlować?

Surowce – Czym są surowce? Jak i gdzie można nimi handlować?
Photo: Depositphotos.com

Surowce są nieodzowną częścią naszego życia. Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, codziennie masz do czynienia z surowcami takimi jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Handel surowcami, podobnie jak handel kryptowalutami czy akcjami, to świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a na dodatek oferuje szereg innych możliwości handlowych.

Większość ludzi kojarzy handel surowcami ze złotem lub ropą. W rzeczywistości jednak rynek surowców jest znacznie szerszy i obejmuje m.in. kawę, zboża, pierwiastki chemiczne i wiele innych.

W naszym obszernym artykule przyjrzymy się temu, co świat surowców ma do zaoferowania. Dowiesz się, jak i gdzie handlować surowcami, dlaczego warto się nimi interesować i wiele innych ciekawych rzeczy. Zapraszamy!

Surowce giełdowe w pigułce

  • Towary/surowce giełdowe to podstawowe dobra, które są wymienne z innymi towarami tego samego rodzaju. Znajdują zastosowanie jako kluczowy element składowy w produkcji towarów i usług.
  • Przykładami towarów/surowców giełdowych są ropa naftowa, złoto, pszenica i kawa, które są przedmiotem obrotu na rynkach światowych i mają znormalizowaną jakość i ilość.
  • Ceny towarów mają bardzo dynamiczny charakter. Mogą ulegać znacznym wahaniom w zależności od różnych czynników, takich jak wydarzenia geopolityczne, dynamika podaży i popytu oraz globalne warunki gospodarcze.

Treść artykułu o surowcach

Czym są towary/surowce?

towary-surowceSurowiec to ogólne pojęcie, które odnosi się do dóbr o jednolitej wartości i jakości. Zazwyczaj surowce są produkowane w dużych ilościach i przez wielu producentów, ale nie jest tak zawsze.

Klasa surowców obejmuje szeroką gamę produktów, w związku z czym zdecydowanie nie chodzi jedynie o złoto czy ropę naftową (Brent i WTI). Samo pojęcie surowca jest jeszcze starsze i może odnosić się również do produktów będących przedmiotem obrotu poza giełdami.

Z punktu widzenia handlu będziemy traktować surowce jako wybrane produkty o określonych cenach, których wahania dają mnóstwo okazji do generowania zysku.

Ogólnie rzecz biorąc, pomyśl o surowcach jako o wszystkim, co możesz dotknąć i co istnieje w świecie rzeczywistym (kukurydza, ropa naftowa, owies, kakao, cukier, wieprzowina, cielęcina…). Aby lepiej się w tym zorientować, przyjrzyjmy się podstawowemu podziałowi surowców, który obejmuje kilka grup.

Typy surowców

Istnieje kilka różnych klasyfikacji surowców. Jedna z najpowszechniej stosowanych dzieli je na 4 grupy:

Na giełdach można jednak handlować znacznie większą liczbą surowców, a także znaleźć ich bardziej szczegółowe klasyfikacje. Na przykład, metale dzieli się dalej na metale przemysłowe i metale szlachetne. Inni zaś dzielą surowce na miękkie (produkty rolne, w tym mięso) i twarde (metale i surowce energetyczne). Jednak najczęściej spotykanym podziałem towarów jest ten wymieniony w punktach powyżej.

Historia handlu surowcami

Handel wszelkiego rodzaju towarami jest tak stary jak sama ludzkość. Handel wymienny właściwie polegał na bardzo podobnych zasadach. Historia handlu surowcami sięga tysięcy lat p.n.e., ale jego obecna forma zaczęła się kształtować dopiero w XVII-wiecznej Japonii (oczywiście, różnego rodzaju giełdy surowców istniały również we wcześniejszych stuleciach). Producenci ryżu chcieli zapewnić sobie rynek zbytu, zabezpieczyć się finansowo, ale przede wszystkim zarabiać pieniądze przez cały rok, nawet w przypadku ryżu będącego uprawą sezonową.

Jako producent ryżu dogadujesz się z kupcem, że w przyszłym roku dostarczysz mu tyle i tyle ryżu po takiej i takiej cenie. Podpisałeś kontrakt i otrzymałeś pieniądze. W rzeczywistości zawarłeś kontrakt na przyszłość, to znaczy kontrakt terminowy. W chwili podpisania taka umowa była korzystna dla obu stron. Producent otrzymał pieniądze, mógł kupić towar i zatrudnić ludzi, a kupujący miał pewność co do ceny i ilości surowca. Ale co, jeśli był nieurodzaj lub odwrotnie – nadwyżka ryżu? W takim przypadku dla jednej ze stron umowa stała się niekorzystna.

A co byś zrobił, gdyby umowa była niekorzystna dla Ciebie? Albo inaczej – co możesz zrobić w momencie, kiedy uważasz, że kontrakt niedługo stanie się dla Ciebie niekorzystny? To proste – sprzedajesz kontrakt komuś innemu. Nie ma znaczenia, czy jesteś producentem ryżu i sprzedajesz go innemu producentowi (który może być w trudnej sytuacji finansowej), czy jesteś kupującym. Obie strony tym samym zaczęły spekulować na cenę i handlować kontraktami. Później dołączyły do nich osoby trzecie, których celem były już tylko spekulacje na cenę i które w rzeczywistości nie miały nic wspólnego z ryżem, nie stojąc ani po stronie producentów, ani kupujących.

Surowce i towary stały również za wieloma ważnymi kamieniami milowymi ludzkości.

Jednym z najbardziej znanych jest Herbatka bostońska, kiedy to towar został wykorzystany jako środek protestu przeciwko polityce fiskalnej miasta, a przede wszystkim wpływowi Imperium Brytyjskiego na amerykańskich kolonialistów.

Warto również wspomnieć epizod zwany gorączką tulipanową, który miał miejsce w XVII-wiecznej Holandii i który do dnia dzisiejszego uważany jest za jedną z największych baniek spekulacyjnych w historii ludzkości.

Biorąc pod uwagę wolumen obrotu, można powiedzieć, że handel surowcami jest bardzo atrakcyjny, a jego popularność stopniowo rośnie. Na przykład, znana giełda MCX (Multi Commodity Exchange of India Ltd) wydała oświadczenie, że w 2018 roku osiągnęła obrót w wysokości 0,9 biliona dolarów. Mowa tu o wartości PKB Holandii lub PKB Szwecji i Danii razem wziętych. Należy zaznaczyć, że wybraliśmy tylko jeden segment rynku towarowego. Dzienny obrót na giełdzie surowców CBOE wynosi około 1,5 mld dolarów.

Dlaczego surowce są tak popularne?

Surowce są dobrami o ograniczonej podaży, których ilość nie jest nieograniczona, a zapotrzebowanie na nie ciągle rośnie. Analogicznie rośnie również popyt na handel surowcami (patrz wykres poniżej).

Bez surowców niestety nie dalibyśmy rady. Jeśli chodzi o surowce energetyczne i metale, to skrajny spadek ich podaży spowodowałaby chaos w branży przemysłowej. Niewielka ilość srebra znajduje się w każdym telefonie i laptopie, a w większych ilościach można go znaleźć w samochodach i innych produktach. Ropa to surowiec wyjściowy nie tylko do produkcji paliw, ale również tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę rolnictwo, liczba ludzi na naszej planecie wciąż rośnie, a presja na zwiększenie wydajności produkcji upraw rolnych jest coraz większa. Tak więc, w połączeniu z postępem krajów wschodzących i ogólnym rozwojem ludzkości, surowce są alfą i omegą wszystkiego.

popularnosc handlu towarami
Powyższy wykres pokazuje popularność handlu towarami za pośrednictwem kontraktów terminowych. Od 2006 roku liczba kontraktów będących w obrocie szybko rośnie.

