Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Spółki z amerykańskiego parkietu, które od lat radzą sobie świetnie

Spółki z amerykańskiego parkietu, które od lat radzą sobie świetnie

Spółki z amerykańskiego parkietu, które od lat radzą sobie świetnie
Źródło: DilokaStudio na Freepik.com

Gdyby zapytać na ulicy losowego przechodnia o to, które amerykańskie spółki zapewniają najlepszą stopę zwrotu, zapewne usłyszelibyśmy odpowiedź, że jest to któraś z najmodniejszych spółek technologicznych. Często padałyby takie odpowiedzi, jak chociażby Netflix, Tesla, a może i Meta. Ludzie mają zazwyczaj tendencję do wskazywania "najmodniejszych” spółek jako tych najbardziej profitowych, co niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Okazuje się jednak, że wieloletnie, organiczne, zdrowe wzrosty niekoniecznie muszą być domeną wyłącznie firm IT skupionych na giełdzie NASDAQ i że bardzo owocne mogą okazać się inwestycje w stabilne, dobrze zarządzane spółki także z innych sektorów gospodarki.

Nie poznaje w tym momencie nic innego, jak zaprosić wszystkich Czytelników do krótkiej "wycieczki” po nieco mniej modnych, ale niezmiennie wysokojakościowych spółkach rodem z USA, notowanych w ramach prestiżowego indeksu giełdowego S&P 500. Omawiane dzisiaj firmy od wielu lat nie zawodzą swoich akcjonariuszy, publikując świetne wyniki. Wiele z nich to także uznane spółki dywidendowe, które od wielu lat dzielą się uzyskiwanymi dochodami. Oczywiście, dzisiejszy artykuł ma charakter subiektywnego zestawienia i w żadnym stopniu nie stanowi tak zwanej rekomendacji inwestycyjnej. Po prostu uważamy, że dobrze jest rzucić nieco więcej światła na największy rynek akcyjny na świecie, którym to od długich dekad są niepodzielnie Stany Zjednoczone.

Procter & Gamble – produkty pierwszej potrzeby dają zarobić

logotyp spółki P&G
Procter and Gamble od lat nie zawodzi
Źródło: pg.com

Firma Procter & Gamble jest międzynarodowym koncernem zajmującym się produkcją i dystrybucją różnorodnych produktów konsumenckich. Specjalizuje się w produkcji chemii gospodarczej, kosmetyków, środków higienicznych oraz artykułów spożywczych. P&G jest znana z markowych marek, takich jak Tide, Pantene, Gillette czy Pampers. Firma prowadzi działalność na globalną skalę, a jej produkty są dostępne na całym świecie.

Oprócz produkcji, Procter & Gamble angażuje się także w działalność społeczną i inicjatywy związane z zrównoważonym rozwojem oraz dbałością o środowisko naturalne. W ciągu wielu dziesięcioleci istnienia firma zdobyła pozycję lidera na rynku produktów konsumenckich, co czyni ją jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych koncernów na świecie. Akcje P&G podrożały zaś na przestrzeni minionych dwóch dekad z 25 na ponad 150 dolarów za sztukę!

Procter & Gamble to przykład spokojnej, nieustannie rosnącej spółki! Segment konsumencki pozwala na stabilne, powtarzalne przychody.

Costco, czyli Charlie Munger wie, co dobre

Mówiąc o świetnie zarządzanych firmach dostarczających przez lata znakomite wyniki, nie sposób nie wspomnieć o ulubieńcu legendarnego amerykańskiego inwestora, miliardera Charliego Mungera. Costco to amerykańska sieć sklepów działająca na zasadzie przynależności do klubu, oferująca produkty spożywcze, towary codziennego użytku i artykuły przemysłowe na dużą skalę. Jest znana z konceptu hurtowych zakupów, które dostępne są dla jej członków posiadających specjalne karty członkowskie. Tego rodzaju model subskrypcyjny jest zaś bardzo opłacalny.

