Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rząd zapowiada znaczną ulgę podatkową dla obywateli – podwyżka kwoty wolnej

Opublikowano:
Rząd zapowiada znaczną ulgę podatkową dla obywateli – podwyżka kwoty wolnej
Zdj.: depositphotos.com

Polski rząd zaproponował podniesienie progu kwoty wolnej od podatku do 60 000 PLN, co spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej. Wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził tę inicjatywę w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Wdrożenie tej zmiany jest jednak uzależnione od dokładnych analiz i wyników audytu finansów publicznych.

Potencjalny wpływ tej zmiany polityki jest znaczący. Neneman stwierdził, że podwojenie kwoty wolnej od podatku z 30 000 zł do 60 000 zł może zmniejszyć obciążenia podatkowe dla podatników indywidualnych o około 48 mld zł w 2024 r., podkreślając znaczną ulgę podatkową, jaką może to zapewnić.

Kiedy kwota wolna 60.000 zł?

Zdj.: wikipedia.org
Donald Tusk
Premier Tusk podtrzymuje obietnicę podwyższonej kwoty wolnej od podatku

Oczekuje się, że proces wprowadzania tej zmiany będzie stopniowy, z naciskiem na dokładne zbadanie jej wpływu na finanse publiczne i systemy informatyczne poborców podatkowych.

Obejmuje to ocenę czasu potrzebnego na wdrożenie i przetestowanie proponowanych rozwiązań w ramach istniejących ram informatycznych. Wiemy chociażby, że nowy rząd nie zamierza rewolucjonizować systemu podatkowego i chociażby podatek Belki nie będzie całkowicie zlikwidowany.

Wiceminister finansów Neneman podkreślił zamiar przestrzegania dyrektyw legislacyjnych określonych w umowie koalicyjnej, mających na celu otwarcie procesu reformy na szerokie konsultacje społeczne oraz przywrócenie przewidywalności i dialogu w ramach systemu podatkowego.

Podczas gdy rząd jest zdecydowany podnieść próg kwoty wolnej od podatku, zaznaczył, że zmiana ta nie będzie natychmiastowa. Zgodnie z zasadą roku podatkowego, taka zmiana prawa podatkowego musi zostać wprowadzona przed 1 stycznia, aby mogła obowiązywać w danym roku podatkowym. Wypowiedzi premiera Donalda Tuska sugerują, że najwcześniejsze możliwe wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku nastąpi w 2025 r., co wskazuje na celowe i stopniowe podejście do jej wdrożenia. Wiemy bowiem, jak drastyczne emocje zrodził chociażby podatek od zysków nadmiarowych.

Co da podwyższenie kwoty wolnej?

Podwojenie kwoty wolnej od podatku ma na celu poprawę dobrobytu finansowego wielu Polaków. Wiemy, że pod wieloma względami nasz system podatkowy jest bowiem dosyć uciskający – ot, chociażby opisywany przez nas exit tax. Ostrożne podejście nakreślone przez wiceministra finansów, wraz z niezbędnymi analizami i audytem finansów publicznych, gwarantuje, że zmiana ta będzie trwała i dobrze zintegrowana z infrastrukturą finansową i technologiczną kraju.

Rząd podkreślił swoje zaangażowanie w przejrzysty i partycypacyjny proces prawodawczy dla tej klcuzowej reformy prawnej i podatkowej.

W miarę rozwoju procesu legislacyjnego kluczowe będzie zaangażowanie wszystkich interesariuszy w konsultacje w celu ukształtowania sprawiedliwego, przewidywalnego i zorientowanego na wzrost gospodarczy systemu podatkowego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.