Surowce wprawdzie nie są świętym Graalem, jednak pod wieloma względami posiadają one znaczące zalety. Niektóre surowce są również określane jako bezpieczne przystanie, gdyż wyróżniają się stabilnością cen, a w długim okresie jest niemal pewne, że ich wartość będzie rosła.

Najbardziej popularne surowce

  • Złoto/Srebro – te metale szlachetne należą właśnie do wcześniej wspomnianych bezpiecznych przystani. Chociaż między ceną złota i srebra występuje dodatnia korelacja, są między nimi pewne różnice. Srebro ma szersze zastosowanie w przemyśle, w związku z czym posiada większy potencjał inwestycyjny. Tak czy inaczej, oba te metale są popularne ze względu na ich bezpieczeństwo i długoterminowy wzrost wartości. Tak na marginesie – roczna wartość obrotu złotem szacowana jest na 22 bilionów dolarów, czyli łączną wartość PKB Stanów Zjednoczonych.
  • Ropa naftowa – ropa nie bez powodu nazywana jest czarnym złotem. Pomyśl o niej nie tylko jako o paliwie, ale także jako o produktach z tworzyw sztucznych. Rzeczywiście, ropa cechuje się szerokim zakresem zastosowań i należy do grupy absolutnie niezbędnych surowców o ograniczonych zapasach. Handlując ropą naftową, można zetknąć się z północnoamerykańską ropą WTI lub ropą Brent z Morza Północnego.
  • Zboża – kukurydza, ryż, kawa i soja to bardzo popularne surowce i jednocześnie ulubione aktywa handlowców starających się zarabiać na wahaniach cen towarów. Ponownie chodzi o bardzo istotne surowce o największej produkcji. Należy zaznaczyć, że wszelkie surowce rolne posiadają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji.

Surowce alternatywne

Oprócz wyżej wymienionych surowców, które większość handlowców może znaleźć w podstawowej ofercie instrumentów handlowych swojego brokera, istnieją również surowce alternatywne, którymi obraca się na specjalnych giełdach. Przykłady takich surowców obejmują sok pomarańczowy, olej sojowy, kakao i olej opałowy.

Wszystkie towary z grupy surowców alternatywnych niewątpliwie można zaliczyć do jednej z wymienionych wcześniej kategorii, jednak nie można ich uważać za zwykłe czy powszechnie znane aktywa, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w ich niższej zmienności i płynności.

Jak handlować surowcami?

Pierwszą opcją mogą być giełdowe kontrakty terminowe. Aczkolwiek kontrakty terminowe na surowce podlegają regulacji i są sprzedawane w ściśle określonych ilościach, a jakość poszczególnych surowców jest gwarantowana, to, jak już wiesz, są one raczej drogie i niezbyt odpowiednie dla inwestorów detalicznych. Handel kontraktami terminowymi na surowce to naprawdę kosztowna sprawa. Jeśli jednak mimo to jesteś nim zainteresowany, to znalezienie odpowiedniego brokera nie powinno stanowić problemu.

Kolejną i jednocześnie najbardziej rozpowszechnioną opcją są instrumenty CFD. Kontrakty CFD nie podlegają obrotowi na giełdzie, gdyż ich ceny jedynie odzwierciedlają wartości innych produktów giełdowych. W ich przypadku uczestnikami transakcji są broker/market maker i jego klienci, którym pozwala spekulować na spadek ceny. Każdy broker CFD (XTB, Plus500, eToro) może oferować nieco inną cenę, która jednak zawsze wynika z notowań surowca na giełdzie. Na pierwszy rzut oka CFD wydają się być oczywistym wyborem, ale uwaga! Nie podlegają one tak ścisłej regulacji jak inne instrumenty.