Costco oferuje szeroki wybór produktów w dużych opakowaniach, co pozwala na oszczędności dla klientów. Firma sprzedaj ma również własne marki produktów. Wartością dodaną są usługi takie jak apteka, optyka czy usługi finansowe dostępne dla członków. Costco Wholesale stawia przede wszystkim na konkurencyjne ceny i jest jednym z liderów w branży sprzedaży hurtowej i detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na specyfikę działania, często porównywana do takich przedsiębiorstw, jak chociażby Target lub Walmart.

Wykres akcji Costo
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Monster Beverage – ponad dekada niesamowitego wzrostu

Monster Beverage Corporation to przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji i dystrybucji napojów energetycznych, soków owocowych i innych napojów gazowanych. Jest znana z popularnej marki "Monster Energy", która oferuje szeroki wybór napojów energetycznych o różnych smakach i wariantach. Monster Beverage jest jednym z czołowych producentów popularnych "energetyków”. Firma jest także właścicielem innych marek, takich jak "Reign Total Body Fuel" i "NOS Energy". Jej produkty są dostępne w wielu krajach i cieszą się popularnością wśród osób poszukujących pobudzenia i energii.

Monster Beverage, podobnie jak chociażby Red Bull aktywnie angażuje się w promocję swoich produktów poprzez sponsoring sportów ekstremalnych i wydarzeń kulturalnych. Współpracuje również z różnymi celebrytami i influencerami. Kurs akcji Monster bez wątpienia zalicza się do przykładów największych sukcesów giełdowych. Dwadzieścia lat temu akcje wyceniane były po pięć centów. Dziś ich wartość jest ponad tysiąc razy większa i przekracza 55 dolarów za sztukę!

Visa – znana na całym świecie, świetnie zarządzana korporacja

Firma Visa to międzynarodowa firma technologiczna i finansowa, która specjalizuje się w przetwarzaniu płatności elektronicznych i transakcjach bezgotówkowych na całym świecie. Visa oferuje szeroki zakres usług płatniczych, w tym karty kredytowe, debetowe i przedpłacone oraz rozwiązania do płatności mobilnych. Firma działa jako pośrednik między bankami, przedsiębiorstwami a konsumentami, umożliwiając bezpieczne i efektywne dokonywanie płatności.

Niektórzy twierdzą, że za jakiś czas rolę pewnego środka płatniczego przejmą kryptowaluty, a pośrednicy będą zastąpieni chociażby przez protokoły Ethereum. Póki co jednak pozycja spółek takich jak Visa czy MasterCard jest niezachwiana.

Visa nie emituje samodzielnie kart płatniczych, ale udziela licencji bankom i instytucjom finansowym na ich wydawanie. Jest jednym z największych procesorów płatności na świecie i obsługuje miliony transakcji codziennie. Visa jest także zaangażowana w rozwijanie innowacji w dziedzinie płatności, takie jak płatności zbliżeniowe i cyfrowe portfele. Jej globalna obecność czyni ją kluczowym graczem w dziedzinie płatności elektronicznych.

wykres akcji Visa
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Caterpillar – akcje rosną pomimo zmienności otoczenia

Caterpillar to z kolei amerykański koncern specjalizujący się w produkcji i dystrybucji ciężkiego sprzętu budowlanego, górniczego i rolniczego, a także maszyn do pracy na obszarach wiejskich. Caterpillar jest znane ze swoich maszyn budowlanych, takich jak koparki, ładowarki, spycharki i wałki drogowe, które są używane na budowach i w przemyśle na całym świecie. Firma oferuje również silniki przemysłowe i generatorowe oraz sprzęt do pracy na obszarach wiejskich, takie jak ciągniki i kombajny.

Caterpillar jest globalnym liderem w branży maszyn budowlanych i górniczych i posiada sieć dystrybucji obejmującą wiele krajów. Oprócz produkcji maszyn, firma świadczy usługi serwisowe i wsparcie techniczne dla swoich klientów. Caterpillar angażuje się również w inicjatywy związane z zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, co, przynajmniej dla polskich inwestorów, nasuwa naturalne skojarzenia ze spółką Famur, zwaną też obecnie po niedawnej, omawianej przez nas zmianie nazwy, Grenevią.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo