Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polski boom finansowy! Obligacje skarbowe i kredyty w centrum uwagi

Mamy już dane za kwiecień! W minionym miesiącu polski krajobraz finansowy doświadczył gwałtownego wzrostu popytu na detaliczne obligacje państwowe i kredyty mieszkaniowe.

Opublikowano:
Polski boom finansowy! Obligacje skarbowe i kredyty w centrum uwagi
Zdj.: depositphotos.com

Ministerstwo Finansów poinformowało o znacznym wzroście popytu na trzyletnie detaliczne obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu wynoszącym 6,4% w skali roku. Sprzedaż tych obligacji wyniosła około 7 miliardów złotych, co oznacza trzeci lub czwarty wynik w historii.

SPADA SPRZEDAŻ CZTEROLATEK

Warto zauważyć, że popularność tych obligacji doprowadziła do spadku sprzedaży obligacji cztero- i dziesięcioletnich, które są powiązane z poziomem inflacji.

Dobre wyniki obligacji trzyletnich skłoniły Ministerstwo Finansów do zwiększenia kwietniowej oferty z 3 do 5 miliardów złotych, aby zaspokoić popyt inwestorów. W pierwszych czterech miesiącach roku Ministerstwo sprzedało już ponad 22,5 mld zł obligacji detalicznych, co podkreśla ich rosnące znaczenie dla finansów publicznych.

Popyt wzmaga się również na kredyty hipoteczne

Zdj.: gov.pl
Obligacje Skarbu Państwa
Obligacje Skarbowe to hit inwestycyjny

Jednocześnie popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce rośnie, a łączny popyt przekroczył 14 mld zł w kwietniu, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z marcem i znaczny wzrost o 75% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tendencja ta zbliża się do poziomów obserwowanych w drugiej połowie ubiegłego roku, kiedy obowiązywał rządowy program wspierania kredytobiorców dopłatami do odsetek.

Minister finansów Andrzej Domański zwrócił uwagę na wolumen kredytów w Polsce, który w trzecim kwartale 2023 r. wyniósł 63% PKB, podkreślając potrzebę przyspieszenia akcji kredytowej w celu wspierania wzrostu gospodarczego, pomimo związanego z tym ryzyka.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.