Należy jednak zaznaczyć, że nawet brokerzy CFD podlegają nadzorowi legislacyjnemu – zdecydowanie nie mogą oni robić wszystko co im się podoba, w związku z czym w ostatnich latach broker o nieuczciwych praktykach jest raczej rzadkością. Mimo to dobrze jest znać te podstawowe różnice między kontraktami CFD a kontraktami futures (terminowymi).

Oczywiście, surowcami można również handlować jako opcjami czy ETF-ami (czym są ETF). Również w tym przypadku chodzi o instrumenty pochodne, więc nie musisz się martwić, że przez pomyłkę faktycznie zamówisz towar, który przywiozą do Ciebie ciężarówką i wyładują na Twoim podwórku.

Handlując surowcami z brokerami takimi jak XTB, Plus500 itp. nie może dojść do sytuacji, gdy faktycznie kupisz surowiec. Wszystko odbywa się na papierze, a cena wynika z ceny giełdowej i ceny fizycznego towaru. Właśnie dlatego mówimy o handlu instrumentami pochodnymi czy derywatami giełdowymi (ang. derivative), ponieważ ich cena pochodzi/jest uzależniona od instrumentu bazowego.

handel surowcami

Gdzie można handlować surowcami jako CFD?

Jeśli pragniesz zabrać się za handel surowcami jako kontraktami CFD, to masz szeroki wachlarz możliwości. Możesz na przykład skorzystać z usług brokera XTB, który jest jednym z najlepszych brokerów na rynku i cieszy się zaufaniem dużej liczby traderów z Polski. Konto handlowe u XTB można nawet założyć w jednym z fizycznych oddziałów tego brokera. W jego ofercie nie brakuje żadnego z popularnych surowców, a na przykład zagranie na złocie można otworzyć ze spreadem 0,3 (zwykle jest to 0,35). Dźwignia finansowa w przypadku większości surowców wynosi 10%, czyli 1:10, jednak na złocie jest to 5%, czyli 1:20. Wejdź na stronę XTB, wybierz surowiec, który Cię interesuje i sprawdź jego spread, dźwignię, godziny handlu i punkt odniesienia.

Jeśli przyjrzymy się ofercie brokera Plus500, zobaczymy, że w przypadku złota oferuje on tę samą dźwignię finansową, jednak spread jest o 10% większy. Oczywiście, spread może się zmienić i wybór odpowiedniego brokera zależy również od innych surowców, którymi chcesz handlować. Na pewno nie można powiedzieć, że broker Plus500 jest gorszy/droższy – wszystko zależy od Twoich wymagań.

Surowców jest bardzo dużo, dlatego jedyne, co możemy polecić, to zapoznanie się z ofertą sprawdzonych brokerów i informacjami na temat dźwigni finansowej, spreadu, opłat itp. Brokerzy są zobowiązani przez prawo do umieszczenia tych informacji w widocznym miejscu, więc powinno to zająć minimum czasu. Naszym zdaniem najbardziej odpowiednim brokerem do handlu kontraktami CFD jest XTB, jednak nie można się pomylić ani z eToro czy Bossa. Powtarzamy, że wybór brokera zależy od sposobu, w jaki handlujesz oraz od wybranych przez Ciebie surowców (dla day tradera kluczowy jest spread, podczas gdy swing trader skupia się na zupełnie innych czynnikach).

Tutaj możesz handlować surowcami jako CFD: 

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Jak handlować surowcami na giełdzie?

Opcja numer jeden to sama giełda – możesz pojechać do Chicago i kupować kukurydzę bezpośrednio na parkiecie giełdowym. Możesz też faktycznie zamówić kontrakty na kukurydzę i na nie spekulować. To wszystko jest możliwe, ale my tego nie chcemy. Dla nas, inwestorów detalicznych, wejście na giełdę jest w zasadzie niemożliwe. Opłaty są zbyt wysokie, a wymagania dotyczące przyjęcia raczej niemożliwe do spełnienia. Dodajmy do tego normy co do ilości surowców i inwestycje liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów…

Mimo to, warto wiedzieć o giełdach surowców. Niektóre z nich specjalizują się w handlu konkretnymi towarami lub grupami towarów. Jednym z przykładów jest giełda London Metal Exchange, która skupia się na metalach. Przeciwieństwem jest na przykład amerykańska CME Group będąca połączeniem Chicago Mercantile Exchange (CME) i Chicago Board of Trade (CBOT). Później do tej grupy dołączyła również New York Mercantile Exchange. Nawet jeśli nie będziesz handlować bezpośrednio na tych giełdach, to będziesz handlować instrumentami pochodnymi, których wartość jest uzależniona od surowców podlegających obrotowi na nich. Jak więc handlować surowcami?

Jaką strategię handlu surowcami zastosować?

strategie handloweSurowce nie niosą ze sobą żadnych ograniczeń dla handlowców i można nimi handlować zarówno w ramach strategii dziennych, jak i długoterminowych. Z kolei ceny takich surowców jak kukurydza, czasami również ropa naftowa, a nawet złoto są wystarczająco zmienne na potrzeby day tradingu lub nawet skalpowania. Z drugiej jednak strony, większość towarów nie wykazuje przesadniej zmienności, w związku z czym nadaje się również do długoterminowych strategii swingowych. Mowa m.in. o złocie i srebrze.

Jak już wspomniano, w handlu surowcami nie ma ograniczeń i za transakcjami stoją ludzie, więc również w ich przypadku powinna działać analiza techniczna i formacje, które znasz z rynku forex lub z handlu akcjami. Nie trzeba obmyślać całkiem nowych podejść do zarabiania na surowcach – istnieje wiele strategii handlowych, które można również zastosować do towarów giełdowych. Mogą to być linie trendu, średnie kroczące, fibonacci, poziomy wsparcia i oporu, wskaźniki i oscylatory RSI, MACD i tym podobne.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej warto śledzić głównych producentów danego surowca i mieć wgląd w popyt i przetwórstwo. Często wiąże się to z decyzjami politycznymi, środowiskowymi i szeregiem innych. Na produkcję surowców często wpływa pogoda i klęski żywiołowe, jak również zmiany techniczne. Wszystkie te parametry powinieneś uwzględnić w ramach handlu wybranym przez Ciebie surowcem.

Co wpływa na cenę surowców?

Do najważniejszych czynników należą oczywiście podaż i popyt – nadpodaż obniża cenę surowca, natomiast nadpopyt powoduje jej wzrost. Oprócz wyżej wymienionych mamy tu też szereg innych czynników, z których najważniejsza jest cykliczność. Wpływy cykliczne można dostrzec zarówno w gospodarce, jak i na przykład w pogodzie. Zacznijmy od gospodarki. Jeśli sytuacja gospodarcza nie jest dobra, to ceny akcji spadają, a inwestorzy zwracają się do bezpiecznych przystani, to znaczy do złota i srebra. W rezultacie cena tych metali rośnie.

Przyjrzyjmy się teraz olejowi opałowemu oraz gazowi ziemnemu, ale w szczególności związanemu z nimi pojęciu sezonowości. Surowce używane do ogrzewania pomieszczeń i wody są droższe latem niż zimą.

Photo: Spreadcharts.com
Sezonowosc a kontrakty terminowe na gaz ziemny
Sezonowość a kontrakty terminowe na gaz ziemny.

W przypadku towarów należy również brać pod uwagę warunki pogodowe – szczególnie jeśli chodzi o rolnictwo, które może być dotknięte dużymi upałami czy długimi deszczami. Ale uwaga! Państwa często wspierają finansowo rolników, w związku z czym ostateczny wpływ klęsk żywiołowych może nie być aż tak znaczący, a nawet niejednokrotnie całkiem odwrotny niż być powinien. Poszkodowani rolnicy otrzymali dotację od państwa, przez co zrekompensowano im wszelkie straty.

Jednak wpływy makroekonomiczne nie są jedyną rzeczą, jaka odgrywa tutaj rolę i jeśli chcesz zabrać się za handel surowcami, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej szczegółów. Na przykład: gdzie są one produkowane/wydobywane/wytwarzane, do czego służą, co na nie wpływa itp. Analizując w ten sposób surowce, uzyskasz przewagę nad innymi handlowcami.

Raport COT

Jednym z najlepszych źródeł informacji o surowcach jest tzw. raport COT (The Commitments of Traders), publikowany przez CFTC (Commodity Futures Trading Commission), który zawiera analizę pozycji handlowców na wybranych rynkach. Raport ten publikowany jest w każdy piątek i dostarcza informacji o liczbie i zmianach pozycji traderów na wybranych instrumentach handlowych.

Jednak, oficjalna forma tego raportu jest trudna, a jeśli chodzi o początkujących to być może nawet niemożliwa do zrozumienia, dlatego istnieje szereg narzędzi technicznych, takich jak SpreadChart, który publikuje raport COT w znacznie bardziej zrozumiałej postaci.

Photo: Marginmanager.com
raport cot
Raport COT – kontrakt terminowy na kukurydzę.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych informacji, które można wyczytać z raportu COT, są pozycje poszczególnych grup handlowców na rynku. Poniższy obrazek pokazuje roczny stosunek kupujących do sprzedających na rynku złota. Porównując trend cenowy z pozycjami handlowców, to widać wyraźnie, że jeżeli liczba kupujących na rynku maleje, to spada również cena surowca. W momencie, gdy na rynku była przewaga sprzedających, wzrosło również tempo, z jakim spadała cena złota.

Photo: Spreadchart.com
Raport COT z pozycjami handlowcow na rynku zlota
Raport COT z pozycjami handlowców na rynku złota.

Indeksy towarowe

Podobnie jak w przypadku indeksów giełdowych, indeks towarowy stanowi “jedynie” podsumowanie wyników określonego portfela surowców. W indeksie towarowym, według ustalonych zasad, uwzględniasz wybrane surowce i przypisujesz im określoną wagę, w rezultacie czego otrzymujesz pewną wartość. Zasada jest więc taka sama jak w przypadku indeksów giełdowych, a oba rodzaje indeksów łączą również wady i zalety.

Do niewątpliwych zalet indeksów towarowych należy zaliczyć łatwość, z jaką można osiągnąć dywersyfikację, czyli zredukować swoje ryzyko inwestycyjne. Do wad należy zaś “sztuczność” obliczeń i brak możliwości własnej ingerencji oraz ograniczenie zysków (w wyniku ograniczenia ryzyka). Jeśli jesteś zainteresowany indeksami towarowymi, sprawdź CRB Reuters/Jefferies oraz S&P GSCI.

  • CRB Reuters/Jefferies obejmuje 19 towarów podzielonych na 4 grupy, przy czym największą wagę mają w nim surowce energetyczne i rolne. Około ¼ łącznej wartości indeksu stanowi ropa naftowa. Indeks ten zadebiutował w 1957 roku i jest aktualizowany co 5 lat, aby odzwierciedlać aktualne wydarzenia gospodarcze.
  • S&P GSCI jest nowszym indeksem, który został wprowadzony w życie przez Goldman Sachs w 1991 roku, a w 2007 roku odkupił go Standard & Poors. W jego skład wchodzi 24 surowców, ale również tutaj najliczniej reprezentowane są surowce energetyczne. Ropa naftowa, gaz ziemny i olej opałowy stanowią około 70% indeksu.
Thomson Reuters Corp i S&P GSCI od 2014 roku
Notowania dwóch najbardziej znanych indeksów towarowych – Thomson Reuters Corp i S&P GSCI od 2014 roku.

Niestety, nie można handlować samymi indeksami, gdyż są one jedynie wskaźnikami – trzeba pójść drogą kontraktów CFD lub funduszy ETF. Cała sprawa zasadniczo nie różni się od handlu indeksami giełdowymi, dlatego polecamy sprawdzić nasz artykuł na temat indeksów giełdowych. To co najmniej poszerzy Twoje horyzonty, a to zawsze jest przydatne, nie tylko w tradingu. Link znajdziesz na końcu tego artykułu.

Towarowe fundusze ETF – sposób na dochód pasywny

Towarowe ETF są doskonałą alternatywą dla każdego inwestora, który nie chce lub nie ma czasu na analizowanie wykresów cen, raportów COT czy śledzenie np. sezonowości. Towarowe ETF-y to fundusze będące przedmiotem obrotu na giełdzie i posiadające własne organy zarządzające, które wykonują całą pracę za Ciebie. Co więcej, fundusze te inwestują w wiele różnych surowców, co pozwala inwestorowi osiągnąć szeroką dywersyfikację.

Towarowe fundusze ETF
Lista ciekawych towarowych funduszy ETF.

Posiadając niektóry z towarowych funduszy ETF, inwestor osiąga dywersyfikację jak w przypadku posiadania indeksu giełdowego (akcji). Ilość wielu surowców nie jest nieograniczona i nie można ich wydobywać w nieskończoność. Teoretycznie powinno to oznaczać stopniowy wzrost ich ceny w czasie, a tym samym pomnożenie zainwestowanych w nie pieniędzy, w związku z czym towarowe ETF-y mogą być ciekawymi alternatywami dla innych klas aktywów.

Tutaj możesz handlować surowcami jako CFD, a także inwestować w towarowe ETF:

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych

Dlaczego warto handlować surowcami?

Logicznie rzecz ujmując, surowce posiadają ogromny potencjał inwestycyjny. Są to dobra deficytowe o ograniczonych zasobach i stale rosnącym popycie. Ludzkość jest całkowicie uzależniona od ropy naftowej, gazu ziemnego, zbóż, ale nawet metali przemysłowych (w tym niektórych metali szlachetnych), a wraz ze stale rosnącą liczbą mieszkańców i szybkim postępem rozwijających się krajów tzw. trzeciego świata, zapotrzebowanie na surowce staje się coraz większe.

Pod wieloma względami surowce giełdowe cechują się niskim poziomem ryzyka. W przeciwieństwie do akcji, instrumenty bazowe mają tutaj charakter fizyczny i zasadniczo nie mogą stracić całej swojej wartości. Cena każdej akcji może spaść do zera, ale czy wyobrażasz sobie taką skrajną sytuację w przypadku złota lub pszenicy?

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany co do potencjału inwestycyjnego surowców, to przynajmniej pomyśl o nich jako o sposobie na dywersyfikację swojego portfela. Zawsze warto pomyśleć o ryzyku. A jeśli w ogóle nie chcesz śledzić towarów, to możesz zainwestować w indeks towarowy, który również stanowi świetny sposób na rozproszenie ryzyka.

Surowce zawsze były i zawsze będą ważną częścią świata handlu. Nie chcemy przez to powiedzieć, że bez surowców nie można się obejść – nie jest to złoty Graal, jednak dla wielu są one ulubionym instrumentem handlowym, a nawet jedynym. Uważamy, że warto znać przynajmniej podstawowe zagadnienia ze świata towarów, a w lepszym wypadku umieć rozłożyć swoje ryzyko inwestycyjne. Jakie jest Twoje zdanie na temat towarów? Czy masz jakieś pytania dotyczące handlu towarami? Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktu!

Inne źródła informacji:

How did you like this article?
0
0

Posts in category Surowce – Czym są surowce? Jak i gdzie można nimi handlować?

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.